Budvar je připraven na brexit, vyjednal si zvláštní celní režim

Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve Velké Británii navyšuje zásoby ve skladech, aby těsně po odchodu země z EU nebyly ohrožené dodávky zákazníkům. Koncern Bosch odhaduje, že po brexitu mu stoupnou celosvětově náklady ročně o desítky milionů eur. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí Budvaru Petr Samec a mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman.

Budvar vyváží do Velké Británie asi čtyři procenta produkce, přičemž loni uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva. Pivovar si kvůli brexitu vyjednal speciální celní režim, při kterém by se veškeré jeho pivo celně odbavovalo až ve skladu v anglickém vnitrozemí, a tím by se Budvar vyhnul zdržení na hranicích. Velkou výhodou je podle Samce dceřiná společnost Budvaru ve Velké Británii, která situaci monitoruje a již zvyšuje skladové zásoby, aby po brexitu měli zákazníci potřebné dodávky.

Podle Samce mohou nastat problémy v logistice, clech a daních. Zvýšit se může i administrativa dovozu jako registrace zboží či certifikáty. "Dlouhodobě bude také důležitý vývoj kurzu libry, který může mít vliv na naši profitabilitu na britském trhu. Z našeho pohledu je nejrizikovější tankové pivo. To má trvanlivost pouze 21 dnů a v krajním případě by dlouhé zdržení na hranicích mohlo jeho vývoz zcela znemožnit. Nicméně neočekáváme, že taková situace nastane. Pokud by hranice byly kvůli dlouhým frontám zcela neprůjezdné, nahradíme tankové pivo sudovým pivem, které má delší trvanlivost," řekl mluvčí.

Přes 90 procent Budvaru prodaného ve Velké Británii tvoří světlý ležák. Letos by tam mohl pivovar prodat až o deset procent víc piva než loni. Prodej sudového piva tam Budvaru meziročně roste asi o 40 procent. "Velký potenciál vidíme v tankových hospodách: nyní jich máme v provozu deset a připravujeme otevření dalších," řekl mluvčí Budvaru.

Národní podnik nečeká, že by brexit dlouhodobě výrazně poškodil jeho prodeje ve Spojeném království. Budvar má podle Samce dost zkušeností s vývozem piva mimo EU. Exportuje do 80 zemí světa na pěti světadílech, tedy do mnoha třetích zemí mimo EU, a to podle různých celních režimů. "Krátkodobě ale nevylučujeme pokles prodeje nejen našeho piva, ale zřejmě i všeho importovaného zboží do Velké Británie," řekl Samec.

Budvar vyváží do Velké Británie od roku 1935. Nejdůležitější je pro něj Londýn a velká města v Anglii. Budvar loni do 79 států vyvezl dosud nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu Kč.

Mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman se k brexitu vyjádřil za celý koncern. "Výstup Velké Británie z EU bude znamenat pro Bosch vícenáklady. Odhadujeme, že znovuzavedení tarifů mezi Velkou Británií a EU bude stát Bosch dodatečné náklady v několika desítkách milionů eur ročně," uvedl Roman. Bosch Group CZ k letošnímu 1. lednu v Česku zaměstnávala 8674 lidí.

Související

Ilustrační fotografie.

Budvar nemůže být za současné situace dodáván do Ruska, vzkázal Nekula

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že si za současné situace nedokáže představit obnovení vývozu Budějovického Budvaru do Ruska. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ředitel pivovaru Petr Dvořák ČTK dříve řekl, že ve střednědobém výhledu se Budvar na ruský trh potřebuje vrátit, aby nepřišel o ochrannou známku.
Pivo

Dvořák chce vrátit Budvar na ruský trh, sankcím navzdory

Budějovický Budvar letos pravděpodobně neobnoví vývoz do Ruska, který zastavil poté, co začala válka na Ukrajině. Pivovar vypořádal závazky a pohledávky v Rusku za víc než milion eur (asi 25 milionů korun) a z velké části zpracoval již vyrobené obaly. Kvůli známkoprávní situaci se Budvar potřebuje ve střednědobém výhledu na ruský trh vrátit.

Více souvisejících

budvar Brexit pivovary české budějovice Ekonomika Pivo Bosch

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy