Ceny výrobců v Česku rostou pomaleji. Ekonom upozornil na paradox

Ceny v průmyslu v červenci znovu zpomalily meziroční pokles, a to na 0,1 procenta z červnových 0,3 procenta. Pokles cen zvolnil také v zemědělství, kde byly výrobky proti loňsku levnější o 4,1 procenta, zatímco v červnu ceny zažily nejhlubší propad od července 2018. Naopak meziročně dražší byly stavební práce, ceny ale zpomalily růst na 3,8 z červnových 4,1 procenta.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Ačkoli ceny průmyslových a zemědělských výrobců ve druhém čtvrtletí klesly nad očekávání prognózy České národní banky, jejich propad v červenci zvolnil," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. To tak podle něj naznačuje, že inflační tlaky se budou patrně udržovat zvýšené. Patrně i proto nová prognóza ČNB předpokládá setrvání inflace nad tříprocentní hranicí během celého letošního roku a zpomalení ke dvěma procentům až v roce 2021.

Cenám výrobců se příliš zpomalovat nechce, zejména ceny služeb i stavebních prací vykazují relativně stabilní růst, korona nekorona. pic.twitter.com/hEOASINFDC

— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) August 17, 2020

Z hlediska finančního trhu nejsou data překvapením a koruna nereaguje, dodal analytik Komerční banky Michal Brožka.

Česko je jedinou zemí EU, kde klesají ceny výrobců, upozornil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. "Máme tu tak paradox. Zatímco v Česku dál rostou spotřebitelské ceny jedním z nejvyšších temp v EU, ceny výrobců rostou naopak tempem nejnižším - nyní tedy dokonce tak, že klesají," uvedl. To má podle něj několik vysvětlení. Mimo jiné je to tím, že spotřební ceny více odrážejí příjmy domácností, zatímco výrobní ceny jsou mnohem citlivější na skutečné zdraví ekonomiky - které očividně není dobré. Dalším důvodem je, že konkurence prodejce nepřinutila výrazněji snížit ceny. Toto zpoždění je standardním jevem, dodal Bartoň.

Spotřebitelské ceny v červenci podle dat statistiků z minulého týdne zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Vývoj produkčních cen ale podle dřívějších komentářů analytiků potvrzuje předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku.

V průmyslu se v červenci snížily meziročně především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek byly nižší o 12,6 procenta, těžby a dobývání o 3,5 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,8 procenta. Zvýšily se naopak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 7,7 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 9,2 procenta. Ceny dopravních prostředků vzrostly o 2,8 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 1,2 procenta, z toho ceny ostatních potravinářských výrobků stouply o 5,5 procenta.

Meziroční pokles zemědělských cen v červenci zpomalil z červnového propadu o 4,4 procenta. Na červencovém poklesu se podepsala živočišná výroba, kde ceny klesly o pět procent. Přispěl k tomu především pokles cen jatečných prasat o 8,4 procenta. Ceny se snižovaly také v rostlinné výrobě, a to meziročně o 3,4 procenta. Brambory byly u zemědělců proti loňsku levnější o 29,2 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky v červenci stouply stejně jako v červnu meziročně o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,8 procenta, za poradenství v řízení o 4,5 procenta, za služby v zaměstnání o 3,4 procenta a za služby v nemovitostech o 3,1 procenta.

Meziměsíčně se ceny v průmyslu zvedly o 0,1 procenta, zvýšily se také ceny stavebních prací, a to o 0,2 procenta. Proti červnu se naopak snížily ceny zemědělských výrobců o 1,2 procenta, na čemž se podepsaly téměř o čtvrtinu levnější brambory a levnější drůbež a jateční prasata. Nižší byly proti červnu také tržní služby pro podniky, kde klesly zejména ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 17,4 procenta.

Související

Více souvisejících

Průmysl zemědělci Ceny zboží Ekonomika ČNB zdražování ceny potravin

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

Ilustrační foto

Británie přišla kvůli brexitu o tisíce lékařů

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko na poslední chvíli odložilo jednání s USA o jaderných zbraních

Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Ruské matky sbírají podpisy pod petici za ukončení války a návrat synů z Ukrajiny

Skupina ruských matek sbírá podpisy pod petici, v níž požaduje ukončit válku proti Ukrajině a vrátit vojáky domů. Kreml se k této internetové petici dnes odmítl vyjádřit, informovala agentura Interfax. Petice je podle médií dílem skupiny matek z hnutí Feministický protiválečný odpor a skupiny matek mobilizovaných vojáků a branců povolaných k povinné vojenské službě v ruské armádě. Zveřejněna byla neděli.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kyjev

Zhruba 40 procent obyvatel Kyjevské oblasti je od minulého týdne stále bez elektřiny

Zhruba 40 procent obyvatel Kyjevské oblasti je od rozsáhlých ruských útoků na energetickou infrastrukturu z minulého týdne stále bez elektrického proudu. Podle agentury Unian to dnes řekl šéf oblastní správy Oleksij Kuleba. Provozovatel ukrajinské přenosové soustavy kromě toho kvůli nedostatku elektřiny v síti přistoupil k havarijním odstávkám proudu po celé Ukrajině, což je v poslední době v napadené zemi obvyklé.

Aktualizováno před 3 hodinami

Miloš Zeman

Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a odvody z prodeje elektřiny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se prodlouží možnost rychlejších odpisů firemního majetku. Takzvaný daňový balíček, který tyto a další novinky přináší, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

před 3 hodinami

Petr Pavel

Volby prezidenta 2023: Mezi kandidáty je sázkovým favoritem Pavel, po něm Nerudová

Petr Pavel je z prezidentských kandidátů největším sázkovým favoritem na post hlavy státu. Na druhé místo se u některých sázkových kanceláří dostala poprvé od začátku října Danuše Nerudová těsně před Andreje Babiše. Ten je ale favoritem na výhru hned v prvním kole voleb. Vyplývá to z dat sázkových kanceláří zveřejněných na webech.

před 4 hodinami

Vánoce

Češi nemají na vánoční dárky peníze. Desetina lidí žádný nekoupí

Přibližně desetina Čechů letos kvůli nedostatku peněz nebude kupovat žádné vánoční dárky. Nejčastěji jde o lidi v důchodovém věku a bez zaměstnání, kterým finance mnohdy nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení. Vyplývá to z říjnového průzkumu, který si mezi tisícovkou respondentů nechala v říjnu vypracovat společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

před 4 hodinami

Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP bude letos hospodařit se schodkem 1,5 až 3,5 miliardy

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude letos zřejmě hospodařit se schodkem 1,5 až 3,5 miliardy korun podle vývoje nákladů na péči v posledních dvou měsících roku. Po jednání správní rady to dnes řekl její místopředseda Miroslav Kalousek (TOP 09). 

před 5 hodinami

Daně, ilustrační fotografie

Jak velké má mít Česko daně a lze z nich zalepit chyby levicových vlád?

Ta shakespearovská otázka je tu snad pořád. Má mít země vysoké anebo nízké daně? Jedni říkají, že když byl svět ještě normální, rozumějte milí čtenáři, pro lidi‒voliče, kteří se rozhodovali podle „levice“ či „pravice“, byla odpověď většinou jasná. Pro levici, která si vždy jaksi mimoděk „nárokovala“ vítězství v politické soutěži za to, že se dokáže o lidi lépe postarat, když prosadí vyšší daně, větší stát a o to míň prý starosti lidem, kdežto pravice většinou vždy zastávala pravý opak. Jenže, jak se zase s určitým zjednodušením, ukázalo, když do souboje nejen o přízeň voličů, ale hlavně o daně, přišli populisté, extrémisté či jiní byznysoví politici a místo jasné volby tu tak z nabídek nejen daní máme pěkný guláš, je všechno jinak. A nejen zdánlivě. Jenže ta původní otázka zůstává pořád stejná. A pořád na ní, aspoň v Česku, chybí jasná politická odpověď.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů ESA na 62 milionů eur

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů evropské vesmírné agentury ESA na 62 milionů eur (asi 1,6 miliardy Kč) ročně. Příspěvek, který se oproti současnosti zvýší asi o 60 milionů Kč, by měl posílit postavení českých firem v oboru a tím i vesmírné aktivity v zemi. Na tiskové konferenci k zahájení festivalu kosmických aktivit Czech Space Week v Praze to dnes uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pátý ročník festivalu se koná ode dneška do 2. prosince.

před 6 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zařadila obcházení sankcí mezi trestné činy

 Státy Evropské unie dnes ve snaze zlepšit účinnost unijních sankcí proti ruskému režimu zařadily jejich obcházení na seznam evropských zločinů. Oznámila to Rada EU. Krok může v budoucnu otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank či oligarchů, k němuž vyzývají některé evropské země. EU se však nejprve musí shodnout na podrobných pravidlech stanovujících konkrétní provinění a možné tresty.

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský se zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí NATO a OBSE

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se tento týden zúčastní zasedání šéfů diplomacií zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bukurešti. Hlavním tématem dvoudenního jednání, které se uskuteční v úterý a ve středu, bude ruská agrese vůči Ukrajině. Ve čtvrtek a v pátek se pak Lipavský zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v polské Lodži.

před 6 hodinami

Německo, ilustrační fotografie.

Německo chce být připraveno, chystá celostátní zkoušku varovného systému

Německo připravuje na 8. prosince celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé chce otestovat i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Dnes o tom informovalo spolkové ministerstvo vnitra. Pro Německo to bude druhá celostátní zkouška za více než 30 let, tu první země uskutečnila se rozporuplným výsledkem v roce 2020.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

This frame grab from AFPTV video footage shows people walking past barricades and police presence on Wulumuqi street, named for Urumqi in Mandarin, in Shanghai on November 28, 2022, a day after protests against China's zero-Covid policy took place the night before following a deadly fire in Urumqi, the capital of the Xinjiang region.

V Šanghaji jsou kvůli protestům bariéry, policie neváhá zatýkat

Úřady v Šanghaji dnes vztyčily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, píše zpravodajský server BBC News. 

před 7 hodinami

Záchranáři na ostrově Ischia našli další oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia dnes našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů se jedná o muže. Po dalších čtyřech pohřešovaných záchranáři stále pátrají. Odstraňování nánosů bahna je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

Zdroj: ČTK

Další zprávy