Ceny výrobců v Česku rostou pomaleji. Ekonom upozornil na paradox

Ceny v průmyslu v červenci znovu zpomalily meziroční pokles, a to na 0,1 procenta z červnových 0,3 procenta. Pokles cen zvolnil také v zemědělství, kde byly výrobky proti loňsku levnější o 4,1 procenta, zatímco v červnu ceny zažily nejhlubší propad od července 2018. Naopak meziročně dražší byly stavební práce, ceny ale zpomalily růst na 3,8 z červnových 4,1 procenta.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Ačkoli ceny průmyslových a zemědělských výrobců ve druhém čtvrtletí klesly nad očekávání prognózy České národní banky, jejich propad v červenci zvolnil," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. To tak podle něj naznačuje, že inflační tlaky se budou patrně udržovat zvýšené. Patrně i proto nová prognóza ČNB předpokládá setrvání inflace nad tříprocentní hranicí během celého letošního roku a zpomalení ke dvěma procentům až v roce 2021.

Cenám výrobců se příliš zpomalovat nechce, zejména ceny služeb i stavebních prací vykazují relativně stabilní růst, korona nekorona. pic.twitter.com/hEOASINFDC

— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) August 17, 2020

Z hlediska finančního trhu nejsou data překvapením a koruna nereaguje, dodal analytik Komerční banky Michal Brožka.

Česko je jedinou zemí EU, kde klesají ceny výrobců, upozornil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. "Máme tu tak paradox. Zatímco v Česku dál rostou spotřebitelské ceny jedním z nejvyšších temp v EU, ceny výrobců rostou naopak tempem nejnižším - nyní tedy dokonce tak, že klesají," uvedl. To má podle něj několik vysvětlení. Mimo jiné je to tím, že spotřební ceny více odrážejí příjmy domácností, zatímco výrobní ceny jsou mnohem citlivější na skutečné zdraví ekonomiky - které očividně není dobré. Dalším důvodem je, že konkurence prodejce nepřinutila výrazněji snížit ceny. Toto zpoždění je standardním jevem, dodal Bartoň.

Spotřebitelské ceny v červenci podle dat statistiků z minulého týdne zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Vývoj produkčních cen ale podle dřívějších komentářů analytiků potvrzuje předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku.

V průmyslu se v červenci snížily meziročně především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek byly nižší o 12,6 procenta, těžby a dobývání o 3,5 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,8 procenta. Zvýšily se naopak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 7,7 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 9,2 procenta. Ceny dopravních prostředků vzrostly o 2,8 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 1,2 procenta, z toho ceny ostatních potravinářských výrobků stouply o 5,5 procenta.

Meziroční pokles zemědělských cen v červenci zpomalil z červnového propadu o 4,4 procenta. Na červencovém poklesu se podepsala živočišná výroba, kde ceny klesly o pět procent. Přispěl k tomu především pokles cen jatečných prasat o 8,4 procenta. Ceny se snižovaly také v rostlinné výrobě, a to meziročně o 3,4 procenta. Brambory byly u zemědělců proti loňsku levnější o 29,2 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky v červenci stouply stejně jako v červnu meziročně o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,8 procenta, za poradenství v řízení o 4,5 procenta, za služby v zaměstnání o 3,4 procenta a za služby v nemovitostech o 3,1 procenta.

Meziměsíčně se ceny v průmyslu zvedly o 0,1 procenta, zvýšily se také ceny stavebních prací, a to o 0,2 procenta. Proti červnu se naopak snížily ceny zemědělských výrobců o 1,2 procenta, na čemž se podepsaly téměř o čtvrtinu levnější brambory a levnější drůbež a jateční prasata. Nižší byly proti červnu také tržní služby pro podniky, kde klesly zejména ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 17,4 procenta.

Související

Více souvisejících

Průmysl zemědělci Ceny zboží Ekonomika ČNB zdražování ceny potravin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy