Zájem o rekreační objekty v Česku během posledního roku zaznamenal významný růst. Tento trend se propsal i do jejich cen, které meziročně stouply o přibližně 15 %, ukazují data ČSOB. Kvůli špatné cenové dostupnosti v nejoblíbenějších lokalitách, jako jsou Krkonoše nebo Šumava, se poptávka přesouvá i do dalších oblastí. Na zájem o rekreační bydlení reagují i developeři, kteří přicházejí s novými projekty. Poptávku ale uspokojit nestíhají.
Trh rekreačního bydlení v důsledku pandemie zažívá boom. Podle odborníků bude navíc růst i do budoucna. Ceny některých objektů přitom už nyní odpovídají cenovým úrovním v Praze. Například v oblíbených lokalitách Šumavy a Krkonoš přesahují 100 tisíc za m2 a v některých případech se šplhají až ke 120 tisícům, ukazují data ČSOB.
„Do cen rekreačních objektů se propsala mimořádná poptávka v minulém roce, kdy lidé hledali místo, kam vyjet za odpočinkem i odkud vzdáleně pracovat. Není to ale jediný důvod zájmu. Zatímco chaty a chalupy si lidé pořizují pro vlastní potřebu a často se o ně dělí s více členy rodiny, apartmány až 90 % kupců plánuje pronajímat,“ říká Radim Maštalíř, odborný technik odboru Nemovitostí Hypoteční banky, člena Skupiny ČSOB.
Někteří zájemci pak podle něj plánují využívání kombinovat. „V některých projektech developeři kupcům nabízejí pomoc s pronájmem objektu. Pozorujeme také poměrně nový trend, kdy se klienti plánují do objektů přestěhovat na důchod nebo alespoň zde trávit letní měsíce. I přes boom apartmánů bodují u zájemců o rekreační bydlení i chalupy v mimohorských oblastech – ne pro každého zájemce je důležité sportovní vyžití, které horské oblasti nabízejí,“ dodal. Oproti apartmánovým objektům, které nejčastěji nabízejí metráže okolo 50 m2, mají chalupy výhodu vlastního pozemku se zahradou. Ty naopak neupřednostňují lidé, kteří chtějí svůj čas strávit aktivně bez další péče o nemovitost.
Nové lokality
Cenu rekreačních objektů ve zmíněných Krkonoších a na Šumavě ovlivňuje i fakt, že místní proti nové výstavbě spíše bojují. To platí i pro Jizerské hory, které doplňují tři nejžádanější lokality pro tento účel v Česku. V těchto lokalitách je proto omezený prostor pro vznik větších nových projektů.
I díky tomu můžeme pozorovat nárůst výstavby v jiných oblastech, jako jsou Orlické a Krušné hory nebo Jeseníky. „Například v Krušných horách se objevuje mnoho volných objektů vhodných pro přestavbu k rekreaci. Zároveň je lokalita dostupnější. Cena nových projektů se pohybuje kolem 80 tisíc za m2. Pro lidi z Prahy je to optimální možnost, protože nabízí dobrou dojezdovou vzdálenost, ale i podmínky pro různorodé sportovní aktivity,“ říká Radim Maštalíř.
Lokality se často liší i ve způsobu financování. Zatímco apartmány v žádaných destinacích pořizují majetnější kupci a v přibližně 70 % případů je financují je v hotovosti, na dostupnější typy nemovitostí dosáhne i střední třída, která pak o část potřebné částky žádá banku.
Další růst
„Rozmanitost rekreačních objektů vnímáme i v rámci skupiny ČSOB, pomoc s financováním nicméně můžeme u všech. Zatímco u apartmánů a chalup můžete požádat o hypoteční úvěr, chaty lze financovat ze spotřebitelského úvěru na bydlení až do výše 1 milionu,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí skupiny ČSOB pro oblast bydlení.
Data z letošního roku dokazují, že zájem o rekreační objekty bude trvat i nadále. Nabídka je navíc ještě slabší než v loňském roce. Zejména silnou poptávku odborníci ČSOB očekávají u pozemků určených k rekreaci.
„Hodně developerů hlásí vyprodáno i ve fázích zahájení prodeje. Poptávka, a tedy i růst cen, bude trvat, a to i díky tomu, že se lidé obávají v nejisté době více investovat. Nemovitosti jsou pro ně naopak cestou bezpečnou. Přesto nebude růst cen tak výrazný jako v loňském roce. Zájemcům doporučuji zaměřit se na mikrolokality či zatím neobjevené lokality. To jsou třeba zmíněné Krušné hory nebo Železnorudsko, kde jsou ceny ve srovnání s populárními lokalitami okol 40 % nižší,“ dodal Radim Maštalíř. V dlouhodobějším výhledu mohou být zajímavé lokality v severních Čechách, kde se plánuje revitalizace jezer Milada nebo Most. Ačkoliv nyní v okolí chybí potřebná infrastruktura, za pár let by zde měly vzniknout cyklostezky a další sportovně-rekreační objekty k vyžití návštěvníků.
Související
Končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitosti. Týká se statisíců lidí
Maďarsko otevřelo dveře Rusům a nabízí i získání pasu. Tohle je tajemství "zlatého víza"
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 4 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák