České firmy s pracovníky v Číně řeší koronavirus. Bude evakuace?

České firmy, které mají zaměstnance v Číně, situaci kolem epidemie koronaviru v této zemi sledují. Se svými pracovníky jsou v kontaktu a v případě potřeby jsou připraveny přijmout potřebná opatření. Společnost Ravak nevylučuje stažení svých zaměstnanců do Česka. Vyplývá to z ankety ČTK. Nový typ koronaviru si v Číně dosud vyžádal přes 100 obětí. Epicentrem nákazy je město Wu-chan ve střední Číně.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Z českých firem má v Číně pracovníky například finanční skupina PPF, která v zemi nabízí spotřebitelské půjčky. Podle mluvčí Zuzany Migdalové je skupina v kontaktu se všemi svými českými zaměstnanci v Číně. "Zdravotní situaci ve Wu-chanu a celé Číně pečlivě monitorujeme," sdělila ČTK mluvčí. Dodala, že naprostá většina zaměstnanců PPF žije a pracuje v severočínském městě Tchien-ťin, v Pekingu nebo v Hongkongu.

Epidemii koronaviru v Číně pozorně sleduje i příbramský výrobce koupelnového vybavení Ravak, který má v Číně dceřinou společnost. "Co se týče našich českých zaměstnanců, přehodnotíme jejich odlet zpět do ČR podle situace v příštím týdnu," uvedla mluvčí firmy Jana Šlefrová. Pro čínské zaměstnance firmy, z nichž většina žije v Šanghaji, je podle mluvčí Ravaku důležitým opatřením prodloužení novoročních svátků o další týden až do 10. února.

Zastoupení v Číně má také královéhradecký výrobce klavírů Petrof. Aktivity firmy mají v zemi na starost v drtivé většině její čínští spolupracovníci. Česká delegátka pracuje pouze v kanceláři v Šanghaji. "Drží se vyhlášených opatření a necítí se v ohrožení. Neuvažuje, že by se vracela do České republiky. Necháváme to na ní," řekla ČTK prezidentka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová.

V Číně podniká také pivovar Plzeňský Prazdroj, který tam ale v současnosti nemá žádné evropské zaměstnance. "Situaci intenzivně monitorujeme," uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. V případě potřeby se firma podle něj bude řídit doporučeními Světové zdravotnické organizace a je připravena přijmout potřebná opatření.

Dva české zaměstnance má v Pekingu státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism. "Agentura je s nimi každý den v kontaktu, sleduje aktuální situaci a všechny kroky včetně případné repatriace koordinuje s velvyslanectvím České republiky v Pekingu," napsala mluvčí CzechTourismu Ivana Vejvodová.

Negativní dopady šíření nového typu koronaviru už jsou patrné u řady čínských i zahraničních firem. Americký kavárenský řetězec Starbucks například v provincii Chu-pej uzavírá své provozovny a pozastavuje dodávkové služby. Své restaurace ve Wu-chanu uzavřely řetězce KFC, Pizza Hut i McDonald's, zatímco mediální a filmová společnost Walt Disney přerušila provoz svých zábavních parků v Šanghaji a Hongkongu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama