Česko a Bangladéš budou mít novou smlouvu, zabrání dvojímu zdanění

Vláda předložila poslancům k posouzení smlouvu mezi Českem a Bangladéšem, která má zabránit dvojímu zdanění a bránit daňovým únikům. Zástupci obou zemí ji podepsali letos v prosinci v Praze. Mezi oběma zeměmi dosud obdobná smlouva neplatí.

Smlouva je připravena stejně jako v jiných případech podle vzorových modelů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a OSN. Odráží i vnitrostátní předpisy obou zemí.

Příjmy jednotlivců i firem se budou zdaňovat zásadně v té zemi, ve kterém je daný poplatník daňovým rezidentem. Daňové správy obou zemí budou moci stejně jako v případech smluv s jinými státy zvýšit základ daně, pokud se poplatník dopustil daňového úniku skrytým převodem zisku mezi spojenými podniky v obou zemích.

Vláda poznamenává, že uzavření smlouvy nebude mít přímý dopad na státní rozpočet. Přínos smlouvy bude záviset na rozvoji jednotlivých forem hospodářské spolupráce. Až svůj souhlas se smlouvou vysloví Sněmovna i Senát, dostane ji k podpisu prezident.

Server Businessinfo.cz uvádí, že z bangladéšské strany existuje výrazný zájem o zakládání společných podniků. Problémem je však podle něj nejistota českých partnerů investovat v této zemi, která je z jejich pohledu nestabilní. Server také informuje, že v Bangladéši je třeba stejně jako v jiných asijských zemích zapotřebí zapojit do obchodních aktivit místního konzultanta, který rozumí místnímu trhu a má nezbytné konexe.

Hlavním exportním cílem je EU, kam směřuje přes polovinu vývozu z Bangladéše. Vyvážejí se hlavně zemědělské produkty, naopak nejvíc se dovážejí strojírenské výrobky. V zemi žije asi 160 milionů obyvatel.

Související

Více souvisejících

Daně Vláda ČR Česká republika Bangladéš Ekonomika

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy