Čínská firma Xiao-i zažalovala Apple, chce miliardové odškodné

Čínská společnost Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology, známá i pod kratším názvem Xiao-i, podala žalobu na americkou společnost Apple. Tvrdí v ní, že výrobce iPhonů bez povolení využil některé její patenty. Škody čínský podnik vyčíslil na deset miliard jüanů (32,1 miliardy Kč) a tuto částku po americké firmě hodlá vymáhat.

Čínská firma v oznámení na sociálních sítích požaduje, aby Apple přestal "vyrábět, používat, slibovat prodej, prodávat a dovážet" výrobky, které zasahují do jejích patentových práv.

Xiao-i tvrdí, že technologie rozpoznávání hlasu Siri, kterou Apple používá, pracuje s patentem, o který firma požádala v roce 2004 a který jí byl v roce 2009 přiznán.

Apple na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval. Reuters také upozorňuje, že kopii příslušné žaloby, o které Xiao-i hovoří, se mu zatím nepodařilo dohledat.

Žaloba je pokračováním sporu, který se táhne už téměř deset let. Společnost Shanghai Zhizhen firmu Apple kvůli patentům k technologii rozpoznávání hlasu poprvé zažalovala roku 2012. V červenci nejvyšší lidový soud v Číně rozhodl, že patent je platný.

Na Apple kvůli patentům podaly žalobu i jiné firmy. Například loni se Apple překvapivě dohodl s americkým výrobcem čipů Qualcomm na urovnání sporu o porušování patentních práv při výrobě telefonů iPhone. V roce 2018 pak Apple urovnal vleklý spor s jihokorejskou společností Samsung Electronics, tehdy šlo o patenty na výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení.

Kvůli patentům vedl Apple spor například i s finskou společností Nokia a s americkým Googlem, stejně jako s americkou společností Motorola.

Xiao-i apple Čína iphone Ekonomika

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy