Doplatí ČR na spor Prahy s Pekingem? Ekonomové zvedají varovný prst

Současná rozepře Číny a Prahy by českou ekonomiku sice mohly poškodit, ale nijak výrazně, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Vyčíslení škody bude podle nich záviset na intenzitě sporu v dalších měsících. Projeví se jak v nižších útratách čínských turistů v Česku, tak v poklesu investic a nižším vzájemném obchodu. Všechny tyto položky ovšem nejsou pro českou ekonomiku zásadní, dodali.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

Tento týden rada hlavního města Prahy rozhodla o vypovězení partnerské smlouvy mezi hlavními městy obou zemí. Vedení Prahy uvedlo, že ukončení smlouvy městu neuškodí, protože čínští turisté většinou přilétají jen na jeden den a příliš neutrácejí. Důvodem vypovězení je článek smlouvy, podle něhož měla česká metropole uznávat politiku jedné Číny. Peking reagoval oznámením o vypovězení smlouvy ze své strany.

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda v základním scénáři předpokládá, že finanční dopad útlumu těchto vazeb bude zhruba poloviční v porovnání s dopadem útlumu ekonomických vazeb Česka a Ruské federace, který nastal po roce 2014 v souvislosti se sankcemi Západu vůči Rusku. Ztráta tuzemských vývozců by tak v případě Číny měla činit 19 miliard Kč.

"S poklesem zájmu čínských turistů o Česko a snížením jejich útrat za ubytování, stravování či suvenýry a nákupy budou spojeny náklady, které v příštích dvou letech celkovou ztrátu české ekonomiky zaokrouhlí na 20 miliard korun. V ČR se také kvůli sporům neuskuteční v příštích dvou letech část přímých zahraničních investic Číny celkem za 2,5 miliardy korun. Rozepře tak českou ekonomiku v letech 2020 a 2021 vyjdou na 23 miliard Kč," odhadl Kovanda.

"Česko do Číny vyváží desetinu toho, co dováží, přičemž dovoz činí 60 miliard Kč ročně," řekl ČTK analytik Natlandu Petr Bartoň. Na 60 procent z toho vývozu jsou stroje a dopravní prostředky, dalších 25 procent tvoří spotřební zboží. Tato menší kategorie by měla být vůči politické roztržce imunní. Ta větší je ohroženější, protože tu v Číně nakupují velké firmy se silnou vazbu na stát a politiku, dodal.

Role čínských investic v ČR je podle něj značně přeceňována. Nejen že se většina slibů o jejich velikosti zdaleka nenaplnila, ale ty, ke kterým došlo, není často jednoduché skutečně označit jako investici. Velká část čínských peněz si kupuje spíše cash flow, který generují fungující firmy. Pokud by se toto omezilo, na firmy v ČR to bude mít minimální vliv, neboť si je může koupit kdokoli jiný, podotkl.

"Cestovní ruch tvoří z celkové ekonomiky jen tři procenta. Pokud by skutečně skutečně čínští cestovatelé začali Česko ze svých cest vynechávat, dopad do celkového HDP by byl v řádu setin procenta, tedy marginální," upozornila analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. V české ekonomice se nachází jen mizivé procento investic z Číny. Po dobu partnerství Prahy s Čínou nezaznamenaly žádný dramatický nárůst. Pokud tedy Čína své investice omezí, nebo je dokonce začne stahovat zpět, výraznějšího dopadu na tuzemskou ekonomiku se nemusíme obávat, dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (55)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letiště Praha během léta praskalo ve švech. Kolik cestujících odbavilo?

17.10.2019 11:49 Letiště Praha odbavilo během letní sezóny 5,81 milionu cestujících, což je o šest procent více než…

Škoda Auto bude lacinou značkou? Odbory ztrhaly strategii Volkswagenu

17.10.2019 10:00 Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle…

Exemplární trest. ČNB uložila BH Securities tučnou pokutu kvůli dluhopisům

17.10.2019 07:37 Česká národní banka uložila pokutu pět milionů korun obchodníkovi s cennými papíry BH Securities za…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama