Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do vlastní výroby elektřiny. S odklonem od využívání uhlí jako zdroje elektřiny její cena nadále poroste a malé zdroje budou zapotřebí i pro zajištění výkonové rovnováhy. Novinářům to dnes řekli účastníci konference Energetika 2021, kterou pořádala poradenská společnost EGÚ Brno.

"V regionu střední a východní Evropy bude za 30 let chybět obrovské množství elektřiny. Jen u nás budou postupně odstaveny elektrárny zajišťující přibližně polovinu dnešního výkonu a jeho nedostatek začneme pociťovat už mezi roky 2028 a 2031," uvedl ředitel pro strategie firmy EGÚ Michal Macenauer. Uvedl, že podle současného vývoje do roku 2030 stoupne cena elektřiny o 60 procent. Spotřeba totiž stále poroste, zatímco zdrojů elektřiny bude ubývat.

Odklon od uhlí povede podle něj jednoznačně k výraznému zapojení obnovitelných zdrojů energie. Malé podnikové zdroje pro výrobu elektřiny budou zásadní jednak pro náhradu výkonu odstavených elektráren, ale také pro vyrovnávání kolísavých dodávek energie z obnovitelných zdrojů.

"Dostupnost spotřeby a regulačních služeb malých zdrojů budou zprostředkovávat takzvaní agregátoři flexibility. Ti budou sdružovat výkon od provozovatelů jednotlivých zdrojů a budou efektivně řídit jejich nasazení. Na českém trhu jsou už dnes certifikovaní dva, konkrétně společnosti innogy a E.ON," uvedl Pavel Šolc, člen představenstva společnosti společnosti ČEPS.

Pro průmyslové nebo výrobní podniky je podle účastníků konference nejvhodnější využití kogeneračních jednotek, které umožňují společnou výrobu tepla a elektřiny a v současnosti je využívají zejména teplárny po celém Česku. Využít tyto jednotky ale mohou také instituce se stabilním odběrem energií, zejména tepla, jako jsou nemocnice nebo pečovatelské domy. Jejich výhodou je rychlé zavedení, které od projektu po spuštění jednotky trvá od 12 do 18 měsíců.

Aby po ukončení využívání uhlí po roce 2033 mohla být Česká republika energeticky soběstačná, potřebuje do té doby do energetiky investovat. Pomoci mají operační programy i modernizační fond, v němž je na snižování emisí vyčleněno 300 miliard korun. Bez investic do energetiky budou podle EGÚ v Česku chybět 40 procent elektřiny pro pokrytí spotřeby.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

Více souvisejících

firmy Elektřina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy