Firmy budou podle expertů potřebovat státní programy podpory i na podzim. Některou pomoc proto bude nutné udržet i v dalších měsících. Uvažovat by se mělo také o podpoře pro podniky, které na ni v současné době nedosáhnou, jako například dopravci. Podpora by měla být rychlejší a méně zatížená byrokracií.
Na dotaz ČTK to uvedli prezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Tomáš Prouza a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.
Nouzový stav kvůli pandemii koronaviru byl v ČR vyhlášen přesně před čtyřmi měsíci. První vlna programu úvěrů se státní zárukou COVID byla spuštěna 16. března. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za půjčky ručí, přijala přes 3200 žádostí, v programu uspělo ale jen zhruba 200 firem. Následoval COVID II, kde ČMZRB zbývá z 4900 žádostí vyhodnotit ještě zhruba 800. K 8. červenci schválila 2807 žádostí za 13,4 miliardy korun. Podnikatelé podle České národní banky k 26. červnu na účty dostali asi 8,4 miliardy korun.
Nejvíce peněz vláda vyčlenila na třetí vlnu programu COVID, a to 500 miliard korun. Program by měl fungovat do konce roku, v první výzvě mají podnikatelé k dispozici 167 miliard korun. K 7. červenci ČMZRB schválila 414 žádostí za 1,9 miliardy korun. Komerční banky přitom podle ČMZRB přijaly 2027 žádostí za 14,8 miliardy korun. "Systém pomoci výrazně komplikuje to, že vláda chce pomáhat a zároveň šetřit. Garance v rámci COVID III jsou nedostatečné, takže banky nejsou ochotny podporovat kdysi úspěšné firmy, které jsou dnes na hraně," řekl Prouza.
Funguje také program COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy. Vláda dodatečně schválila, že o pomoc z něj mohou žádat také dopravci a společnosti z cestovního ruchu. Změnu ale ještě musí schválit Evropská komise a udělit programu notifikaci. Podle informací ČTK se tak zatím nestalo.
Zájem o programy COVID III a plus je podle Špicara nižší, než se čekalo. Některé firmy podle něj získaly podporu z předchozích vln. Jiné podniky v programech dříve neuspěly, pomoc je podle nich pomalá a složitá, nežádaly tedy znovu. "Ukazuje se také, že některé firmy využívají program Antivirus a jiné a zároveň intenzivně šetří, takže nemají zatím problémy s hotovostí tak velké, aby musely o úvěry z COVID III žádat. To se ale může během příštích měsíců změnit. Upozorňujeme, že největší nápor může přijít až na podzim, kdy skončí některé úlevy, moratoria a jiné podpůrné programy. Na firmy tak krize teprve plně dolehne, a proto je nutné tyto programy udržet a hodnotit s větším odstupem," uvedl Špicar.
V programu COVID III podle Špicara o podporu nejčastěji žádají majitelé obchodů, firmy ze zpracovatelského průmyslu, hotely a restaurace a stavební společnosti. Není mezi nimi tolik dopravců, které krize výrazně zasáhla. "To může znamenat, že dopravci stále nejsou schopni na úvěry dosáhnout. Banky je do záručních portfolií nezařazují například kvůli tomu, že nemají nehmotný majetek k ručení či kvůli dlouhodobě nižším maržím a nejasnému výhledu. Pokud se problémy potvrdí, je třeba uvažovat o specifické pomoci tomuto sektoru," řekl dále.
V programu COVID plus podle Špicara podniky žádají průměrně o 321 milionů korun. Úroky však podle něj nejsou nejmenší a společnosti bez větších problémů hledají financování jinde.
Podle Prouzy je třeba, aby vláda u programů, které fungují dlouhodobě, výrazně snížila byrokracii. U záručních programů se podle něj musí změnit nastavení, jinak je budou banky využívat jen omezeně. Kabinet by podle něj měl v červenci rozhodnout o prodloužení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. "Nesmí to rozhodnutí nechat až na konec srpna, je potřeba dát lidem jistotu, jestli si práci udrží i po prázdninách," řekl.
Související
Vláda řešila na výjezdu pracovníky z Indonésie. Výrobce polovodičů plánuje obří investici
Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu
firmy , Tomáš Prouza (ekonom) , Ekonomika , svaz průmyslu a dopravy , Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) , Dopravci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková