Firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by mohly kvůli šíření nového typu koronaviru přijít řádově o desítky miliard korun. Stát by měl proto vedle bezúročných úvěrů zvážit i další kroky k jejich podpoře, například rychlé řešení odkladu daňových plateb nebo odvodů, řekl dnes novinářům prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Je podle něj nezbytné, aby se vláda zaměřila také na dopady nákazy a preventivních opatření na osoby samostatně výdělečně činné. Klíčové je co nejrychleji najít společné řešení a alespoň částečně kompenzovat ztráty nejzasaženějších oborů, mimo jiné ubytovacích služeb nebo cestovního ruchu.
TISKOVÁ ZPRÁVA | Desítky miliard korun mohou kvůli koronaviru tratit firmy i státní rozpočet. Ekonomické ochlazení by měl stát zmírnit společně s podnikateli: https://t.co/uIv5hN6fjx pic.twitter.com/hVkWOjeAyu
— Hospodářská komora (@Hokomora) March 11, 2020
Zejména malí živnostníci budou muset kvůli zavírání škol řešit možnosti skloubení pracovního života s péčí o školou povinné děti nebo zajištění výroby v případě 14denní karantény. "Chceme proto vládě navrhnout odklad termínu pro podání daňového přiznání a s tím související daňové povinnosti. Vstřícným gestem pro živnostníky by byla také státní kompenzace části úroků z prodlení či smluvních pokut při opožděných platbách splátek úvěrů nebo účtů za energie," podotkl šéf Hospodářké komory v tiskové zprávě.
"V cestovním ruchu je v ohrožení až 40.000 pracovních míst a v případě, že by krizová situace okolo koronaviru měla trvat delší dobu, může ohrozit i další navazující obory například v sektoru služeb," upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Zejména hotelům a restauracím by prospělo, byť i dočasné, snížení sazby DPH pro ubytovací služby z 15 na deset procent, doplnil prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Cestovní ruch se v ČR podle něj prakticky zastavil.
"Na současnou situaci kolem koronaviru doplácí všichni. Podnikatelé, zaměstnanci i stát. V dané chvíli jsou nicméně preventivní opatření nezbytná a my jsme připraveni společně se státem co nejvíce zmírnit ekonomické dopady," uvedl Dlouhý. Všechna opatření podle něj platí nyní zaměstnavatelé, stát platí jen ošetřovné.
Podnikatelé budou moci od dubna získat bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru. Vláda na půjčky v pondělí vyčlenila prozatím 600 milionů korun. O peníze budou moci podnikatelé požádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.
Podle programu budou podnikatelé mít možnost žádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Peníze by dostali ve formě bezúročného úvěru. Program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou. Dlouhý tato opatření vítá, ale obává se, že budou nedostatečná.
Česká národní banka (ČNB) bude spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), Českou bankovní asociací (ČBA) a ČMZRB sledovat možné finanční problémy malých podniků a živnostníků kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru. V případě potřeby mohou rozhodnout o poskytnutí peněžní pomoci pro tyto firmy.
Související
Západní podniky musí být připraveny na válečný scénář. Představitel NATO je vyzval k návratu domů
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
firmy , Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) , Ekonomika , Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) , Svaz obchodu a cestovního ruchu , Tomáš Prouza (ekonom) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Nikomu to neříkejte. Server zjistil, jak Rusko oznámilo USA odpálení rakety Orešnik
před 46 minutami
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
před 1 hodinou
Barnierova vláda se rozpadla. Politická krize ve Francii může zasáhnout celou EU
před 1 hodinou
Důchodová kalkulačka do ledna 2025. Valorizace brzy změní výši penzí
před 1 hodinou
Ruská spojka v NATO? Aliance s napětím sleduje volby v Rumunsku
před 2 hodinami
Útok na ZČU se nepotvrdil, případ pokračuje. Hledá se šiřitel poplašné zprávy
Aktualizováno před 2 hodinami
Historický rekord: Bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje Sok-jola za pokus o vzpouru. Může mu hrozit až poprava
před 4 hodinami
Počasí bude vyžadovat výstrahu. Bude rozmanité, avizují meteorologové
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
Uběhlo více než tisíc dní od chvíle, kdy Rusko zahájilo svou invazi na Ukrajinu, a ani jedna ze stran neprojevuje známky ochoty ustoupit. Konflikt přitom vyvolává řadu otázek, na které odpovídá pro SkyNews vojenský analytik Sean Bell.
Zdroj: Libor Novák