Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou jedle o výšce mezi 150 a 200 centimetry, vyplývá z vyjádření zástupců obchodních řetězců. Většinou stojí do 900 korun. Stále se zvyšují prodeje stromků v květináčích. Podle Albertu jsou také oblíbené malé umělé stromky do půl metru, které jsou už nazdobené.

Už dříve uvedlo vedení sdružení pěstitelů vánočních stromků, že letos očekává prodeje jedle kavkazské za 550 až 900 korun, smrku pichlavého za 400 až 500 Kč, smrku ztepilého za 300 až 400 korun a borovic od 400 do 550 korun s tím, že maloobchodní ceny budou regionálně rozdílné. Nejprodávanějším druhem je podle sdružení se zhruba 75procentním podílem jedle, následuje 15procentní smrk pichlavý. Zbytek smrků a borovice činí dohromady desetinu prodejů.

"Živé vánoční stromky i letos pocházejí z Česka a také ze skandinávských zemí, zde již řadu let kralují skandinávské jedle. Čeští zákazníci však umí držet i své rodinné tradice a nakupují obvyklé borovičky a smrčky. Novým trendem jsou pak menší konifery v květináči, které zřejmě velké stromky nahrazují tam, kde si lidé chtějí vánoce jen symbolicky připomenout," uvedla ze řetězec Globus Rita Gabrielová.

Podle mluvčího řetězce Albert Jiřího Marečka je trendem posledních let prodej stromků v kontejnerech, které se dají po zimě zasadit do zahrad. "V posledních letech pozorujeme silný trend rostoucího zájmu o malé již nazdobené stromečky, které lidé využívají k dekoraci svých domácností, kanceláří či jako náhradu za klasický velký stromek," dodal.

Podle mluvčího Tesca Václava Koukolíčka novinky v prodejích prakticky neexistují. "Novinky žádné nejsou. Zákazníci o ně nemají zájem a chodí si pro stejný druh stromku, jako si koupili i loni," sdělil ČTK.

To si však nemyslí zástupci řetězce Mountfield, který stále více prodává kavkazské jedle z dánských plantáží. "V letošním roce očekáváme nárůst o 20 procent, což dosavadní vývoj prodejů potvrzuje," uvedla mluvčí řetězce Kateřina Böhmová. Ikea pak nabízí za nákup stromky slevu na další nákup zboží. "Po Vánocích nabízíme zákazníkům možnost vrátit vánoční stromky zpět do obchodního domu," sdělila ČTK za řetězec Adriena Rambousková.

Pěstitelé vánočních stromků letos uvedli, že průměrná roční spotřeba přírodních vánočních stromků se v ČR odhaduje na 1,3 milionu kusů. Stromky se pěstují dva až čtyři roky ve školkách, následně se přesouvají na plantáže. Například nejoblíbenější jedle se ve výšce kolem 180 centimetrů prodávají i po 15 letech růstu ze semene.

Související

Letošní štědrovečerní pohádkou budou Tři princezny. (foto: Jaroslav Fikota)

ČT představila vánoční program. Štědrovečerní pohádkou jsou Tři princezny

Sváteční program České televize začne už 1. prosince na ČT1 přímým přenosem prvního ze čtyř charitativních adventních koncertů. Na Štědrý den bude mít premiéru výpravná pohádka Tři princezny a vstup do nového roku diváci oslaví s osobnostmi české hudební scény v zábavním pořadu Muzikálová noc plná hvězd. ČT o tom informovala v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Vánoce Vánoční stromky

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy