Kosmetičky zaskočila povinnost štítů, budou muset zdražit služby

Kosmetičky zaskočila povinnost dvojité ochrany obličeje, tedy roušky a štítu. Opatření jim připadá zbytečné, navíc není jasné, jak se štítem budou schopny některé úkony dělat. Práci jim bude komplikovat také povinné nošení rukavic. Kvůli zvýšeným nákladům nejspíš nebudou vykonávat některé drobné služby, ale soustředí se na delší a rozsáhlejší prodecedury. Uvažují také o zdražení. Za Unii kosmetiček to dnes ČTK řekla Anna Menzelová ml.

Práce kosmetiček je velmi osobní a z psychologického hlediska není štít pro tuto činnost vhodný. To je ale podle Menzelové menší problém. Štít jim v některých úkonech sníží pohyblivost, například když pracují nad lupou a potřebují být hodně předkloněny.

"Ještě včera (ve čtvrtek) jsem konzultovala situaci s hygieničkou, která řekla, že rouška by pro možnost obnovení provozu měla být dostačující," uvedla. Podle ní mají také od jednoho lékaře a epidemiologa, se kterým spolupracují informaci, že rouška alespoň typu FFP2 je dostatečná ochrana. Samozřejmě je třeba ji pravidelně měnit, to by podle Menzelové ale nebyl problém ani po každé zákaznici.

"Je nám líto, že s námi opatření nikdo nekonzultoval. Rády bychom předaly zkušenosti z praxe," řekla dále Menzelová. U kosmetiček podle ní platí už nyní přísná hygienická opatření, pokud má klientka například opar, na ošetření ji nevezmou. U některých procedur jako je chemický peeling si podle Menzelové kosmetičky nechávají podepsat informovaný souhlas zákaznic. Podle ní se tato praxe stane častější, kdy si nechají potvrdit, že jsou klientky zdravé a s nikým potenciálně nakaženým nepřišly do kontaktu.

Další diskomfort způsobují rukavice, které jsou povinné nejen pro kosmetičky, ale také manikérky a pedikérky. Výjimka je stanovena u masáží, povinnost nemají ani kadeřníci. Podle Menzelové samozřejmě existují služby jako mezoterapie nebo permanentní make-up, kdy jsou pro pracovnice kosmetických salonů rukavice samozřejmostí.

"Kosmetičky kvůli zvýšeným nákladům budou nuceny vynechávat drobnější služby jako vytrhání obočí, kde je cena kolem 100 korun. Soustředí se na velké kúry, minimálně třeba hodinová ošetření, za cenu kolem 1000 korun," uvedla Menzelová.

Majitelka kosmetického salónu Loretta v Hlučíně na Opavsku opatření bere s humorem. "Bude to vtipné. Budeme si připadat jako posádka Apolla 13," řekla dnes ČTK. "Musíme se tomu ale podřídit, nic jiného nezbývá. Bude to ale hodně nepraktické a nepříjemné. Navíc nevím, zda přes takovou ochranu dobře uvidíme. Věřím ale, že to nepotrvá dlouho," uvedla dále. Dodala, že v sehnání potřebných pomůcek problém nevidí. "Naši dodavatelé už nějakou dobu vše nabízejí. Máme už vše objednáno, budeme připraveni," řekla.

Kosmetické salony, kadeřnictví, holičství, služby jako manikúra, pedikúra, masáže a podologie budou moci po nucené pauze obnovit provoz 11. května. Po každém zákazníkovi bude nutné dezinfikovat dané místo, včetně všech použitých pomůcek. Pravidelně by se měly dezinfikovat a čistit i další povrchy. Podlaha by se měla dezinfikovat alespoň jednou denně. Pro zákazníky by měla být v provozovnách k dispozici dezinfekce, na toaletách musí být antibakteriální mýdla, dezinfekční prostředky a jednorázové ručníky. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny.

Související

kosmetika

Koronavirus donutil ženy starat se o vzhled samy. Většina mladých do salonů už nezamíří

Pečovat o svůj vzhled převážně doma chce i po uvolnění vládních opatření 78 procent žen do 29 let. Bez ohledu na věk plánuje služby salonů domácí péčí nahradit 53 procent Češek. Většina žen se v době omezení naučila starat se o svůj zevnějšek sama. Nejčastěji si Češky při uzavření salonů barvily vlasy, pečovaly ale také o pleť a nehty. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro společnost dm drogerie markt, který má ČTK k dispozici.

Více souvisejících

kosmetika ženy Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy