Kosmetičky zaskočila povinnost štítů, budou muset zdražit služby

Kosmetičky zaskočila povinnost dvojité ochrany obličeje, tedy roušky a štítu. Opatření jim připadá zbytečné, navíc není jasné, jak se štítem budou schopny některé úkony dělat. Práci jim bude komplikovat také povinné nošení rukavic. Kvůli zvýšeným nákladům nejspíš nebudou vykonávat některé drobné služby, ale soustředí se na delší a rozsáhlejší prodecedury. Uvažují také o zdražení. Za Unii kosmetiček to dnes ČTK řekla Anna Menzelová ml.

Práce kosmetiček je velmi osobní a z psychologického hlediska není štít pro tuto činnost vhodný. To je ale podle Menzelové menší problém. Štít jim v některých úkonech sníží pohyblivost, například když pracují nad lupou a potřebují být hodně předkloněny.

"Ještě včera (ve čtvrtek) jsem konzultovala situaci s hygieničkou, která řekla, že rouška by pro možnost obnovení provozu měla být dostačující," uvedla. Podle ní mají také od jednoho lékaře a epidemiologa, se kterým spolupracují informaci, že rouška alespoň typu FFP2 je dostatečná ochrana. Samozřejmě je třeba ji pravidelně měnit, to by podle Menzelové ale nebyl problém ani po každé zákaznici.

"Je nám líto, že s námi opatření nikdo nekonzultoval. Rády bychom předaly zkušenosti z praxe," řekla dále Menzelová. U kosmetiček podle ní platí už nyní přísná hygienická opatření, pokud má klientka například opar, na ošetření ji nevezmou. U některých procedur jako je chemický peeling si podle Menzelové kosmetičky nechávají podepsat informovaný souhlas zákaznic. Podle ní se tato praxe stane častější, kdy si nechají potvrdit, že jsou klientky zdravé a s nikým potenciálně nakaženým nepřišly do kontaktu.

Další diskomfort způsobují rukavice, které jsou povinné nejen pro kosmetičky, ale také manikérky a pedikérky. Výjimka je stanovena u masáží, povinnost nemají ani kadeřníci. Podle Menzelové samozřejmě existují služby jako mezoterapie nebo permanentní make-up, kdy jsou pro pracovnice kosmetických salonů rukavice samozřejmostí.

"Kosmetičky kvůli zvýšeným nákladům budou nuceny vynechávat drobnější služby jako vytrhání obočí, kde je cena kolem 100 korun. Soustředí se na velké kúry, minimálně třeba hodinová ošetření, za cenu kolem 1000 korun," uvedla Menzelová.

Majitelka kosmetického salónu Loretta v Hlučíně na Opavsku opatření bere s humorem. "Bude to vtipné. Budeme si připadat jako posádka Apolla 13," řekla dnes ČTK. "Musíme se tomu ale podřídit, nic jiného nezbývá. Bude to ale hodně nepraktické a nepříjemné. Navíc nevím, zda přes takovou ochranu dobře uvidíme. Věřím ale, že to nepotrvá dlouho," uvedla dále. Dodala, že v sehnání potřebných pomůcek problém nevidí. "Naši dodavatelé už nějakou dobu vše nabízejí. Máme už vše objednáno, budeme připraveni," řekla.

Kosmetické salony, kadeřnictví, holičství, služby jako manikúra, pedikúra, masáže a podologie budou moci po nucené pauze obnovit provoz 11. května. Po každém zákazníkovi bude nutné dezinfikovat dané místo, včetně všech použitých pomůcek. Pravidelně by se měly dezinfikovat a čistit i další povrchy. Podlaha by se měla dezinfikovat alespoň jednou denně. Pro zákazníky by měla být v provozovnách k dispozici dezinfekce, na toaletách musí být antibakteriální mýdla, dezinfekční prostředky a jednorázové ručníky. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny.

Související

kosmetika

Koronavirus donutil ženy starat se o vzhled samy. Většina mladých do salonů už nezamíří

Pečovat o svůj vzhled převážně doma chce i po uvolnění vládních opatření 78 procent žen do 29 let. Bez ohledu na věk plánuje služby salonů domácí péčí nahradit 53 procent Češek. Většina žen se v době omezení naučila starat se o svůj zevnějšek sama. Nejčastěji si Češky při uzavření salonů barvily vlasy, pečovaly ale také o pleť a nehty. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro společnost dm drogerie markt, který má ČTK k dispozici.

Více souvisejících

kosmetika ženy Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 1 hodinou

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy