Raiffeisenbank v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 52,3 procenta na 1,3 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 12 procent na 414,1 miliardy Kč. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Propad zisku zaznamenaly kvůli pandemické krizi i ostatní velké banky.
"Pandemie Covidu nás v uplynulých měsících postavila do bezprecedentní situace, v níž jsme se snažili hlavně o ochranu zdraví klientů a zaměstnanců. Během posledních měsíců jsme se soustředili na vysvětlování klientům, jak mohou spravovat své finance z domova. Díky předchozím investicím do infrastruktury mohou naši klienti 95 procent běžných činností vykonávat vzdáleně prostřednictvím internetového či mobilního bankovnictví," uvedl generální ředitel banky Igor Vida.
Celkové provozní výnosy Raiffeisenbank klesly o 9,8 procenta na 5,41 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky se snížily o 4,8 procenta na 4,04 miliardy Kč. Tento pokles způsobilo zejména snížení tržních sazeb z důvodu uvolňování měnové politiky v souvislosti s epidemií koronaviru. Čisté příjmy z poplatků klesly o 6,8 procenta na 795 milionů Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně propadly o 26,7 procenta na 495 milionů Kč.
Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně naopak zvýšil o 3,8 procenta na 252 miliard Kč. Rostlo financování firem i domácností (zejména hypotečních úvěrů). Objem přijatých vkladů od klientů meziročně stoupl o 17,8 procenta na 320 miliard Kč. Stejně jako v případě úvěrů je růst tažen jak firmami, tak domácnostmi.
Provozní náklady 3,3 miliardy Kč se v meziročním srovnání zvýšily o 2,3 procenta. Nárůst primárně způsobilo zvýšení odpisů nehmotného a hmotného majetku a zvýšení ročního příspěvku do fondu pro řešení krize. Ztráty banky ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek činí 475 milionů Kč a v meziročním srovnání jsou vyšší o 947 milionů Kč zejména v důsledku očekávaného zhoršení makroekonomického prostředí v souvislosti s epidemií koronaviru.
Kapitálová přiměřenost banky k 30. červnu dosáhla 19,9 procenta. V návaznosti na opatření České národní banky o přijetí stabilizačních opatření v souvislosti s epidemií koronaviru ze dne 16. března 2020 rozhodla valná hromada banky na konci dubna 2020 o nevyplacení dividend akcionářům ze zisku za loňský rok 4,19 miliardy Kč.
Rakouské společnosti Raiffeisen Bank International (RBI) v letošním druhém čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 44 procent na 192 milionů eur (zhruba pět miliard Kč), a to zejména kvůli negativním dopadům pandemie nemoci covid-19. Oznámila to dnes firma, která působí rovněž v České republice.
Čtvrtletní zisk nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali pouze na 143 milionů eur. RBI navíc potvrdila své celoroční cíle, napsala agentura Reuters. V celém prvním pololetí čistý zisk RBI klesl o více než třetinu na 368 milionů eur (necelých deset miliard Kč) z 571 milionů eur před rokem.
Související
Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
Západním bankám se u Putina daří. Přispěly mu na válku více než 800 milionů eur
Raiffeisenbank , banky , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
včera
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
včera
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
včera
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
včera
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
včera
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
23. prosince 2025 21:22
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
23. prosince 2025 19:58
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
23. prosince 2025 19:41
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
23. prosince 2025 19:20
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
23. prosince 2025 18:30
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
23. prosince 2025 17:26
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
23. prosince 2025 16:13
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
Uprostřed mrazivého prosince čelí Ukrajina kromě ruských raketových útoků také prohlubující se krizi lidských zdrojů. Zatímco se světoví lídři v čele s Donaldem Trumpem pokoušejí vyjednat konec války, tisíce ukrajinských mužů nadále volí riskantní cestu do ilegality, aby se vyhnuli odvodu na frontu. Reportéři CNN v rumunské pohraniční oblasti Maramureš mluvili s těmi, kteří raději riskovali smrt v zasněžených Karpatech, než aby padli v nekonečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák