Mzdy a důchody se od listopadové revoluce v Česku výrazně zvedly. Zvyšování starobních penzí s růstem výdělků ale krok nedrželo a nůžky mezi nimi se rozevíraly. Senioři a seniorky pobírají nyní v průměru zhruba sedmkrát víc peněz než po pádu komunistického režimu, pracovníci vydělávají průměrně téměř desetkrát víc. Postupně však citelně rostly také ceny.
Vyplývá to z bulletinu o vývoji hlavních ekonomických a sociálních ukazatelů ČR, který zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.
Po listopadové revoluci průměrná mzda v zemi dosahovala 3286 korun. Nejvíc rostla mezi lety 1992 a 1996, kdy se každoročně zvedala zhruba o pětinu. Na přelomu tisíciletí se dostala na 13.594 korun. Nejmenší přidávání nastalo za krize v letech 2010 a 2011, kdy se průměrný výdělek zvedal zhruba o dvě procenta. Nejhorší za třicetileté období byl rok 2013 s poklesem o 0,1 procenta. Loni průměrná mzda dosáhla 31.868 korun. Od roku 1990 se tak zvýšila bezmála desetkrát.
Ve skutečnosti měli Češi a Češky nejméně peněz ve svých peněženkách v prvních letech po změně režimu, kdy jim příjem reálně citelně klesal. Růst výdělků totiž nedorovnal zdražování. Cenový šok lidé zažili v roce 1991, kdy se ceny zvedly skoro o 57 procent. Tehdy se reálná mzda snížila o víc než čtvrtinu.
Nejvíc lidé naopak bohatli na začátku druhé poloviny 90. let, kdy si ročně reálně polepšili vždy o téměř devět procent. K nejlepším letům se zhruba šestiprocentním reálným zvýšením patří roky na počátku tisíciletí a také loňský rok.
Od začátku 90. let se zvedla i minimální mzda, a to z 2000 korun na dnešních 13.350 korun. Největší meziroční finanční skok zaznamenali nejhůř placení pracovníci v roce 1999, kdy jim vláda navýšila výdělek o 36 procent. V době poslední krize minimální mzda stagnovala. V roce 2007 se dostala na 8000 korun, zůstala tak do konce roku 2012. Od roku 2013 se pravidelně upravuje.
Odbory s vývojem příliš spokojeny nejsou. Kritizují to, že se ceny v Česku přibližují cenám ve vyspělých státech rychleji než mzdy. Před pár lety začaly bojovat proti "levné práci". Zaměstnavatelé se tlaku odborářů na výraznější přidávání brání. Argumentují tím, že produktivita se zvyšuje pomaleji než mzdy.
Pomaleji než výdělky rostou i starobní důchody. V roce 1990 činily v průměru 1731 korun, loni 12.391 korun. V poměru ke mzdám si senioři za tři desetiletí pohoršili. V roce 1990 pobírali v průměru dvě třetiny průměrné čisté a téměř 53 procent průměrné hrubé mzdy, loni 53 procent čistého a dvě pětiny hrubého výdělku.
Nejvíc se starobní důchody zvedaly od roku 1990 do roku 1998. V jednotlivých letech rostly od osmi do 26 procent. I na přelomu tisíciletí se meziročně zvyšovaly kolem sedmi procent. Podobné tempo růstu bylo pak znovu ještě za Topolánkových vlád. Následná krize navyšování citelně zbrzdila. Za Babišovy vlády loni průměrná penze rostla o necelých pět procent. V roce 1990 se na důchodové zabezpečení vydalo 45,57 miliardy korun, loni 423,72 miliardy. Před 30 lety částka odpovídala 7,3 procenta hrubého domácího produktu, loni osmi procentům. Za krize v roce 2010 to bylo téměř deset procent.
Česká společnost postupně stárne a seniorů přibývá. Zatímco v roce 1990 pobíralo starobní důchod 1,74 milionu lidí, loni 2,49 milionu. Růst počtu nedokáže zastavit ani zvyšující se důchodový věk. Těsně po revoluci chodívali muži do penze v 60 letech, teď se u nich věková hranice dostala na 63 let. Ženy podle počtu dětí nastupovaly před třemi desetiletími na odpočinek v 53 až 57 letech, teď o pět let později.
Související

Vládní poslanci si zvýšili platy. Proti byla opozice, Senát i prezident

Senát odmítl zvýšení platů politiků
mzdy / platy , důchody , 30 let od sametové revoluce , život
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
před 2 hodinami

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
před 2 hodinami

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
před 4 hodinami

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
před 4 hodinami

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
před 5 hodinami

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
před 6 hodinami

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
před 7 hodinami

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
před 8 hodinami

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
před 8 hodinami

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
před 9 hodinami

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
před 10 hodinami

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
před 11 hodinami

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
před 11 hodinami

Prezident Pavel podepsal superdávku
před 12 hodinami

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
před 13 hodinami

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
před 13 hodinami

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
před 13 hodinami

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
před 14 hodinami

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat
před 15 hodinami
První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový
Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.
Zdroj: Libor Novák