Počet firemních insolvencí v ČR letos stoupne o 18 procent

Ukončování státních podpor a moratorií letos výrazně zvýší počet insolvencí firem. Celosvětově jich bude o čtvrtinu více než loni, v Česku bude činit nárůst 18 procent. Vyplývá to z odhadu světové úvěrové pojišťovny Atradius.

Letošní rok přináší podle ekonomů naději na konec globální hospodářské recese. Po loňském poklesu o 3,7 procenta má letos světový HDP podle odhadů vzrůst o šest procent. Návrat ekonomiky k růstu však neznamená automatické vyřešení problémů, se kterými se kvůli pandemii potýká řada firem. Vlády po celém světě totiž letos začnou ukončovat podpůrné programy, jež dosud podnikům pomáhaly těžké časy překonat. Padnou také moratoria, která dočasně odkládala zahájení insolvenčních řízení.

"Postupné ukončování finanční podpory, návrat k běžným insolvenčním postupům a často jen pozvolné oživení ekonomiky nadále činí podnikatelské prostředí velmi náročným," uvedla ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius říká Markéta Stržínková. Procentuální nárůst insolvencí je už podle dosavadních čísel nejvyšší v těch zemích, kde vlády přistoupily k nejpřísnějším omezením. Jde například o Austrálii, Francii, Singapur a Rakousko.

Přibývání počtu nových firemních insolvencí nemine ani Česko. "Očekáváme, že v tuzemsku letos dojde k meziročnímu nárůstu insolvencí firem až o 18 procent. Ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 tak bude nových firemních insolvencí o šest procent více," odhadla Stržínková.

K očekávanému nárůstu firemních insolvencí přispěje celková ekonomická situace v konkrétních regionech. Na některých trzích (Rakousko, Španělsko, Spojené království) je očekávané letošní oživení ve srovnání s prudkým poklesem HDP v roce 2020 jen slabé, což představuje pokračující tlak na firmy a zvyšuje pravděpodobnost toho, že nebudou schopny dostát svým závazkům. To se projeví v meziročním nárůstu počtu insolvencí v roce 2021 na všech trzích s výjimkou Turecka. Celosvětově však počet firemních insolvencí díky moratoriím a balíčkům fiskální podpory loni podle odhadů pojišťovny Atradius klesl o 14 procent.

Pro letošní rok Atradius očekává, že počet firemních insolvencí bude téměř na všech trzích vyšší než v předkrizovém roce 2019. Také pro následující roky se dá podle Stržínkové počítat s tím, že úroveň bankrotů zůstane vysoká.

Atradius patří mezi celosvětové lídry v oblasti pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě. Zákazníkům umožňuje přístup k informacím až o 240 milionech firem.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Více souvisejících

firmy insolvence

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy