Podnikatelé při podávání žádostí o pomoc státu musí překonávat zmatečnost a nesmyslnost požadavků úřadů, nedostatečné informace a zbytečnou byrokracii. Stěžují si na to zejména podnikatelé podávající žádosti o podporu státu v programech COVID I a COVID II. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Žadatelé pod něj čekají i týdny na odpověď, nemají žádnou zpětnou vazbu, přichází jim pouze standardizovaný e-mail o potvrzení přijetí žádosti. "Za rychlou půjčku na překlenutí těžkého období způsobeného nařízením vlády to tedy rozhodně nepovažuji," uvedl Dlouhý.
Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) zdůraznil, že program COVID byl připraven za extrémně krátkou dobu. "My tam samozřejmě posilujeme lidi, to nám nemusí nikdo jaksi říkat,(...) má to ale kapacity objemové, má to kapacity samozřejmě prostorové," řekl. Neznamená to podle něj, že by se vyhodnocování nestíhalo. Z první vlny programu už byla vyplacena polovina a v příštím týdnu bude doplacena celá, uvedl dále Havlíček.
Dlouhý poukazuje reálné zkušenosti podnikatelů s programy COVID I a COVID II. Podnikatelé navíc čelí zbytečné administrativě a složitým formulářům žádostí a příloh. "Jakou budou mít relevanci data, která jsou požadována vyplnit na další tři roky dopředu? Pokud někdo potřebuje obratem řešit hotovost na úhradu závazků a mezd, je takové administrativní cvičení postradatelné," poznamenal Dlouhý.
O zamítnutí se žadatelé dozvídají skrze univerzální zdůvodnění s uvedením tří nejčastějších důvodů, a to bez dalšího bližšího vysvětlení. Žadatelé si přitom často nejsou pochybení vědomi a na dotaz, kde byla konkrétní chyba, nemají v Českomoravské záruční a rozvojové bance bližší odpověď. Přicházejí tak o šanci napravit svou chybu v některém z dalších kol. Žadatelé jsou navíc hodnoceni dle jejich bonity. Vyřazují se tak ti, kteří nyní negenerují tržby.
Stát zároveň stanovil kritérium bezdlužnosti navzdory tomu, že firmy mají během posledních týdnů problém s doložením bezdlužnosti vůči České správě sociálního zabezpečení a finančním úřadům.
Podnikatelé také připomněli, že ČMZRB stíhá vyhodnotit asi 100 žádostí v programu COVID I týdně. Tímto tempem by trvalo vyhodnocení žádostí jen v programu COVID I, kterých je přes 3200, déle než půl roku.
Podnikatelské organizace proto doporučily posílit personální kapacity ČMZRB a zlepšit komunikaci. Žadatelé dlouho čekají také na informace, jak rychle bude garance vystavená, slibovaná pomoc je ve výsledku nepružná a pomalá. Rovněž doporučily urychleně vypsat program pro podnikatele v Praze, kteří jsou teď z programu vyloučeni.
Dlouhý upozornil na to, že v pomoci ekonomické začíná ČR výrazně zaostávat za ostatními státy. "Zahráváme si tím s budoucností českých středních průmyslových podniků, nemluvě o oblasti služeb, cestovního ruchu a hotelnictví. Bohatší země jako je Německo nebo Rakousko se rozhodly podpořit ekonomiku 15 i více procenty HDP, což by v tuzemských podmínkách odpovídalo více než 700 miliardám korun," podotkl.
Zatím ale vláda podle něj poskytla podporu na úrovni jednoho sta miliard. Pokud české podniky nedostanou stejnou podporu od vlády, budou mít potíže s likviditou, budou na okraji bankrotu a rakouské a německé podniky budou dostatečně silné, aby si české podniky prostě koupily. "Staneme se tak ještě větší montovnou než dnes,“ varoval Dlouhý.
ČMZRB v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. Na celé pokračování programu COVID mělo být původně, stejně jako na první vlnu, vyčleněno pět miliard korun, které by živnostníkům a firmám poskytly půjčky v objemu 20 miliard korun. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) bude do Velikonoc spuštěn program COVID pro pražské firmy. Připravuje se také COVID III, který by měl být v první fázi za 20 miliard Kč a který vzroste až na 40 miliard Kč.
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Související
Dlouhý podpořil vládní úsilí o konsolidaci veřejných financí, přidal však jedno varování
Českému průmyslu hrozí kvůli klimatické politice ztráta konkurenceschopnosti, tvrdí Dlouhý
Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) , podnikatelé , hospodářská komora , Ekonomika , Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) , Karel Havlíček
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 2 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 3 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 4 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 4 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 5 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 5 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 6 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 6 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 7 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 8 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 10 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.
Zdroj: Libor Novák