Podpora ekonomiky nebyla podle zahraničních investorů promyšlená

Zahraniční investoři hodnotí základní přístup k řešení koronavirové krize v Česku v porovnání s jinými západními zeměmi pozitivně. Opatření a stimuly na podporu ekonomiky ale nebyly podle nich tak dobře promyšlené a dostatečně rychlé jako v jiných státech. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI) Kamil Blažek.

"Ekonomická opatření nešla tou správnou cestou, aby podpořily návrat ekonomiky do běhu. To, že dám zaměstnancům hotovost, je hezké, ale dlouhodobě to podnikům, kteří je zaměstnávají, nepomůže," uvedl. Opatření měla podle něj být více koncepční, koordinovaná a plánovaná. Chyběla lepší koordinace a širší zapojení odborné veřejnosti, dodal.

Objem i počet zahraničních investic letos v Česku podle Blažka klesne. Některé se ale přesunou do příštího roku. "Nemám nyní informace o konkrétním rušení rozjednaných investic," uvedl.

Následky současné krize budou jiné než při krizi před deseti lety, upozornil Blažek. Dopady na investice nebudou podle něj tak výrazné jako tehdy, kdy se financování zastavilo. "Pořád budou zdroje pro podniky, aby mohly pokračovat ve výrobě. Banky budou půjčovat, protože peněz mají spoustu," podotkl.

Dopady krize na jednotlivá odvětví se budou výrazně lišit, kdy nejvíce budou postižené letectví, turistika a navazující obory. Ale třeba farmaceutický průmysl nebo stavebnictví budou fungovat jako dosud nebo ještě porostou, poznamenal.

"Nyní je třeba získat do země zahraniční investice, ne montovny, ale ty kvalitní. Pro ty je důležité nabídnout inteligentní investiční stimuly, zejména nefinančního charakteru," míní. Jde podle něj například o podporu přístupu ke vzdělaným českým zaměstnancům či lepší spolupráci s vysokými školami, ale i o vstřícnost vůči zahraničním pracovníkům, a to například pružnější vízovou politiku či možností zdravotního pojištění pro členy jejich rodin. "Vláda a obce se musí probudit z letargie, která tu v posledních pěti letech při snaze získávat zahraniční investory nastala," uzavřel.

Související

Stavebnictví, ilustrační foto.

Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku

Stavební výroba v Česku v květnu pokračovala čtvrtý měsíc v poklesu, meziročně se snížila o 2,7 procenta. Naopak průmyslová výroba vzrostla o 1,4 procenta, táhla ji zejména produkce motorových vozidel. Zvýšení exportu aut společně se snížením schodku obchodu s ropou a plynem pomohlo bilanci zahraničního obchodu, která v květnu skončila v přebytku 11,8 miliardy korun, v kladných hodnotách je od počátku roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

zahraniční obchod investice Ekonomika

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy