Pandemie koronaviru polovině movitých Čechů mírně snížila hodnotu majetku, ale přinesla jim i zajímavé investiční příležitosti především v technologiích, zdravotnictví a u akciových fondů. Skepticky hledí bohatí na rychlý restart ekonomiky.
Výsledky ukázal průzkum UniCredit Bank Private Banking, zahrnující informace o více než 10.000 klientech privátního bankovnictví banky v ČR a na Slovensku.
Především prudký únorový a březnový pokles na finančních trzích a pokračující ekonomická nejistota způsobila mírný pokles v jednotkách procent zhodnocení majetku poloviny movitých Čechů. Naopak aktivní desetina z nich se těšila z růstu majetku o deset procent. Klienti ale turbulentní ekonomické dění aktivně řešili a upravovali investiční strategie (74 procent).
"Až třetina našich klientů vnímala aktuální situaci jako unikátní investiční příležitost. Vzrostl zájem především o akcie technologických a farmaceutických firem. Klienti se také více zaměřili na akciové fondy. Dále zůstávají populární nemovitosti," uvedl ředitel privátního bankovnictví UniCredit Bank Jan Troníček. Ta část klientů, která současnou situaci vnímala pro svůj majetek spíše jako hrozbu (61 procent), omezila investice i do rizikových nástrojů v podobě akcií či investičních certifikátů.
"Akciové fondy se přes počáteční únorový a březnový propad ukázaly jako sázka, která se investorům vyplatila. Mnoho titulů, především v oblasti technologií, zdravotnictví či farmacie se možná až překvapivě rychle vrátilo na svou hodnotu z před února, a dokonce ji některé i výrazně překonaly. Naopak například akciové tituly z cestovního ruchu či dopravy ztrátu zatím nesmazaly," upozornil Troníček.
Zajímavostí je, že zatímco movití Češi své investiční strategie v posledních měsících aktivně upravovali, ať už v turbulentních trzích viděli příležitost nebo aktivně řídili své portfolio pro zmírnění ztráty, jejich slovenští kolegové zvolili konzervativnější přístup a spíše vyčkávali.
Až 18 procent klientů privátního bankovnictví v ČR začalo letos více investovat do progresivních investičních nástrojů než loni, zatímco Slováci se jim doslova vyhýbali (nula procent). Naopak až šest z deseti slovenských milionářů svou investiční strategii neměnilo, část (12 procent) pak začala své prostředky přesouvat do konzervativních nástrojů. Čtyřem z deseti pak od začátku pandemie hodnota majetku klesla o desetinu, podobnému počtu pak v rozmezí 11 až 25 procent.
I přes odvážnější přístup k investicím však movití Češi zůstávají k budoucímu vývoji ekonomiky spíše skeptičtí. Téměř polovina z nich čeká v následujících měsících další pokles ekonomiky, další pětina dlouhodobou stagnaci. Čtvrtina z nich pak věří v pomalé nastartování české ekonomiky, v rychlý restart nevěří téměř nikdo.
Na Slovensku jsou nálady a očekávání movitých klientů o poznání optimističtější. Až polovina z nich čeká minimálně pomalý ekonomický restart, čtyři procenta dokonce rychlý návrat na ztracené pozice. Stagnace či dalšího poklesu se obává jen čtvrtina lidí. Druhé vlny pandemie a uzavření ekonomiky se tam bojí až 90 procent klientů.
Související

Rusko zabaví finanční aktiva dvou velkých evropských bankovních skupin působících v zemi

Západním bankám se u Putina daří. Přispěly mu na válku více než 800 milionů eur
unicredit banka , Ekonomika , češi , investice
Aktuálně se děje
před 54 minutami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 2 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 3 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 4 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 5 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 6 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 7 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák