Pracující lidé platí druhým dovolenou a zevlování, říká ekonom. Programy podpory by měly skončit

Úřad práce eviduje 3,6 procent nezaměstnaných, ale reálná čísla dostupných lidí na trhu jsou podle odborníků zcela jiná. Pracovní portály zaznamenávají výrazný pokles nabídky pracovních míst a sledují nárůst reakcí na volné pozice. Kvůli systému státních podpor zároveň jedna skupina obyvatel platí dovolenou skupině druhé. Ekonomika by se ale podle expertů už neměla spoléhat na stát, přestože se jí podlomí kolena.

Propad poptávky na pracovním trhu byl zaznamenán již v březnu, když byly kvůli koronaviru zavřeny školy. V dubnu potom byla poptávka na pracovních portálech menší o šedesát procent oproti minulému roku. „Míra nezaměstnanosti může v Česku vzrůst až k úrovni osmi procent,“ uvádí pro EuroZprávy.cz hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Přes léto se pak podle něj může nezaměstnanost dostat až na šest procent.

V červnu byl pokles nabízených pracovních míst meziročně nižší o čtyřicet procent a u brigád 49 procent. „Za poslední dva týdny vidíme, že to na té úrovni osciluje. Poptávka je slabší, ale na druhou stranu došlo k výrazným proměnám v počtu reakcí lidí,“ říká redakci EuroZprávy.cz analytik společnosti LMC, která provozuje například portál Jobs.cz, Tomáš Ervín Dombrovský.

Nyní portály zaznamenávají nárůst žadatelů na pracovní pozice až o polovinu vyšší než předchozí rok. „Tam je vidět, že hodně lidí ztratilo práci a teď hledají něco nového,“ komentuje Dombrovský. „Bohužel těch příležitostí je méně,“ dodává. Pracovní portály nyní sledují, že průměrný počet reakcí na jednu pozici se více než ztrojnásobil.

Ti co pracují hradí druhým placenou dovolenou

Vláda spustila v reakci na krizi způsobenou pandemií několik opatření, které měly pomoci firmám přežít. Patří mezi ně daňové úlevy, podpora OSVČ, podpora udržení zaměstnanosti a další. Realizace této pomoci ale značně pokulhávala. Navíc tato pomoc prohloubila státní dluh.

„Podpory byly asi dobře míněné, horší to bylo s realizací a bylo to všechno představováno strašně chaoticky,“ stěžuje si Dombrovksý. Dodává, že to v důsledku chaosu vyvolalo velkou míru nejistoty a ne všechny firmy nebo živnostníci do toho chtěli jít.

Problém v podezíravosti vidí i na druhé straně. „Myslím si, že hlavní problém byl v té apriorní nedůvěře vůči lidem a firmám, že to budou automaticky zneužívat,“ vysvětluje. „Takže politici vymýšleli způsoby jak to hlídat a ve výsledku to pouze oddalovalo tu skutečnou pomoc“. Jako lepší příklad dává Dombrovský Německo, kde finanční podporu nejdříve rozdělili a až následně budou ověřovat její využití.

Další slabinu vidí Dombrovský v příliš složité administraci. „Do antiviru v první vlně šlo několik firem, které se toho nebály, ale kvůli formálním nedostatkům byly ihned zamítnuty,“ uvádí příklad. Podle něj se měly peníze přiřknout ihned a poslat je, aby firmy neměly problém s hotovostí na účtech a přežily to.

Kovanda si myslí, že by tyto podpory měly být ukončeny. „Všechna opatření jako ošetřovné či kurzarbeit, která pomáhají udržovat míru nezaměstnanosti nízko, znamenají zadlužení. Vláda sama žádné peníze nevydělává, ten dluh tedy v konečném důsledku zaplatí obyčejný daňový poplatník,“ zdůrazňuje. „Je férové říci, že část občanů prostě nyní hradí jiné části občanů placenou dovolenou, aniž by se té první skupiny někdo zeptal, zda svým spoluobčanům chtějí hradit veget a zevlování,“ dodává.

Podle Kovandy se nelze donekonečna vymlouvat na koronavirus a pokud firmy nemají na to, aby zvládali dávat práci bez pomoci státu, musí propouštět. „Cokoli jiného je socialismus,“ říká.

Než začne trh znovu šlapat bude trvat asi dva roky

Podle výzkumu společnosti LMC na konci května 27 procent firem tvrdilo, že budou dále propouštět, necelá polovina říkala, že udrží stavy zaměstnanců a 25 procent firem uvedlo, že budou nabírat, ale ne v takové míře jako dříve.

„Ten výhled je takový, že na ten stav rozjetého trhu se letos určitě nedostaneme,“ tvrdí Dombrovský. „Pravděpodobně se s tím budeme prát tak rok, dva roky než ten trh bude šlapat celý,“ odhaduje.

Navíc teď podle Dombrovského nastupuje v ekonomice druhá vlna, která znamená dlouhodobější šetření. To už podle něj dělají velké nadnárodní firmy. „Ty teď zvažují, kde ušetří nebo investují a tyto změny se na trhu teprve projeví,“ říká.

V červnu zaznamenal úřad práce podíl nezaměstnaných 3,7 procent, ale podle Dombrovského toto číslo neodpovídá skutečnému stavu volných lidí na trhu. „Živnostníci a lidé ze švarc systému byli hodně odrazeni od toho, aby se zapsali na Úřad práce, protože podmínkou pro čerpání pětadvacítky bylo, že nebudou v registru,“ vysvětluje. Navíc je podle něj spousta lidí ve výpovědních lhůtách. Očekává, že k nárůstu lidí na Úřadu práce nedojde skokově, ale rozloží se v čase.

Lidé by si měli udržet soudnost

Dombrovský radí, aby lidé, co hledají práci, nerozesílali životopisy na všechny strany. „Čím déle jsou lidé bez práce, tím větší je na ně psychologický tlak. Budou frustrovaní a vycukaní,“ popisuje. „Je to o tom udržet si soudnost,“ radí.

Poukazuje i na to, že část lidí si bude muset hledat práci v jiném oboru a budou si muset doplňovat kvalifikaci. Nicméně velké snížení mezd Dombrovský neočekává. „Zpomalí se a tento rok asi i zastaví tlak na růst mezd, ale že by plošně klesaly, to se nestane,“ uzavírá.

Kovanda má několik rad i pro stát. „Měl by nyní postupně ukončit programy, jako je ošetřovné či kurzarbeit, a nechat ekonomiku, ať se postaví na vlastní nohy, i za tu cenu, že se jí při tom notně podlomí kolena,“ doporučuje. Podle něj není žádoucí, aby byla ekonomika opřená o berličku státu, protože tou berličkou je státní dluh.

Související

Vláda ČR

Česko přijalo nový akční plán. Má osm cílů, plnit se bude do roku 2028

Česko chce do roku 2028 zpřísnit boj proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Nový akční plán, který k tomu vláda přijala ve středu, má osm cílů, jejichž naplnění má pomoci s potíráním tohoto druhu kriminality i s osvětou veřejnosti. Kabinet mimo jiné také schválil rozšíření seznamu států, jejichž občané mají v Česku volný vstup na trh práce, o občany samostatné jurisdikce Tchaj-wan a schválil kandidaturu českého zástupce na pozici viceprezidenta Evropské investiční banky.

Více souvisejících

práce pracovní agentury Lukáš Kovanda - nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

včera

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy