Zahraniční obchod ČR skončil loni v listopadu přebytkem 32,2 miliardy Kč, meziročně tak byl o 20 miliard Kč vyšší a dosud nejvyšší ve sledovaném měsíci. Výsledek příznivě ovlivnil rostoucí vývoz aut a menší deficit obchodování s ropou a zemním plynem.
Vyplývá to z předběžných dat, která dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad.
"Listopadová bilance zahraničního obchodu se zbožím dosáhla historicky rekordní hodnoty ve sledovaném měsíci, a to díky výraznému meziročnímu růstu vývozu. Poprvé od začátku roku 2020 však vzrostla i meziroční hodnota dovozu," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
„Listopadová bilance zahraničního obchodu se zbožím dosáhla historicky rekordní hodnoty, a to díky výraznému meziročnímu růstu vývozu. Poprvé od začátku roku 2020 vzrostla i meziroční hodnota dovozu,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
— ČSÚ (@statistickyurad) January 6, 2021
Vývoz vzrostl v listopadu meziročně o 8,1 procenta na 353,2 miliardy korun a dovoz o 2,1 procenta na 321 miliard korun.
Bilance zahraničního obchodu Česka s cizinou byla loni v listopadu šestý měsíc v řadě kladná a potřetí za sebou její přebytek přesáhl 30 miliard korun.
Kladný vliv na to měl v loňském jedenáctém měsíci zejména přebytek bilance motorových vozidel, který byl meziročně vyšší o 8,8 miliardy korun díky růstu jejich vývozu o 8,4 miliardy. Deficit obchodování s ropou a zemním plynem pak klesl vlivem nižších cen na světových trzích a nižšího dovezeného množství o 4,3 miliardy Kč. Vzrost také přebytek u obchodu s kovodělných výrobků a zmenšilo se záporné saldo obchodu s potravinářskými výrobky.
Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně meziročně větší schodek bilance s chemickými látkami a přípravky o 1,1 miliardy Kč a farmaceutickými výrobky o 1,0 miliardy Kč.
Obchod Česka se státy EU skončil ve sledovaném měsíci v přebytku 81,8 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 25,3 miliardy. Největší meziroční přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Německem, kde přebytek stoupl o 16,3 miliardy Kč, a se Slovenskem, kde se zvýšil o 3,7 miliardy.
U obchodování Česka se státy mimo unii se schodek zvětšil o 5,1 miliardy na 47,8 miliardy Kč. Nejvíce, o pět miliard korun, se prohloubil deficit obchodu s Čínou. Přechodem z pasiva do aktiva se naopak zlepšila o tři miliardy bilance obchodu s Ruskem, uvedli statistici.
"Listopadová bilance zahraničního obchodu byla tažena vzhůru především vývozem automobilů a dílů, může se ale jednat jen o dohánění pauzy kvůli jarní vlně pandemie. I za prosinec by měl výsledek zahraničního obchodu skončit v kladných hodnotách," vyplývá z dnešních vyjádření analytiků.
Vývoz motorových vozidel podle ekonoma společnosti Deloitte Václava Franče pozitivně překvapil druhý měsíc v řadě, když byl přebytek bilance aut v listopadu meziročně o 8,8 miliardy korun vyšší. "Doufám, že expanze průmyslu není jen dočasná záležitost způsobená doděláním toho, co se na jaře kvůli pandemii nestihlo, ale začátek dlouhodobé obnovy ekonomiky po pandemii," uvedl.
Vzhledem k velikosti zlepšení exportu motorových vozidel proti loňsku se podle analytika Petra Bartoně z Natlandu nejedná o zlepšení pozice, ale o efekt dohánění pauzy v exportech aut. "A i toto dohánění je pouze částečné. Jen za březen, duben a květen loňského roku registrujeme propad vývozu motorových vozidel oproti stejnému období předchozího roku o 139 miliard. Od června do listopadu jsme zvýšenými vývozy dokázali ´dohnat´ jen 12,5 miliardy této ztráty. Celkově jsme tak do listopadu dohnali jen devět procent jarního propadu našeho největšího vývozního artiklu," řekl.
Z teritoriálního hlediska se listopadová obchodní bilance podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura nejvíce zlepšila s Německem, Slovenskem a Ruskem, zhoršila se s Čínou, Maďarskem a Španělskem.
"Zatímco vývoz od srpna každý měsíc rostl, došlo v listopadu po sezonním očištění k jeho stagnaci. Z toho lze částečně vinit opětovný nástup pandemie, nicméně objem vývozu se meziměsíčně snížil i v listopadu 2019," upozornil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Německo i další země přitom v prosinci uzavřely ekonomiku. Dynamika zahraničního obchodu by tak podle něj mohla na přelomu roku zvolnit, bilance by ovšem měla setrvat v kladných hodnotách.
Související
Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku
Zahraniční obchod skončil v přebytku ve výši téměř 16 miliard korun
zahraniční obchod , dovoz a vývoz , Ekonomika , Český statistický úřad
Aktuálně se děje
včera
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
včera
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
včera
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
včera
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
včera
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
včera
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
včera
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
včera
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
včera
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
včera
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
včera
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
včera
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
včera
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
včera
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
včera
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
včera
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
včera
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
včera
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
včera
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
včera
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák