Příprava Národního rozvojového fondu je podle jeho zakladatele Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) zhruba v polovině. Licenci by fond mohl získat v posledním čtvrtletí letošního roku. Po zapsání do obchodního rejstříku začne ihned fungovat. Už nyní se však jedná o konkrétních plánech, které budou podpořeny.
Fond se bude spolupodílet na financování projektů v dopravě, zdravotnictví, vzdělávání a dalších oblastech. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel komunikace ČMZRB Michal Pluta.
Na vzniku Národního rozvojového fondu se loni v září dohodli zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank - ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a UniCredit Bank. ČMZRB o udělení licence fondu požádala Českou národní banku (ČNB) v únoru.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) při založení fondu řekl, že by mohl začít fungovat od poloviny roku. "Proces získání licence pro společnosti s proměnlivým kapitálem typu Národního rozvojového fondu trvá minimálně devět měsíců," vysvětlil Pluta. Koronavirová krize neměla podle Pluty na proces příprav a zahájení činnosti fondu žádný vliv.
ČNB si podle Pluty vyžádala od ČMZRB doplnění a vysvětlení k několika bodům žádosti. "Pokud vše půjde podle plánu, licenční řízení bude ukončeno poskytnutím licence Národnímu rozvojovému fondu během posledního čtvrtletí tohoto roku," řekl dále. Během přípravy se podle Pluty jedná o spolufinancovaných projektech. Podpora přes Národní rozvojový fond se má uskutečňovat především formou tzv. podřízeného financování. Podle Pluty to umožní mobilizovat další soukromé zdroje.
Národní rozvojový fond by se měl zaměřit na rizikovější podíly financování. Fungovat by měl na principu návratnosti investovaných prostředků shromažďovaných od soukromých investorů. Komerční banky do něj vloží sedm miliard korun.
Zřízení fondu navrhl loni premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD. Podle Havlíčka jde o klasický princip investičního fondu. Neobvyklý je jen v tom, že se na něm podílí vláda.
Vrcholným orgánem fondu bude tříčlenné představenstvo. Podle dřívějších informací ho mají tvořit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta, odborník na PPP projekty Filip Drapák a bankovní manažerka Lenka Zíb Novotná. V dozorčí radě bude například bývalý šéf UniCredit Bank Jiří Kunert, bývalý člen představenstva Marek Ditz a Petr Kratochvíl. Vrcholným poradním orgánem fondu bude Národní investiční rada, která bude složena z osobností zastupujících investory i stát. Tvořit ji mají čtyři zástupci investorů, čtyři zástupci státu a jeden nezávislý kandidát.
Související
Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný
Vláda podepsala memorandum s bankami, vznikne Národní rozvojový fond
Národní rozvojový fond , Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) , Ekonomika , banky , ČSOB , Komerční banka , Česká spořitelna , unicredit banka , Karel Havlíček
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák