Reorganizace Oleo Chemical? V kauze se musí rozhodnout znovu, nařídil soud

O firmě Oleo Chemical bude znovu rozhodovat pražský městský soud. Věc mu vrátil Vrchní soud v Praze. Odmítl také námitku podjatosti vůči soudkyni, z dalšího projednávání u městského soudu ji nevyloučil. Vyplývá to z usnesení vrchního soudu zveřejněného v insolvenčním rejstříku.

Městský soud nejprve předloni schválil reorganizační plán formou fúze s firmou Temperatior, letos v červenci reorganizační plán zamítl a poslal Oleo do konkurzu, o který dlouhodobě usiluje společnost Ravak.

Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely, Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Předložený reorganizační plán počítal s fúzí Olea se společností Temperatior, která by se uskutečnila až po ukončení insolvenčního řízení. V rámci reorganizace měla být zrušena veškerá akcionářská práva původních akcionářů a věřitelé uspokojeni z vypořádacího úvěru za 400 milionů korun poskytnutého Temperatiorem. Podle Ravaku měl reorganizační plán Olea nepoctivý záměr.

Vrchní soud ve svém usnesení z 24. října uvedl, že reorganizační plán v době po jeho předložení je možné přeměnit na konkurz jen tehdy, pokud všem oprávněným uplyne doba k předložení nového reorganizačního plánu. Městský soud přitom podle verdiktu vrchního soudu neumožnil schůzi věřitelů se znovu vyjádřit, zda chce řešit úpadek Oleo Chemical nadále reorganizací, nebo požaduje konkurz.

"V tomto okamžiku ještě nemáme zpracovaný právní rozbor usnesení vrchního soudu, ale rozhodně ho vnímáme jako jednoznačné potvrzení pokračování reorganizace," uvedl dnes člen představenstva Oleo Chemical Jaroslav Jandura. Zveřejněný verdikt je podle něj důležitý také pro zaměstnance firmy, protože ukončil téměř tříměsíční období nejistoty.

"Rozhodnutí vrchního soudu potvrdilo prakticky všechny naše argumenty podané v odvolání. Považujeme za důležité, že mimo jiné konstatoval, že reorganizační plán je zcela v souladu se zákonem a není jím sledován nepoctivý záměr, a že vrchní soud také shledal jako nedůvodné námitky vznášené věřitelem Ravak, kterými dlouhodobě zatěžuje celý průběh insolvenčního řízení," doplnil mediální zástupce Temperatioru Karel Samec. Vyjádření Ravaku ČTK zjišťuje.

Vrchní soud také uvedl, že podle městského soudu nebyly naplněny dvě podmínky pro reorganizaci, měl ale samostatně posoudit všechny zákonem vyžadované podmínky. Vrchní soud tak nemohl červencové usnesení městského soudu potvrdit ani změnit, ale musel ho zrušit jako celek a soudu prvního stupně vrátit k dalšímu projednání.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Loni v březnu soud potvrdil, že Urbánek, Jirounek i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou za tunelování Olea do vězení, každý na tři roky. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.

Související

Soud, ilustrační foto

Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění

Podnikatel Peter Kmeť, který byl odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, je na svobodě. Pražský městský soud potvrdil dřívější rozhodnutí obvodního soudu, jenž Kmetě podmíněně předčasně propustil z vězení. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga je obžalovaný také v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, která bude u soudu pokračovat od středy. Státní zástupci se obávají, že by Kmeť mohl uprchnout.

Více souvisejících

Oleo Chemical Vrchní soud v Praze Praha Ravak

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy