Restauratéři nemohou náklady přenášet na hosty, žádají stát o pomoc

Restauratéři nemohou podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) za současné situace zvýšené náklady přenášet na hosty. Proti rostoucím cenám energií či pohonných hmot musí zakročit stát. Nutné je rychlé řešení, například přechodné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na stravovací služby.

Trh si dokáže pomoci ve střednědobém či dlouhodobém horizontu, nikoliv krátkodobém za takto nepředvídatelného stavu. ČTK to dnes řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

Nárůsty nákladů v gastronomii se podle Kastnera pohybují mezi 20 a 30 procenty, je nutné je pokrýt z marže. V oboru tak klesá profitabilita. Po dvou letech, kdy museli restauratéři čelit omezením ve spojitosti s nařízeními v boji proti šíření koronaviru, se dostali do další vratké situace, uvedl.

Kastner připomněl, že podnikatelé v gastronomii, stejně jako v mnoha dalších oborech, stále nemají vyplacené kompenzace kvůli pandemii za loňský listopad a prosinec. Ministerstvo průmyslu a obchodu sice už programy náhrad COVID nepokryté náklady - sektorová podpora či COVID 2022 - sektorová podpora představilo, ale zatím k nim nevypsalo výzvy ani nezahájilo příjem žádostí. Pro vyplácení je nutné schválení Evropské komise.

Vláda se k nastalé situaci musí podle Kastnera postavit, kromě snížení DPH na stravovací a ubytovací služby, případně na elektřinu a plyn, by bylo vhodné také určení maximálních cen u energií nebo paliv. "Není to systémové ani pravicové řešení, ale situace je historicky výjimečná," řekl Kastner.

Po rozvolnění se lidé do restaurací začali podle Kastnera vracet, především večery se dostávají na běžnou úroveň. Restauratéři předpokládali, že se zlepšujícím se počasím bude jako dříve do stravovacích podniků přicházet více hostů. "Dění na Ukrajině věci změnilo. Lidé si více hlídají výdaje a 'záchrannou brzdu' zřejmě zatáhnou hned," uvedl dále Kastner. Doplnil, že i proto je nutné, aby vláda přišla s účinným a rychlým řešením.

Inflace v ČR v únoru zrychlila meziroční růst na 11,1 procenta z lednových 9,9 procenta. Je tak nejvyšší od června 1998. Cena elektřiny stoupla proti únoru loňského roku o 22,6 procenta, cena zemního plynu vzrostla o 28,3 procenta. Více lidé platí také za teplo a teplou vodu, vodné, stočné i tuhá paliva. Pohonné hmoty zdražily zhruba o třetinu.

Související

Více souvisejících

Restaurace

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy