Restauratéři za minulý týden utržili oproti předchozímu o devět procent méně

Restauratéři v posledním listopadovém týdnu, kdy vláda zamezila vstupu neočkovaným a následně nařídila zkrácení provozní doby, podle analýzy společnosti Storyous průměrně utržili oproti předchozímu týdnu o devět procent méně. Návštěvnost gastronomických zařízení klesla o zhruba sedm procent.

Ve srovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2019 byly průměrné tržby v posledním listopadovém týdnu nižší o 23 procent, návštěvnost klesla o 36,5 procenta. Ještě výraznější propady jsou při porovnání víkendů. ČTK to dnes sdělila Jana Kohoutová za společnost Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy. Zpracovává přibližně pětinu obratu v české gastronomii.

Z regionů nejvyšší poklesy zaznamenali restauratéři v Karlovarském kraji. V týdnu od 22. do 28. listopadu oproti předchozímu utržili o zhruba 28 procent méně, návštěvnost se propadla o 15,5 procenta. Naopak nejméně nová opatření postihla podniky v Olomouckém kraji, kde restauratéři měli v mezitýdenním srovnání o osm procent vyšší tržby, návštěvnost jim klesla asi o pět procent.

Kohoutová upozornila, že za běžné situace restaurace s blížícím se koncem roku evidují pozvolný růst návštěvnosti i tržeb. Vrchol sezony pro ně znamená prosinec, kdy se konají vánoční večírky a lidé se častěji setkávají.

"Obzvlášť znepokojivá je pro restauratéry situace o víkendech, vyjma svatomartinského. Zatímco na začátku letošního listopadu byla o víkendech návštěvnost restaurací o necelých 22 procent nižší než v roce 2019, ve druhé polovině listopadu to bylo už dokonce o 40 až 50 procent méně. Pokud bude situace takto dále pokračovat, prosincový propad může být hluboko pod 50 procent," uvedla Kohoutová. Poslední listopadový víkend byl oproti předchozímu podle dat Storyous z hlediska průměrných tržeb o 17,6 procenta horší, podobně klesla i návštěvnost.

Do stravovacích, ale i dalších služeb mají od 22. listopadu přístup až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Restaurace zároveň musejí mít od minulého pátku zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Výnos mezi 22:00 a půlnocí přitom podle Asociace restauratérů APRON tvoří v gastronomii podstatnou část tržeb, i kolem 30 procent, uvedla asociace dříve.

Související

Více souvisejících

Restaurace

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

27. června 2026 17:38

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy