Meziroční růst cen výrobců pokračoval v Česku také v srpnu. V zemědělství a průmyslu ale bylo tempo zdražování mírnější než v červenci. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ve druhém prázdninovém měsíci nejvíce rostly ceny v zemědělství, meziročně o 38,3 procenta. Ceny průmyslových výrobců byly o 25,2 procenta vyšší než před rokem a stavební práce zdražily o 13,4 procenta. Ceny tržních služeb stouply proti loňskému srpnu o 6,5 procenta. Meziročně se ceny všech výrobců zvyšují nepřetržitě skoro od začátku loňského roku.
"Česká ekonomika čelí cenovým tlakům ze strany energií, data o vývoji výrobních cen ale příjemně překvapila slabším meziročním cenovým růstem jak v průmyslu, tak v zemědělství již druhý měsíc v řadě," řekl dnes ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Na cenový vývoj může podle něho dopadat kombinace ochlazování hospodářského růstu a předchozího zpřísňování měnových podmínek prostřednictvím zvyšování úroků České národní banky (ČNB).
Po období dramatického cenového růstu je patrné znatelné uklidnění, když cenová dynamika zpomaluje téměř napříč odvětvími, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Zdá se být podle něj jasné, že vrchol meziroční výrobní inflace (28,5 procenta v červnu letošního roku) má ČR již za sebou a následovat bude její pokles. Koncem roku by se mohla přiblížit do blízkosti 21 procent a v průměru za celý letošní rok dosáhnout zhruba 24 procent, odhadl.
V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských a průmyslových výrobců v srpnu klesly, a to o 2,3 procenta, respektive o 0,1 procenta. Ceny v průmyslu klesly v meziměsíčním srovnání poprvé po sedmi měsících. Stavební práce naopak proti červenci zdražily o 1,3 procenta a služby pro firmy o 0,8 procenta.
V zemědělství rostly ceny v srpnu zejména v rostlinné výrobě. Proti loňsku byly vyšší o 47,4 procenta. Obiloviny meziročně zdražily o 58,3 procenta, olejniny o téměř 43 procent a ovoce o dvě pětiny.
V živočišné výrobě byly ceny meziročně vyšší o 28 procent. Ceny vajec a mléka stouply o více než 30 procent. U skotu, drůbeže a jatečných prasat se ceny oproti loňskému srpnu zvýšily zhruba o čtvrtinu.
V průmyslu meziročně zdražily zejména energie, jejichž cena vzrostla o 53,3 procenta. Bez započtení energií stouply ceny v průmyslu o 16,4 procenta. "Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 54,3 procenta, chemických látek a výrobků o 38,9 procenta," uvedl ČSÚ. Potravinářské výrobky, nápoje a tabák zdražily o 22,6 procenta.
Ceny stavebních prací se v srpnu podle odhadu ČSÚ meziročně zvýšily o 13,4 procenta. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví za rok zdražily zhruba o 19 procent.
Tržní služby pro podniky v srpnu stouply meziročně o 6,5 procenta. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o pětinu, za služby v oblasti zaměstnání o 18,9 procenta a za skladování a podpůrné služby v dopravě o 15,7 procenta.
Související

Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin

Inflace je nejnižší od předloňského prosince, ceny oproti září klesly
Ceny zboží , zemědělství , Průmysl
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 1 hodinou

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 2 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 2 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 5 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 6 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 8 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 9 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera
Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Zdroj: Jakub Jurek