Společnost OKD prodlouží těžbu uhlí minimálně do konce roku 2023

Společnost OKD prodlouží těžbu uhlí přinejmenším do konce roku 2023. Má dostatek energetického i koksovatelného uhlí. Společnost má nyní uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. června 2023, vedení OKD začne usilovat o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025.

Novinářům to dnes řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předseda představenstva OKD Roman Sikora. V OKD pracuje přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) rozhodnutí uvítal.

O rozhodnutí prodloužení těžby do roku 2025 chce OKD podle Sikory rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku. V roce 2023 chce mít OKD deset aktivních porubů, celková produkce by příští rok mohla dosáhnout 1,3 milionu tun černého uhlí, z toho asi 880.000 tun bude energetického uhlí. OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se dlouhodobě nevyplácela.

Podle původních plánů měla těžba v OKD skončit letos, v dubnu ale představenstvo OKD schválilo, že dobývání uhlí bude pokračovat do druhého čtvrtletí roku 2023. Vedení OKD zároveň zpracovávalo analýzu dalšího možného prodloužení těžby. Analýza ukázala, že prodloužení těžby je možné, podle Stanjury analýzu ověřily dva oponentní posudky. Podle Sikory jsou nyní na Karvinsku zásoby zhruba 140 milionů tun uhlí.

Moravskoslezský hejtman Vondrák je rád, že na Karvinsku bude těžba pokračovat. "Myslím, že to je jediné možné řešení. Budeme čelit problémům s dodávkami tepla domácnostem napojeným na centrální rozvod tepla. Ty jsou nyní závislé na teplárnách spalující uhlí," řekl. Dodal, že takových domácností je v kraji 300.000. Sám o prodloužení termínu mluvil opakovaně. "Myslím, že je reálný rok 2025. S ohledem na to, co se děje a jaké jsou ceny energií, bude rozumné využít ještě zbytky nevytěženého uhlí. Nevíme jaké budou ceny za plyn a zda vůbec bude," řekl.

"Rozhodnutí o prodloužení těžby vychází ze tří důležitých skutečností. Zaprvé ze snahy vlády a ministerstva financí zajistit dostatek uhlí minimálně pro dvě následující topné sezony, zadruhé z obrovské poptávky tuzemských zákazníků, kterou vyvolaly výpadky dodávek černého uhlí z východu kvůli ruské agresi na Ukrajině, a zatřetí z dostatečně vysokých cen černého uhlí na světových trzích, které udržují OKD v zisku," uvedl Stanjura.

Podle Sikory nepřichází v úvahu obnovení těžby v dolech Darkov a ČSA, OKD počítá pouze se zachováním těžby v Dole ČSM. "Jsme finančně soběstační. Disponibilní prostředky OKD umožňují další přípravy, těžbu i případné útlumové práce z našich vlastních finančních zdrojů. Prodloužení těžby v roce 2023 navíc nevyžaduje žádná zvláštní povolení. O případném pokračování těžby v docel ČSM až do roku 2025 chceme rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku," uvedl.

Mezi největší odběratele uhlí z dolů na Karvinsku patří podle Sikory ČEZ, největším odběratelem je Tepelná elektrárna Dětmarovice, která ČEZ patří. Uhlí odebírá také Veolia, Třinecké železárny nebo huť Liberty Ostrava.

Výrobní ředitel společnosti Veolia Energie Pavel Luňáček uvedl, že firma prodloužení těžby v OKD vítá. "Je to náš dlouholetý důležitý obchodní partner. Přestože plánujeme postupně odejít od využívání uhlí na našich zdrojích, stále je na některých našich lokalitách stěžejním palivem a ještě nějaký rok bude. Proto podporujeme také prodloužení těžby pro delší období," uvedl.

Důl ČSM je na území obce Stonava. Její starosta, senátor Ondřej Feber (ANO) uvedl, že vždy byl proti ukvapeným závěrům vlády ukončit těžbu na Karvinsku. "Chci věřit, že OKD rozhodne správně a těžbu prodlouží nejen do roku 2023, ale i do roku 2025, a že mu v tom nebude shůry bráněno. Teď už se nejedná jen o pracovní místa, ale o strategickou surovinu pro průmysl, pro teplárny a pro domkaře, kteří nyní nemají jistotu, čím a za kolik budou v dalších letech topit. V době válek a hluboké krize jsou energetika a zajištění strategických surovin na prvním místě," uvedl Feber.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) minulý týden uvedl, že vládou schválená novela energetického zákona umožní vyhlášení takzvaného předcházení stavu nouze v teplárenství. Umožní tak ponechat krátkodobě v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak kvůli emisím musely odstavovat. Stát tak chce zajistit dodávky tepla i v případě, že dojdou zásoby plynu.

Havlíček: Rozhodnutí o těžbě v OKD měly předcházet analýzy

Rozhodnutí o prodloužení těžby v dole OKD měly předcházet analýzy, vyhodnocení pravděpodobného vývoje ceny uhlí i možných investic. Na dotaz ČTK to v reakci na dnešní oznámení ministra financí Zbyňka Stanjury, že společnost OKD prodlouží těžbu minimálně do konce roku 2023, odpověděl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Zkritizoval také to, že se od ustavení nové vlády nesešla Uhelná komise.

Společnost OKD má nyní uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do poloviny roku 2023, vedení firmy začne usilovat o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025. V OKD pracuje přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Uhelná komise, jež vznikla za předchozí vlády hnutí ANO a ČSSD, má podle Havlíčka analytický tým a odborníky a měla by překládat návrhy toho, jak se v Česku bude nadále těžit hnědé a černé uhlí. Komise ale po nástupu vlády Spolu a Pirátů se STAN nezasedala.

Havlíček nepovažuje za vhodné, že se těžba prodlužuje vždy o krátký časový interval. Zaměstnanci podle něj už například počítali s předchozími termíny konce těžby.

Analýza by podle něj měla obsahovat informace, jak se bude pravděpodobně vyvíjet cena uhlí, jaké budou investice spojené s pokračováním těžby či zda se bude dále těžit pouze v Dole ČSM. "Nebo jestli by se ještě mohl otevřít Darkov, což by připadalo v úvahu, byť za určité investice," doplnil. Předseda představenstva OKD Roman Sikora dnes uvedl, že obnovení těžby v dolech Darkov a ČSA nepřichází v úvahu.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v březnu vyzval kvůli rostoucím cenám energií vládu, aby zvážila prodloužení těžby v dole OKD do roku 2025. Sikora dnes poznamenal, že o případném pokračování těžby v dole ČSM do roku 2025 chce OKD rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku.

Prodloužení těžby uhlí je podle odborníků dobrým krokem

Prodloužení těžby uhlí v OKD je podle odborníků dobrým krokem. Těžba je nyní zisková, uhlí zároveň může pomoci se současnou energetickou krizí při nedostatku plynu. Mělo by jít ale jen o dočasné řešení, řekli ČTK oslovení odborníci. Společnost OKD prodlouží těžbu uhlí minimálně do konce roku 2023. Má dostatek energetického i koksovatelného uhlí. Novinářům to dnes řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předseda představenstva OKD Roman Sikora.

Za jeden z nejlepších kroků současné vlády označil prodloužení těžby v OKD analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. "V tuto dobu je v celé Evropě nedostatek energetického i koksovatelného uhlí, i velký producent uhlí a jeho spotřebitel Polsko ho dováží nejen z Ruska, se kterým chce skončit do roku 2024, ale i ze zemí mimo EU. Avizovaných 1,3 milionu tun ročně sice Evropu vůbec nezachrání, ale přispěje k deputinizaci Evropy, byť za cenu dočasné karbonizace," uvedl Dohnal.

Stát i OKD se podle Dohnala dívají na prodloužení těžby jako na krátkodobý projekt. "A pokud za několik let se energetická bilance v Evropě zlepší, a tak i klesne cena uhlí, těžba v OKD zřejmě nebude pokračovat. Věřím, že i investice na obnovení těžby budou činěny uvážlivě tak, aby jejich návratnost byla v řádech měsíců," uvedl.

Cena koksovatelného uhlí ve světě a v Číně podle Dohnala poslední týdny spíše klesá. "Nicméně oba druhy uhlí jsou na tří až pětinásobku cen poslední dekády. Těžba je tedy mimořádně profitabilní," dodal Dohnal.

Těžba uhlí se podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka obnovuje, protože Evropa řeší energetickou krizi a možnost úplného odstavení dodávek plynu a dalších komodit z Ruska. "Ekologie musí jít teď trochu stranou, protože skutečně hrozí, že v zimě nebude čím topit. Postupné obnovování provozu uhelných elektráren sledujeme v celé Evropě. Obnovení těžby a spalování uhlí by ale mělo být jenom dočasné řešení, než se dobuduje potřebná infrastruktura pro dodávky energetických surovin z jiných oblastí," uvedl Tomčiak.

OKD má nyní uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. června 2023, vedení OKD začne usilovat o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025. O rozhodnutí prodloužení těžby do roku 2025 chce OKD podle Sikory rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku.

V roce 2023 chce mít OKD deset aktivních porubů, celková produkce by příští rok mohla dosáhnout 1,3 milionu tun černého uhlí, z toho asi 880.000 tun bude energetického uhlí. OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu ale postupně ukončuje, protože se dlouhodobě nevyplácela.

Související

OKD

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku, při němž ve čtvrtek zemřel jeden horník, utrpělo zranění celkem 16 lidí. Většina zraněných byla ještě ve čtvrtek propuštěna do domácí péče, šlo o lehčí zranění. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři ve čtvrtek zraněné rozváželi do několika nemocnic v Karviné, Havířově i Ostravě, a tak se počty zraněných upřesňovaly až dnes.

Více souvisejících

OKD uhlí

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy