Firmám, kterým vláda nařídila kvůli šíření epidemie zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody. Mohou o ně žádat z programu Antivirus. Po mimořádném jednání kabinetu to na tiskové konferenci řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
"Okamžitě, to znamená již v závislosti na následujících hodinách a dnech, kdy budou provozovny uzavřeny, mohou kompenzovat všechny firmy sto procent svých osobních nákladů, čili sto procent mzdy plus odvody," uvedl Havlíček.
Z programu Antivirus se vyplácí dva druhy příspěvků. Pro provozy, které musely zavřít, je příspěvek A. Vláda minulý týden rozhodla o tom, že stát proplatí celé mzdy i s odvody do 50.000 korun. Tuto podporu bude zatím poskytovat do konce roku.
Firmy, které budou muset kvůli výpadku dodávek z uzavřených provozů či poklesu poptávky omezit svou výrobu a služby, mohou získat z programu Antivirus příspěvek B. Ten dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29.000 korun superhrubé mzdy. Poskytovat se má zatím do konce října.
Podle Havlíčka bude vláda o tomto druhu podpory v pondělí jednat. "Ihned po vládě představíme na základě diskuse se všemi podnikatelskými svazy, odbory a všemi sociálními partnery, jaká bude finální podoba Antiviru B," řekl vicepremiér.
Odbory a zaměstnavatelé už dřív opakovaně žádali, aby oba příspěvky z Antiviru stát poskytoval aspoň do konce roku. Kabinet původně plánoval, že by od listopadu mohlo Česko zavést dlouhodobý kurzarbeit, který by na dočasný program navázal. Vláda se ale na kurzarbeitových pravidlech několik týdnů nedokázala shodnout, model několikrát upravovala. Výsledek kritizovali odboráři i zaměstnavatelé. Novelu o zaměstnanosti s úpravou kurzarbeitu projednává teď Sněmovna. Sociální výbor by o zákonu měl jednat 5. listopadu. Odboroví předáci i podnikatelé věří, že poslanci normu výrazně upraví. Už dřív to připustila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Žádosti o příspěvky z programu Antivirus mohou firmy podávat jen elektronicky. Odkaz na formulář je na webu ministerstva práce. Po odeslání se z údajů rovnou generuje dohoda o poskytnutí peněz od státu. Řada zaměstnavatelů ji už má. Podnik úřadu práce musí po skončení měsíce dodat vyúčtování poté, co v řádném termínu vyplatí všechny mzdy či náhrady a uhradí odvody. Úředníci pak dají příkaz k odeslání kompenzace.
Podnikatelé z uzavřených nebo výrazně omezených oborů mohou od dnešních 09:00 žádat o dotaci na komerční nájem. Stát jim přispěje za červenec, srpen a září 50 procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které pokračování programu COVID nájemné připravilo, bude žádosti přijímat on-line přes informační systém až do 21. ledna. Vyčleněno je 1,2 miliardy korun.
O příspěvek na nájem mohou žádat všichni podnikatelé, kterým vláda v souvislosti se zamezením šíření koronaviru dříve nebo s platností od čtvrtka zavřela, nebo výrazně omezila provoz. Kompenzaci budou moci získat už v následujících dnech. Na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Původně byly do pokračování programu zahrnuty stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy. Nárok na podporu mají dále komerčně provozovaná sportoviště jako kurty, kluziště či tělocvičny. Program je otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness. Žádat mohou i zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje také na zařízení zaměřená na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let.
Zavřené budou muset od čtvrtka být maloobchodní prodejny s výjimkou potravin, drogérií, lékáren, optik, květinářství a dalších vybraných provozů. Podle Havlíčka 50 procent maloobchodů zůstane otevřených. Provoz však budou muset přerušit také služby, opět s výjimkami jako jsou pohřební služby, servisy či odtahy vozidel. Ubytovací služby nebudou moci fungovat pro rekreační účely, hosty na služebních cestách, budou moci obsloužit.
Oproti jarní verzi programu odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou bude možné žádat, činí deset milionů korun. Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jedná se o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). Do dočasného rámce spadají programu COVID ubytování či COVID lázně.
Podnikatelé zasaženi v souvislosti s první vlnou pandemie mohli od 26. června do 30. září žádat o příspěvek na komerční nájem za duben, květen a červen. MPO v první výzvě přijalo 18.720 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na program bylo připraveno pět miliard korun.
Restaurace, bary a kluby jsou zavřené už týden. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už 9. října. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.
Související
Západní podniky musí být připraveny na válečný scénář. Představitel NATO je vyzval k návratu domů
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
firmy , Karel Havlíček , mzdy / platy , sociální a zdravotní pojištění , Ekonomika , nájemné , podnikatelé , ministerstvo průmyslu
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 26 minutami
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
před 38 minutami
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
před 1 hodinou
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
před 2 hodinami
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
před 4 hodinami
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
před 5 hodinami
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
před 6 hodinami
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
před 7 hodinami
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
před 8 hodinami
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
před 9 hodinami
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
před 10 hodinami
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
před 11 hodinami
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
před 13 hodinami
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
Pachatel pátečního útoku na vánočních trzích v německém Magdeburgu zřejmě spoléhal na to, že při něm zemře. Naznačují to nejnovější zjištění německých médií z průběhu vyšetřování hrůzného činu. Nepřežilo jej pět lidí, další desítky osob utrpěly zranění.
Zdroj: Lucie Podzimková