Za fiskální výstřely naslepo nebo budování ekonomiky na steroidech vládní pomoci označuje návrh vlády na zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun občanská iniciativa KoroNERV-20. Chybí jasná hospodářská strategie ČR, uvedla členka iniciativy Danuše Nerudová v dnešní tiskové zprávě.
Podle iniciativy je třeba hledat úspory, reformovat daňový systém a investice musejí být rychlé a chytré. Lití betonu ekonomiku nespasí, jakkoliv je dokončení páteřní dopravní infrastruktury země žádoucí, doplnila.
O zvýšení schodku rozpočtu bude v úterý jednat Sněmovna. Z dostupných informací vyplývá, že se vládní koalici ANO a ČSSD sice podaří návrh za pomoci KSČM prosadit, s velkou pravděpodobností to ale nebude ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze, jak původně vláda navrhla. Kabinet žádá růst deficitu potřetí, poukazuje na ekonomické dopady pandemie koronaviru. Z původních 40 miliard korun se schodek zatím zvýšil na 300 miliard.
"Tyto fiskální výstřely naslepo působí arogantně směrem k daňovým poplatníkům a zároveň zvyšují riziko, že velké číslo schodku bude využíváno pro obhajobu fiskálních orgií a nezodpovědnosti i v letech následujících. Tomu je třeba zabránit," podotkl člen KoroNERV-20 a bývalý člen bankovní rady České národní banky Mojmír Hampl. Vláda podle iniciativy s pomocí selhala na počátku krize, pozdější podpora může deformovat trh, tedy zvýhodňovat příjemce vůči ostatním. "Z krize se máme proinvestovat, a ne prodotovat," dodala další členka Helena Horská.
Podle Hampla nemají představitelé vlády představu o tom, jak vysoký skutečně může deficit být. Požadavky na jeho opětovné zvýšení jsou pouhým seznamem, který nebyl prověřen řádnou diskusí ani testem na realitu záměrů, podotkl bývalý ministr financí Ivan Pilný. Jen málo z nich je podle Pilného orientováno do budoucnosti.
Podle iniciativy je třeba obratem zahájit investiční projekty, které už jsou připravené. "Z krize se musíme proinvestovat rychlými investicemi do nových technologií, výzkumu a vývoje, chytré infrastruktury, digitalizace, ne do ´betonu´ a jiných hladových zdí či extenzivního zemědělství s negativním dopadem na životní prostředí a krajinu," uvedl KoroNERV-20. Obce a kraje by měly podle něj dostat od státu až čtvrtinu na investiční akce uskutečněné nebo zahájené do konce příštího roku. Následně by se neutracené peníze samospráv měly primárně použít na úhradu deficitu veřejných rozpočtů.
KoroNERV-20 doporučuje hledat úspory v rozpočtových kapitolách a na ministerstvech, možnost škrtů vidí u úředníků. Potřebný je podle iniciativy hloubkový audit dotací. "Již v předkovidové éře podíl výdajů na takzvané ekonomické zájmy (zjednodušeně řečeno dotace) byl v Česku pátý nejvyšší v EU a dosahoval šest procent roční produkce ekonomiky (HDP) tj. 320 miliard korun roce 2018," vyčíslila.
Rozpočet by měl doprovodit střednědobý rámec ve třech variantách vývoje: pesimistický, realistický a optimistický, jehož cílem by mělo být snižování rozpočtového schodku očištěného o ekonomický propad, uvedl také KoroNERV-20. "Vláda by právě v tuto dobu měla přiznat, jakou měrou hodlá v budoucnu fiskálně pohánět domácí poptávku, například nepovinným navyšováním důchodů," doplnil.
KoroNERV-20 vznikl jako neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března. Primárním cílem skupiny je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. Mezi členy patří vedle Hampla, Nerudové a Horské například ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonom Michal Mejstřík nebo šéf státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka.
Související
Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ
Česko chce co nejsilnější portfolio v Evropské komisi, naznačil Fiala
Danuše Nerudová , Vláda ČR , státní rozpočet , Mojmír Hampl , Miluše Horská (KDU-ČSL) , Ivan Pilný , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC
před 1 hodinou
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
před 1 hodinou
Slovenská armáda v regionálním srovnání zaostává. Budoucnost ale může zamíchat kartami
před 2 hodinami
Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO
před 2 hodinami
Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl
před 3 hodinami
Válka na Korejském poloostrově hrozí nemilosrdností a brutalitou. KLDR nepomohou ani jaderné zbraně
před 3 hodinami
Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo
před 4 hodinami
Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu
před 5 hodinami
Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje
před 6 hodinami
Iron Dome nestačí? USA rozmístí v Izraeli vlastní raketový štít
před 6 hodinami
Policie prozradila další podrobnosti o novorozenci nalezeném v kontejneru
před 6 hodinami
Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar
před 7 hodinami
Spor o palbu na jednotky OSN: Galant vysvětlil, proč je UNIFIL terčem
před 7 hodinami
Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti
před 7 hodinami
Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump
před 8 hodinami
Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje
před 8 hodinami
Zemřela Věra Plívová-Šimková, režisérka notoricky známých filmů pro děti
před 8 hodinami
NATO zahájilo cvičení s jadernými zbraněmi. Rusku dává signál, že je připraveno je použít
před 10 hodinami
Předpověď počasí na příští víkend. Na říjen má být poměrně teplo
Aktualizováno včera
Požár v Berouně zachvátil pekárnu. Platí třetí stupeň poplachu
Rozsáhlý požár v neděli zachvátil pekárny ve středočeském Berouně. Na místě zasahují hasiči, kteří vyhlásili třetí stupeň požáru a provedli evakuaci. Místním bylo doporučeno nevětrat.
Zdroj: Jan Hrabě