Vrácení letenek trvá i několik měsíců, v Česku jde o stamiliony korun

Vrácení peněz za letenky zrušených spojů kvůli pandemii koronaviru může trvat i několik měsíců. Jen v Česku přitom jde o letenky za stovky milionů korun. Některým dopravcům chybí pro vrácení plateb hotovost, zákazníkům proto nabízejí vouchery na pozdější lety. Vyplývá to z informací dopravců a prodejců letenek, které oslovila ČTK.

Počet zrušených letenek narostl podle dopravců a prodejců během koronavirové krize o několik set procent. Firmy proto posílily své administrativní kapacity.

Vrácení peněz za letenky může trvat i několik měsíců. "Dopravci většinu žádostí o refundaci posuzují a schvalují, aby nedošlo k neoprávněnému požadavku. Současně dopravci bojují s nedostatkem hotovosti pro vracení peněz. Cestovní ruch je nejpostiženějším odvětvím, bude se nejdéle vzpamatovávat," uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová.

Platí to i v případech, kdy lidé koupili letenky přes letenkové agentury. "Plnění probíhá naším prostřednictvím podle podmínek leteckých společností," vysvětlil ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Prodejci tak sami čekají na vrácení peněz, které při objednávkách letenek dopravcům uhradili. "Není možné vracet peníze z vlastních prostředků v době, kdy máme nulové příjmy," podotkla Janičinová.

Zákazníci dostávají od dopravců na výběr vrácení platby nebo voucher v ceně zrušené letenky, který mohou využít pro pozdější let. Vouchery mají platnost zpravidla rok a většina dopravců je podle Trejbala po jejich expiraci proplácí. U Student Agency je podíl zákazníků, kteří využívají vouchery, zhruba 50procentní. Podle Janičinové využívají přesun termínu na později hlavně lidé, kteří plánovali cestu na dovolenou, za turistikou nebo návštěvu rodiny. Vrácení plateb pak volí převážně zákazníci, kteří se chystali odletět na konkrétní akce, které ovšem byly zrušeny. Jde například o pracovní cestu, konference, sportovní a kulturní události a další.

Letečtí dopravci zrušili kvůli šíření koronaviru drtivou většinu spojů. Mnoho firem se během krize dostalo do finančních problémů, část dopravců proto začala propouštět zaměstnance, prodávat letadla, řada menších společností zřejmě zkrachuje. Některé státy proto zvažují pomoc svým národním leteckým společnostem. Mezi nimi je i česká vláda, která připustila možnost pomoci letecké skupině Smartwings.

Související

Mezinárodní letenky - kde sehnat ty nejlevnější?

Mezinárodní letenky - kde sehnat ty nejlevnější?

Zahraniční pracovní cesta nebo cesta na dovolenou - jednu věc mají společnou. Pokud je hradíte z vlastní kapsy, chcete sehnat ty nejlevnější letenky. Pár rad, jak se k takovým dostat, najdete na následujících řádcích.
Letiště Václava Havla Praha

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování cestujících

Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než 85 procent. Během krize byla velká část letů zrušena, část cestujících však na refundace stále čeká. Mění se i jejich chování, oproti minulosti s nákupem letenek čekají až do poslední chvíle v závislosti na vývoj situace. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK.

Více souvisejících

letenky student agency letadla, letectví Ekonomika cestování

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 10 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy