Česko nyní prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii. K udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět zhruba 170 miliard Kč. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou dnes novinářům představil její analytik Vít Hradil. Reálné mzdy podle něj ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 procenta, za celý rok to bude o 8,3 procenta. Důvodem je vysoká inflace.
"Objem mezd, který by čeští zaměstnanci v roce 2022 museli dostat navíc, aby si zachovali životní úroveň z roku 2021, dosahuje 170 miliard Kč. Právě o tolik se tedy letos budeme muset 'uskromnit'," uvedl Hradil. Průměrnému českému zaměstnanci, který pracuje na plný úvazek, tak podle něj za celý rok 2022 bude k dosažení předchozího životního standardu scházet 40.000 korun, tedy 3300 Kč měsíčně. Reálná kupní síla se tak vrátí zpět v čase do roku 2018, vypočetl analytik.
Hlavní důvody pro výrazný převis spotřebitelské inflace nad růstem mezd jsou podle Hradila rusko-ukrajinská válka a z ní vyplývající geopolitický konflikt mezi Západem a samotným Ruskem, a pandemie covid-19. Jedním z důsledků války bylo omezení dodávek ruských fosilních paliv do Evropy a následný dramatický růst jejich ceny. Pandemie způsobila globální snížení nabídky, když se omezovaly výrobní a přepravní kapacity.
Na tuto krizi vlády a centrální banky reagovaly razantním uvolněním hospodářských politik, když obyvatelstvu dopřávaly štědré podpůrné programy a snadný přístup k úvěrům. Opatření udržela zvýšenou poptávku, jejíž náraz na omezenou nabídku způsobil všeobecný růst cenové hladiny, řekl Hradil.
Analýza na základě svého statistického modelu odhadla, že tento vývoj se projeví v letech 2022 až 2024 růstem počtu krádeží, vyšší spotřebou alkoholu, nárůstem rozvodů, zhoršením vnímaného zdravotního stavu, přibýváním sebevražd, zvýšením podílu mladistvých mimo školu i zaměstnání a snížením důvěry ve vládu. Neočekává naopak zhoršení úmrtnosti novorozenců, naděje dožití a četnosti vražd.
Cyrrus na vzorku všech členských zemí EU od roku 1995 odhadla, jak citlivě indikátory životní úrovně v těchto státech reagují na změny v jejich reálné průměrné mzdě. Následně tento efekt aplikovala na očekávaný pokles reálné průměrné mzdy v Česku v roce 2022. Posledním krokem bylo přepočítání efektu na skutečné hodnoty vykazované ČR. Výsledkem pak byl odhad toho, jak citelně se propad reálné mzdy v Česku může projevit v životech jeho obyvatel.
"Objektivně sice zažíváme zhoršení, ale nedostáváme se mimo kategorii jedné z nejlepších zemí k životu. Pokud nedojde k nějaké katastrofě, příští dva roky zůstaneme zemí, kde se dobře žije,“ uzavřel Hradil.
Související

Letos chce zvýšit mzdy 69 procent zaměstnavatelů, stejně jako loni

39 procent lidí loni dostalo přidáno. Zbytek si pohoršil
Aktuálně se děje
včera

Papež František při návštěvě Konga kritizoval vykořisťování Afriky
Aktualizováno včera

Francie zažila rozsáhlou stávku. Proti důchodové reformě demonstrovalo přes milion lidí
včera

Odborníci OSN žádají vyšetřování možných válečných zločinů v Mali
včera

Zástupci Nexenu se s odboráři zatím nedohodli, stávka dál pokračuje
včera

Rusko podle Spojených států nedodržuje závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START
Aktualizováno včera

Pavel mluvil s poradcem pro bezpečnost Pojarem, řešili koordinaci zahraniční politiky
včera

Hejtman Vondrák, který kritizoval Babiše, považuje za stěžejní zasedání předsednictva ANO
včera

Ukrajina vyzvala Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou
Aktualizováno včera

V Česku je nejvíc nových případů HIV od roku 1985
včera

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září
včera

Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace
včera

Po Zemanovi je laťka nízko. Pavel bude podle Jurečky blízko kvalit Václava Havla
včera

Prodej aut v EU letos oživí, Euro 7 si však vyžádá výrazné zdražování
včera

Leden byl na silnicích mimořádně tragický. Zemřelo nejvíce lidí za posledních 11 let
včera

Maďarsko vzkazuje Švédsku: Chovejte se jinak, jestli chcete do NATO
včera

Na Tachovsku se objevila ptačí chřipka v dalším chovu
Aktualizováno včera

Nová vláda nepřinesla změnu v boji s korupcí, tvrdí TI. Ministerstvo se brání
včera

Škoda Auto očekává zlepšení situace v dodávkách čipů v druhém pololetí
včera

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 na pouhá čtyři procenta
včera
Sněmovní výbor podpořil změny ve vysílání vojáků
Navrhovanou širší pravomoc vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení, dnes podpořil sněmovní branný výbor. Pro ústavní novelu ale hlasovali jen poslanci koaličních stran. Členové z řad opozičního hnutí ANO se hlasování zdrželi. Proti byl poslanec SPD Radovan Vích, který neprosadil přerušení diskuse.
Zdroj: ČTK