Kreml má nahnáno? V Evropě tajně řídí lstivou kampaň, tvrdí politik

Bukurešť - Rusko si za každou cenu snaží udržet evropský trh pro svůj energetický průmysl a uchyluje se k podpásovkám, prohlásil v rumunském parlamentu předseda výboru pro průmysl a služby Iulian Iancu. Podle něj Rusko loni v několika evropských zemích financovalo kampaně a demonstrace proti průzkumu a využití ložisek břidlicového plynu částkou 82 milionů eur (2,3 miliardy korun). Nejde o ojedinělé obvinění. Podezření má i NATO, v roce 2012 se o podobném problému hovořilo i v Bruselu.

Iancu poukázal na to, že Rusko dodává Evropě třetinu její spotřeby energetických surovin a jejich vývoz se na výkonu ruské ekonomiky podílí také zhruba třetinou.

"Odtud plyne zoufalá snaha zablokovat velké projekty infrastruktury, jako je Nabucco, a blokovat Evropanům přístup k domácím zdrojům; viz demonstrace proti břidlicovému plynu, které jsme považovali za akce ochránců životního prostředí, avšak ve skutečnosti je podporovalo Rusko, a my teď vidíme proč," řekl Iancu.

Podle poslance financovalo Rusko demonstrace proti využití břidlic například ve Francii a v Rumunsku. Tam dostala loni souhlas s průzkumem ložiska v chudém okrese Vaslui na severovýchodě země americká firma Chevron. Od počátku jí tam ale v práci brání opakované demonstrace domácích odpůrců, které letos v červenci podpořili na místě aktivisté z nadnárodní ekologické organizace Greenpeace.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v červnu řekl, že Rusko tajně podporuje kampaně zelených organizací proti těžbě plynu z břidlic, aby udrželo závislost Evropy na svém plynu. Podle Rasmussena, který odkázal na informace některých partnerů z NATO, vede Kreml "rafinovanou dezinformační kampaň" s cílem podkopat snahy evropských zemí o využití nových zdrojů plynu. Velké ekologické organizace jako Greenpeace a Friends of the Earth se proti jeho slovům ostře ohradily.

Už v roce 2012 tehdejší polský poslanec Evropského parlamentu Bogusław Sonik řekl, že ruský monopolní vývozce plynu Gazprom podporuje evropské politiky a ekologické aktivisty, kteří vystupují proti těžbě z břidlic.

Vzorem pro evropské fanoušky plynu z břidlic jsou Spojené státy americké. Dynamický rozvoj těžby výrazně snížil závislost země na dovozu. Současně srazil i cenu. Na severoamerickém velkoobchodním trhu je "shale gas" o 56 procent levnější oproti ceně, za niž nakupují ruský plyn hlavní evropští zákazníci.

Spojené státy nyní z břidlic získávají okolo 40 procent celkové produkce zemního plynu, v Kanadě se jedná o 15 procent. Jako třetí v pořadí spustila předloni těžbu Čína, jejíž zásoby jsou podle odhadu amerického Energetického informačního úřadu (EIA) největší na světě. Teoreticky by země díky nim mohla uspokojit svoji spotřebu po příštích 700 let, uvedl enviweb s odvoláním na ekonom.ihned.cz.

Prospěch z těžby nekonvenčních zásob zemního plynu v Severní Americe je těžko zpochybnitelný. Levný plyn vytlačuje při výrobě elektřiny černé uhlí, což má příznivý dopad na životní prostředí. A současně stlačuje cenu elektrické energie dolů. Spojené státy díky tomu zaznamenávají rozmach energeticky náročnějšího průmyslu, jako je třeba výroba agrochemikálií nebo ocelářský průmysl.

Právě tyto výhody americkým konkurentům závidí řada evropských průmyslníků i politiků. Zatím se však ukazuje, že v Evropě to tak snadné nebude. Nejlepší americká ložiska plynu v břidlicích se nacházejí v hloubce do jednoho kilometru, v Evropě se jedná běžně o hloubku tři a více kilometrů. Na starém kontinentu též chybějí potřebné zkušenosti a těžební technologie.

Související

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Více souvisejících

Rusko těžba břidlicového plynu Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

WSJ: Putin pravděpodobně nenařídil vraždu Alexeje Navalného

Podle amerických zpravodajských služeb není pravděpodobné, že prezident Ruska Vladimir Putin osobně nařídil útok na opozičního vůdce Alexeje Navalného. Uvedl to deník The Wall Street Journal (WSJ). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy