Brusel - Mezi EU a USA se v těchto dnech rodí dohoda o volném obchodu zvaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Smlouva má odstranit byrokracii, cla a sladit unijní a americké standardy. Díky vyšší konkurenci by pak měli spotřebitelé mít větší výběr výrobků za nižší ceny. Ne všichni jsou ale dohodě nakloněni. Přečtěte se mýty a fakta o TTIP.
Na základě TTIP vznikne největší zóna volného obchodu na světě, čítající zhruba 828 milionů obyvatel a hrubý domácí produkt asi 36,5 bilionu dolarů. EU a USA dohromady produkují asi 50 procent světového HDP a na světovém obchodu se zbožím se podílí asi třetinou, na obchodu se službami zhruba 40 procenty.
Podle kritiků TTIP přinese větší moc velkým korporacím a vládám ubere možnost regulovat trh v zájmu spotřebitelů. Podle zastánců smlouvy ale odstranění bariér a sladění norem naopak přinese výhody malým podnikům, neboť ty velké už teď lépe pronikají na protilehlý trh.
Kritici se dále obávají, že Evropa přijde o své vyšší standardy bezpečnostní či hygienické. EK argumentuje tím, že standardy se nesníží, ale jen sjednotí.
Jedním ze sporných témat je mechanismus investorských arbitráží (ISDS), jenž podle kritiků umožní korporacím tlačit státy na změnu legislativy. EU se snaží dosáhnout zejména většího přístupu na americký trh veřejných zakázek, uchování zákazu dovozů plodin s GMO (geneticky modifikovaných organismů) a hormonálně upraveného hovězího či uznání ochranných zeměpisných známek pro potraviny. Naopak USA by rády zejména větší přístup pro své mlékárenské a další zemědělské výrobky či bezcelní vývoz automobilů.Bezpečnost potravinKritici: TTIP sníží bezpečnost potravin v Evropě.EK: Bezpečnost potravin bude zajištěna na stejné úrovni. EU chce dojednat zákaz dovozu geneticky modifikovaných potravin, hormonálně upraveného hovězího i masa z klonovaných zvířat.Příklad: EU nesmí vyvážet do USA ústřice kvůli obavám z nebezpečných bakterií. Jenže USA testují vodu, v níž se ústřice chovají, a EU kontroluje ústřice samotné.
Legislativní pravomoci státuKritici: TTIP umožní velkým americkým firmám žalovat stát v arbitrážích, což omezí legislativní pravomoc států.EK: Země EU mají více než 1400 dohod o ochraně investic mezi sebou či s třetími zeměmi; dohody lákají zahraniční investory, ale zakotvují i možnost arbitráží, v nichž stát může být nucen zaplatit kompenzace, ale ne měnit legislativu.
Kulturní rozmanitostKritici: TTIP bude znamenat konec evropského filmu.EK: EU v dohodě neučiní žádné závazky v audiovizuálním sektoru stran otevření svého trhu amerických vývozcům.
Nedemokratické jednáníKritika: Vlády a politici nemají kontrolu nad tím, co vyjednavači dojednávají.EK: Unijní vyjednavači dostali mandát od vlád všech zemí EU v červnu 2013. Od té doby se setkávají s ministry a poslanci. Až bude text dohody TTIP hotov, bude zveřejněn na stránkách EK a dostanou ho vlády EU a EP, kteří budou dohodu schvalovat.
Veřejné službyKritici: TTIP přinutí vlády zemí EU privatizovat veřejné služby, jako jsou nemocnice či školy.EK: Všechny obchodní dohody EU zahrnují zvláštní zacházení pro oblast veřejných služeb.
Související
Dohoda Junckera s Trumpem není návratem k TTIP, krotí diplomat nadšení
Investice v ohrožení? Brusel varuje před dopady daňové reformy v USA
TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství) , EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 1 hodinou
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 2 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 3 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 4 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 5 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 6 hodinami
Velký požár v Bruntále: Hoří kasárny, platí třetí stupeň poplachu
před 6 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 7 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 8 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“.
Zdroj: Patrik Bohačiak