Mezi EU a USA vzniká dohoda o volném obchodu. Mýty a fakta

Brusel - Mezi EU a USA se v těchto dnech rodí dohoda o volném obchodu zvaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Smlouva má odstranit byrokracii, cla a sladit unijní a americké standardy. Díky vyšší konkurenci by pak měli spotřebitelé mít větší výběr výrobků za nižší ceny. Ne všichni jsou ale dohodě nakloněni. Přečtěte se mýty a fakta o TTIP.

Na základě TTIP vznikne největší zóna volného obchodu na světě, čítající zhruba 828 milionů obyvatel a hrubý domácí produkt asi 36,5 bilionu dolarů. EU a USA dohromady produkují asi 50 procent světového HDP a na světovém obchodu se zbožím se podílí asi třetinou, na obchodu se službami zhruba 40 procenty.

Podle kritiků TTIP přinese větší moc velkým korporacím a vládám ubere možnost regulovat trh v zájmu spotřebitelů. Podle zastánců smlouvy ale odstranění bariér a sladění norem naopak přinese výhody malým podnikům, neboť ty velké už teď lépe pronikají na protilehlý trh.

Kritici se dále obávají, že Evropa přijde o své vyšší standardy bezpečnostní či hygienické. EK argumentuje tím, že standardy se nesníží, ale jen sjednotí.

Jedním ze sporných témat je mechanismus investorských arbitráží (ISDS), jenž podle kritiků umožní korporacím tlačit státy na změnu legislativy. EU se snaží dosáhnout zejména většího přístupu na americký trh veřejných zakázek, uchování zákazu dovozů plodin s GMO (geneticky modifikovaných organismů) a hormonálně upraveného hovězího či uznání ochranných zeměpisných známek pro potraviny. Naopak USA by rády zejména větší přístup pro své mlékárenské a další zemědělské výrobky či bezcelní vývoz automobilů.Bezpečnost potravinKritici: TTIP sníží bezpečnost potravin v Evropě.EK: Bezpečnost potravin bude zajištěna na stejné úrovni. EU chce dojednat zákaz dovozu geneticky modifikovaných potravin, hormonálně upraveného hovězího i masa z klonovaných zvířat.Příklad: EU nesmí vyvážet do USA ústřice kvůli obavám z nebezpečných bakterií. Jenže USA testují vodu, v níž se ústřice chovají, a EU kontroluje ústřice samotné.

Legislativní pravomoci státuKritici: TTIP umožní velkým americkým firmám žalovat stát v arbitrážích, což omezí legislativní pravomoc států.EK: Země EU mají více než 1400 dohod o ochraně investic mezi sebou či s třetími zeměmi; dohody lákají zahraniční investory, ale zakotvují i možnost arbitráží, v nichž stát může být nucen zaplatit kompenzace, ale ne měnit legislativu.

Kulturní rozmanitostKritici: TTIP bude znamenat konec evropského filmu.EK: EU v dohodě neučiní žádné závazky v audiovizuálním sektoru stran otevření svého trhu amerických vývozcům.

Nedemokratické jednáníKritika: Vlády a politici nemají kontrolu nad tím, co vyjednavači dojednávají.EK: Unijní vyjednavači dostali mandát od vlád všech zemí EU v červnu 2013. Od té doby se setkávají s ministry a poslanci. Až bude text dohody TTIP hotov, bude zveřejněn na stránkách EK a dostanou ho vlády EU a EP, kteří budou dohodu schvalovat.

Veřejné službyKritici: TTIP přinutí vlády zemí EU privatizovat veřejné služby, jako jsou nemocnice či školy.EK: Všechny obchodní dohody EU zahrnují zvláštní zacházení pro oblast veřejných služeb.

Související

TTIP, ilustrační foto

Dohoda Junckera s Trumpem není návratem k TTIP, krotí diplomat nadšení

Brusel - Středeční dohoda mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem vyvolala vlnu nadšení. Bruselský diplomat dnes nicméně upozornil, že se nejedná o návrat ke smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Více souvisejících

TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství) EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy