Ve smlouvě TTIP by měl arbitráže nahradit soud

Brusel - Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes představila v Bruselu návrh nahradit kritizované arbitráže v obchodních a investičních smlouvách průhledným systémem investičních soudů.

Prvním případem, kdy by měl být tento postup využit, je podle ní nyní dojednávaná rozsáhlá investiční a obchodní smlouva mezi EU a USA, známá jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

O dnes navrženém plánu nyní bude komise jednat s členskými zeměmi unie a europarlamentem. Teprve poté jej vyjednávači předloží americké straně. Dvoustranný soud s USA má být podle Malmströmové prvním krokem na cestě k budoucímu mezinárodnímu soudu tohoto typu.

Právě mechanismus arbitráží ve sporech mezi investory a státy označovaný zkratkou ISDS patří mezi nejčastější terče odpůrců celého dojednávání obchodní smlouvy se Spojenými státy. Navržený investiční soud ale jejich námitky neodstranil. Například europoslankyně ze Zelené Ska Kellerová ještě v průběhu tiskové konference Malmströmové rozeslala vlastní vyjádření, ve kterém celý návrh odmítla jako pouhou "kosmetickou změnu", která jen původní systém lakuje na růžovo.

Podle představ evropské exekutivy by o možných sporech místo případ od případu nominovaných arbitrů rozhodovali soudci společně nominovaní Evropskou unií a Spojenými státy. Systém má být dvoustupňový, v první instanci má být soudců 15, pět z Evropy, pět z USA a pět ze třetích zemí. Odvolací soud má mít šest soudců, po dvou z EU, USA a třetích států.

Související

TTIP, ilustrační foto

Dohoda Junckera s Trumpem není návratem k TTIP, krotí diplomat nadšení

Brusel - Středeční dohoda mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem vyvolala vlnu nadšení. Bruselský diplomat dnes nicméně upozornil, že se nejedná o návrat ke smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Více souvisejících

TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství) arbitráž EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy