Brusel - Ekonomika Evropské unie letos vykáže růst o 1,9 procenta, v eurozóně bude růst činit 1,6 procenta. Dnes to předpověděla Evropská komise.
Odhad je tak v obou základních číslech o desetinu procenta optimističtější než předcházející prognóza z května. Dál přetrvává velmi nízká míra inflace, pro celou EU má být letos nulová a v zemích platících eurem pouze 0,1 procenta.
Podle eurokomisaře pro ekonomické otázky a daně Pierra Moscoviciho jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a přetrvávají problémy s nedostatečnými investicemi či trvale vysokou mírou zadlužení.
V příštích letech má růst mírně zrychlovat a v EU se v roce 2016 dostat na dvě procenta, v eurozóně pak na 1,8 procenta. O rok později by měl hrubý domácí produkt (HDP) celé osmadvacítky růst o 2,1 procenta, v zemích platících eurem o 1,9 procenta.
Také v letech 2016 a 2017 ale dál zůstane inflace pod hodnotou dvou procent. V prvním z těchto roků komise předpokládá pro celou unii růst cen o 1,1 procenta a v eurozóně o procento. Inflace v roce 2017 pak bude podle prognózy v celé unii i v eurozóně shodně na hodnotě 1,6 procenta.
25. března 2026 16:07
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
Související
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Ekonomika , evropská komise , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
před 2 hodinami
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
před 3 hodinami
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
před 4 hodinami
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
před 4 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 5 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 6 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 7 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 8 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 8 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 9 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 10 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 10 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 11 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 13 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
Americký prezident Donald Trump vydal sérii prohlášení, ve kterých oznámil zásadní obrat v blízkovýchodním konfliktu. Podle jeho slov Spojené státy s okamžitou platností zakázaly Izraeli další bombardování Libanonu. Prezident zdůraznil, že Izrael má od USA tyto akce striktně zakázány, a dodal, že současná situace již stačila. Svůj příspěvek na sociální síti Truth Social zakončil rázným zvoláním, že čeho je moc, toho je příliš.
Zdroj: Libor Novák