Bratislava/Budapešť/Varšava - Slovenská ekonomika zpomalila ve třetím čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům na 0,7 procenta z tempa 0,9 procenta ve druhém čtvrtletí. Hůře si vede také maďarskému a polskému hospodářství.
Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska zpomalilo na tři procenta proti zpřesněnému růstu 3,8 procenta ve druhém čtvrtletí. Ekonomika tak rostla nejpomaleji od posledního kvartálu 2014. Vývoj byl horší než odhady analytiků, kteří očekávali meziroční růst HDP tempem 3,4 procenta.
Analytici slovenské centrální banky (NBS) v komentáři ke zveřejněným údajům uvedli, že zpomalení tempa růstu ekonomiky by mohlo být důsledkem slabšího vývoje exportu a investic. Loni hospodářství Slovenska podpořilo také dočerpání peněz z evropských fondů z předchozího rozpočtového období. NBS očekává, že za celý letošní rok vykáže ekonomika růst o 3,5 procenta.
Psali jsme: Česká ekonomika šlápla na brzdu, růst zpomalil na 1,9 procenta Růst německé ekonomiky ve 3. čtvrtletí nečekaně zpomalil, brzdou je exportNavzdory pomalejšímu růstu ekonomiky zaměstnanost ve třetím čtvrtletí na Slovensku v meziročním srovnání o 2,4 procenta vzrostla.
Meziroční tempo růstu HDP Maďarska ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2,0 procenta z 2,8 procenta v předchozím kvartálu. Růst zaostal za očekáváním analytiků, kteří jeho tempo v průměru odhadovali na téměř 2,5 procenta.
Za růstem maďarské ekonomiky stály podle statistického úřadu zejména služby a zemědělství. Průmyslový sektor však stagnoval a výroba motorových vozidel klesla. Cílem maďarské vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 2,5 procenta.
HDP Polska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,5 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z 3,1 procenta ve druhém kvartálu. Zpomalení hospodářského růstu bylo výraznější, než očekávali analytici. Ti předpokládali nárůst o 2,9 procenta.
Polsko zůstalo jedinou evropskou zemí, která během globální finanční krize a následné dluhové krize v Evropě nezažila hospodářskou recesi. Loni jeho ekonomika vzrostla o 3,6 procenta. Světová banka v říjnu snížila odhad letošního růstu polské ekonomiky na 3,2 procenta z dříve předpokládaných 3,7 procenta.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
Slovensko , Maďarsko , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
včera
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
včera
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
včera
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
18. prosince 2025 22:04
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Bývalý britský princ Andrew si může oddechnout. Metropolitní policie oznámila, že nehodlá podniknout žádné další kroky ohledně nařčení, že bratr krále Karla III. žádal členy vlastní policejní ochranky o informace o Virginii Giuffreové. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková