Berlín - Spolkový statistický úřad ve své konečné zprávě oznámil, že se meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v prosinci více než zdvojnásobilo a dosáhlo 1,7 procenta. Meziroční inflace v Evropské unii v prosinci výrazně vzrostla a dostala se na 1,2 procenta. Tempo růstu cen se zvýšilo i v zemích eurozóny, kde inflace vystoupila na 1,1 procenta. Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty.
Inflace v Německu tak dosáhla nejvyšší úrovně od července 2013. V listopadu činila 0,7 procenta.
Meziroční inflace v EU se v prosinci dostala na 1,2 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z počátku měsíce. Proti listopadové hodnotě, která pro EU i pro země eurozóny činila 0,6 procenta, je to v zásadě zrychlení tempa na dvojnásobek.
O rok dříve, tedy v prosinci roku 2015, byla inflace v zemích platících eurem i v celé unii pouze 0,2 procenta.
Ceny paliv v eurozóně v prosinci vzrostly o šest procent, zeleniny o 5,2 procenta a topných olejů o 9,6 procenta. Pokles cen byly výrazně nižší, například u plynu to bylo o 4,3 procenta, u telekomunikací o 0,5 procenta a u produktů osobní péče o 0,9 procenta.
Psali jsme: Konec silného dolaru? Trump signalizuje radikální obrat měnové politikyEurostat v prosinci zaznamenal pokles cen ve třech zemích unie, a to v Bulharsku (-0,5 procenta), Irsku (-0,2 procenta) a Rumunsku (-0,1 procenta), nevyšší růst cen naopak statistici hlásili z Estonska (2,4 procenta), Belgie (2,2 procenta), Česka a Lotyšska (obě 2,1 procenta).
ECB se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami. Minulý týden také zvýšila své nákupy dluhopisů na dosavadní maximum 24,7 miliardy eur (667 miliard Kč).
Nákupy tak byly nejvyšší od roku 2014, kdy ECB tímto způsobem začala zvyšovat objem peněz v ekonomice. Minulý měsíc ECB rozhodla prodloužit tento program nákupů od dubna minimálně o devět měsíců, tedy do konce tohoto roku. Guvernéři banky ale také rozhodli, že měsíční objem těchto nákupů se zároveň sníží na 60 miliard eur z dosavadních 80 miliard eur.
Ke kritikům uvolněné měnové politiky ECB patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Češi spoří jako nikdy, což pomáhá krotit inflaci. Ta je teď v Česku jedna z nejnižších v EU
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 1 hodinou
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 2 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 2 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 3 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 3 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 4 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 5 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 5 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 6 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 7 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 8 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 9 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
Navzdory opakovaným střetům v Hormuzském průlivu a rostoucímu napětí mezi Washingtonem a Teheránem trvají špičky amerického Pentagonu na tom, že příměří z 8. dubna stále platí. Americký ministr obrany Pete Hegseth a předseda sboru náčelníků štábů generál Dan Caine na tiskovém brífinku uvedli, že nynější íránské útoky zatím nedosáhly prahu, který by vyžadoval plné obnovení válečných operací.
Zdroj: Libor Novák