Hliníkový král Děripaska odchází z čela Rusalu, firmu drtí sankce USA

Moskva - Miliardář Oleg Děripaska rezignoval na funkci ředitele své společnosti Rusal. Ruský hliníkárenský gigant to uvedl ve svém dnešním sdělení. Spojené státy odchodem Děripasky podmínily zrušení sankcí uvalených na podnik v reakci na údajné vměšování Moskvy do předloňských voleb v USA.

Oznámení přichází den poté, co v čele druhého největšího producenta hliníku na světě skončila výkonná ředitelka i sedm členů představenstva. Rusal ve čtvrtek také podle zdrojů agentury Reuters požádal ruskou vládu, aby koupila část jeho produkce.

Děripaska již minulý týden odstoupil z představenstva společnosti En+, která spravuje jeho aktivity v oblasti hliníku a hydroenergetiky. En+ drží v Rusalu téměř poloviční podíl a je jeho největším akcionářem.

Rusal a jeho hlavní akcionář Děripaska se počátkem dubna ocitli na novém sankčním seznamu Spojených států. Sankce firmě ochromily její dodavatelský řetězec, odradily některé zákazníky a odřízly ji od západních finančních trhů. Tržní hodnota firmy, jehož akcie se obchodují na burze v Hongkongu, od té doby klesla o více než 50 procent.

"Hliníkový král" Děripaska se v poslední době v USA stal symbolem kremelských oligarchů. Bezprostředním podnětem k jeho nedávnému zařazení na rozšířený sankční seznam jsou jeho úzké vazby na ruské vedení. Pestrá Děripaskova minulost ale podle amerických médií dává ministerstvu spravedlnosti USA řadu dalších důvodů k postihu.

Ve Spojených státech byl Děripaska v minulosti podezírán ze styků s organizovaným zločinem, což bylo mimo jiné i důvodem toho, že mu americké úřady odpíraly podnikatelské vízum. Oligarcha pak několik let do USA cestoval na ruský diplomatický pas, což jen posílilo podezření z jeho těsných kontaktů s Kremlem. Po Evropské unii se miliardář může volně pohybovat, protože má od loňska kromě ruského i kyperské občanství.

Padesátiletý Děripaska je nepřímo zapleten do skandálu kolem amerického podnikatele a lobbisty Paula Manaforta, jehož americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje v rámci pátrání po ruském vlivu na volby v USA. Ruský miliardář totiž před deseti lety údajně financoval Manafortovy tajné operace na posílení vlivu kremelského šéfa Vladimira Putina ve světě. Spor s agenturou AP, která informace o Děripaskových vazbách na Manaforta zveřejnila, ruský podnikatel prohrál.

Manafort předloni pracoval jako šéf volebního týmu nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. V USA byl obviněn z praní špinavých peněz a nelegální práce pro zahraniční vládu, konkrétně pro bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Pozornost v Rusku i v zahraničí vyvolala nedávná Děripaskova aféra s běloruskou prostitutkou, která údajně na oligarchově přepychové jachtě obdařila svým půvabem i ruského vicepremiéra Sergeje Prichoďka. Žena známá pod jménem Nasťa Rybka se nyní v Thajsku potýká s problémy kvůli obvinění z nezákonného podnikání. Založila si tam firmu pro "sexuální trénink".

Související

Více souvisejících

Oleg Děripaska (ruský miliardář) Rusal Rusko Ekonomika protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy