Di Maio se chlubí italským rozpočtem. Chce jím inspirovat Evropu

Italský vicepremiér Luigi Di Maio věří, že kontroverzní výdajové plány jeho vlády se mohou stát receptem k oživení hospodářského růstu v celé Evropě. Di Maio to řekl v rozhovoru s listem Financial Times. Evropská komise přitom minulý měsíc rozpočtové plány italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na jejich přepracování.

Vláda však dala opakovaně najevo, že rozpočtové plány měnit nehodlá. "Pokud bude tento recept fungovat zde (v Itálii), bude se na evropské úrovni říkat: měli bychom italský recept aplikovat na všechny ostatní země," řekl Di Maio listu Financial Times. Evropa je nyní podle něj připravena opustit politiku úspor a napodobit expanzivní rozpočtovou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dvaatřicetiletý Di Maio je šéfem protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). To získalo v březnových parlamentních volbách nejvíce hlasů a následně vytvořilo koaliční vládu s protiimigrační stranou Liga.

Nová koaliční vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Schodek by tak měl napřesrok místo poklesu stoupnout z předpokládaných 1,8 procenta HDP v letošním roce.

Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. Rozpočtové plány Říma však okamžitě po zveřejnění vyvolaly kritiku ze strany Evropské unie i obavy mezi investory.

Di Maio je přesvědčen, že neshody s Evropskou komisí ohledně italského rozpočtu se podaří vyřešit prostřednictvím dialogu. "Věříme ve skutečnost, že pomocí expanzivního rozpočtu dokážeme výrazně snížit veřejný dluh," uvedl. Ekonomové nicméně zpochybňují ambiciózní odhady hospodářského růstu, na kterých jsou italské rozpočtové plány založeny, upozorňuje list Financial Times. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje zhruba 131 procent hrubého domácího produktu (HDP), takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Di Maio v rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že evropské země napodobí hospodářskou politika prezidenta Trumpa, který se snaží podporovat hospodářský růst snižováním daní a zvyšováním vládních výdajů. "Věřím, že během příštích deseti let půjde Evropa tímto směrem, protože tímto směrem jdou Spojené státy. Americká ekonomika roste čtyřprocentním tempem díky Trumpově expanzivní politice, kterou všichni označují za špatnou. Trump zvyšuje deficit, snižuje zdanění a investuje do infrastruktury," prohlásil.

Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce, který skončil v září, vzrostl o 17 procent na šestileté maximum 779 miliard dolarů (17,7 bilionu Kč). Rozpočtové příjmy zůstaly navzdory pokračujícímu růstu americké ekonomiky bez větších změn, zatímco rozpočtové výdaje se zvýšily o zhruba tři procenta. Na rozpočtové příjmy měly negativní dopad nižší daně i stoupající náklady na správu státního dluhu.

Související

Luigi di Maio

Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko vyhostí desítky ruských diplomatů

Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko dnes oznámily, že vypovědí celkem přes 90 ruských diplomatů a dalších zaměstnanců ruských velvyslanectví. Důvodem je podle nich ohrožení národní bezpečnosti a fakt, že Rusové prováděli výzvědnou činnost. Slovinsko nařídilo Rusku snížit počet pracovníků velvyslanectví v Lublani na úroveň slovinské mise v Moskvě, odejít by tak mělo 33 lidí.
Luigi di Maio

Hnutí pěti hvězd hlasuje o podpoře Draghiho nové italské vlády

Členové dosud vládního italského Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes pomocí hlasování na internetu rozhodují, zda podpoří novou vládu premiéra Maria Draghiho. Svůj hlas může do 18:00 SEČ odevzdat na 120.000 členů této strany, která má nejvíce křesel v obou komorách parlamentu.

Více souvisejících

Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Itálie

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy