Chuť potraviny nelze chránit jako autorské dílo, rozhodl soud EU

Chuť potraviny nemůže být chráněna autorským právem, není totiž možné ji přesně a objektivně identifikovat, rozhodl dnes evropský soud. Soudní dvůr EU došel k závěru, že vzhledem k pouze subjektivním možnostem chuť potraviny přesně určit ji není možné pokládat za "dílo" chráněné podle autorského práva.

Soud svým rozhodnutím odpovídá na otázku jednoho z nizozemských soudů, ke kterému se dostal spor mezi dvěma nizozemskými potravinářskými firmami. Jedna z nich tvrdila, že chuť její pomazánky se smetanovým sýrem a čerstvými bylinkami je dílem chráněným autorským právem, a že druhá firma se proto má zdržet výroby a prodeje svého velmi podobného výrobku.

The #CJEU with its judgment for the case Judgment in the Case C-310/17 "Levola Hengelo BV v Smilde Foods BV" ruled that there can be no #copyright protection for the taste of food.#IP pic.twitter.com/SnViLBP4Zk

— Stergios Konstantinou (@stergios_gav) 13. listopadu 2018

Unijní soud dnes uvedl, že jako "dílo" chráněné autorským právem lze podle evropských pravidel kvalifikovat předmět, který je originálním duševním výtvorem a který má své "vyjádření". Chráněna totiž mohou být právě tato konkrétní vyjádření nějakého nápadu, a ne "myšlenky, postupy, způsoby fungování nebo matematické pojmy jako takové".

Soudní dvůr upřesnil, že například na rozdíl od literárního, malířského, filmového či hudebního díla, které je přesným a objektivním vyjádřením, spočívá identifikace chuti potraviny zásadně na pocitech a chuťových prožitcích, které jsou subjektivní a proměnlivé.

Tyto pocity a chuťové prožitky totiž závisejí zejména na faktorech spjatých s osobou, která daný výrobek ochutnává, jako je její věk, potravinové preference a spotřební návyky, a na prostředí či kontextu, ve kterém je tento výrobek ochutnáván.

Související

Více souvisejících

Soudní dvůr EU autorská práva potraviny jídlo EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy