Dát si kávu na terase kavárny v Paříži patří k turistickým zážitkům, přestože tento nápoj nemá většinou dobrou pověst. To se ale postupně mění v souvislosti s upřednostňováním lokálních produktů a módou slow coffee. V Paříži, ale i v dalších velkých městech, jako je například Bordeaux, prudce vzrostl počet obchodů s kávou a prodej kávomlýnků. Spotřebitelé znovu objevují "jemné" metody vynalezené ve Francii, na něž lidé vlivem italského espresa zapomněli.
"Děje se cosi úžasného: spotřebitelé vědí, že se dnes dá pít kvalitní káva, a to na různý způsob, v různých chvílích a v různých podobách," řekl agentuře AFP historik a autor knihy Café Hippolyte Courty.
Francie nedávno poprvé uspořádala salon zasvěcený kávě, se soutěží barmanů a s degustacemi různých druhů kávy či koktejlů na bázi kávy doplněné produkty cukrářského mistra Pierra Hermého.
Brazilská producentka kávy Daniela Capuanová mluví o "neuvěřitelné změně". "Před sedmi lety, když jsem přišla do Paříže, bylo espreso v bistrech spíše špatné. Nyní šéfkuchaři objevují produkt, s nímž se může pracovat a který může mít lokální charakteristiky, stejně jako víno nebo sýr," zdůrazňuje.
Francouzi spotřebují téměř polovinu kávy v kapslích, ale tento trh stagnuje, upozorňuje David Serruys, který stojí v čele sektoru kávy ve Francii. "Pozorujeme naopak obrovský vzestup robotů na mletí kávy, v prvních čtyřech měsících letošního roku to bylo o 55 procent," dodává.
Podle Courtyho jsou kapsle věcí minulosti: je z nich více než 40.000 tun odpadu ročně.
Francouzi vynalezli mnoho přístrojů na přípravu kávy, jako je například kávovar s pístem nazývaný ve světě frenchpress, nebo bavlněný filtr, který se zase hodně využíval ve Střední Americe. Vakuový kávovar, považovaný za japonský vynález, byl sestrojen ve Francii počátkem 19. století, dodává Courty.
Doporučuje měnit chuť a sílu kávy podle příležitostí. "Brazilská káva, která má mimořádně čokoládovou chuť, vyhovuje dokonale jitru, a to filtrovaná nebo jako espreso. V dopolední přestávce na kávu je třeba něco dynamičtějšího: etiopská či panamská káva. Večer se hodí bourbon pointu z (ostrova) Réunionu, který má výraznou chuť a aroma," říká Courty.
"Káva je rovněž novou tendencí v mixování nápojů," říká Victor Delpierre, který si vydobyl uznání za svůj koktejl z kávy, koňaku a sirupu z tabáku.
"Pracuji s tekutinami, abych překročil hranice chuti a vytvořil nové spojení vůní. Káva může přidat na intenzitě, kyselosti či v květinových tónech," vysvětluje. Tento expert na vynikající koktejly dokonce navrhuje spojit kávu a šampaňské jako aperitiv v luxusních restauracích.
Ve prospěch dobré kávy hraje i tendence konzumace potravin šetrných k přírodě.
Dovozce kávy Alexandre Bellangé uvádí, že chtěl před šesti lety vyjít vstříc producentům kávy v Etiopii. "Je tady starobylé, zdravé zemědělství, protože tu nemají přístup k chemickým výrobkům," vysvětluje. "Dělají kávu v lese, kombinují různé druhy stromů. Myslí si, že jsou zaostalí, ale zatím jsou daleko vpředu. My se k těmto modelům zemědělství teď vracíme," říká.
Tento návrat k rituálu filtrované kávy, která je rovněž dražší, nejprve přesvědčil mladé lidi z měst, populaci, která miluje myšlenku vyrábět si vlastní potraviny. "Nepěstují si vlastní jablka, ale dělají si svou kávu," uvádí historik Christian Grataloup.
Související
Káva se stává nápojem bohatých. Její cena je hned ze dvou důvodů rekordní
Hutíjové zvyšují ceny kávy napadáním lodí, bruselští úředníci perem. Tekutá pochutina je tak stále dražší
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 48 minutami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 1 hodinou
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 2 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 3 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 4 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 5 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 5 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 7 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 7 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 8 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 9 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 9 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 9 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 10 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus se nacházel na mezinárodním letišti v jemenském Sana'a ve chvíli, kdy se stalo terčem izraelského leteckého útoku. Upozornil na to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák