Majetková nerovnost se prohlubuje, francouzští miliardáři bohatnou nejrychleji na světě

Francii, ve které se prohlubuje propast mezi bohatými a chudými, přinesla první polovina letošního roku občanské nepokoje. Davy protestujících požadovaly v tamních ulicích vyšší mzdy a důchody. Jejich nejbohatší spoluobčané za sebou ale mají podle agentury Bloomberg úspěšný půlrok.

Čtrnáct Francouzů, kteří figurují v 500členném miliardářském indexu Bloombergu, zvýšilo své bohatství od 31. prosince celkově o 78 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč), což představuje nárůst o 35 procent. To je více než dvojnásobné tempo toho, jakým bohatli miliardáři čínští (o 17 procent) a američtí (o 15 procent).

Nejsilnější přírůstek majetku vykázaly mimo Francii především asijské země v čele s Thajskem, kde si nejbohatší lidé polepšili o 33 procent. Za ním následuje Singapur s 31 procenty a Japonsko s 24 procenty.

Údaje nezahrnují země, které v indexu mají méně než dva zástupce z řad miliardářů. Pak by v čele stanul Nigerijec Aliko Dangote, jehož majetek letos vzrostl o 60 procent na 16,8 miliardy dolarů.

Mezi francouzskými miliardáři vedou podnikatelé v luxusním zboží Bernard Arnault a François Pinault a dědička miliardového francouzského kosmetického impéria Françoise Bettencourtová-Meyersová. Letos dohromady zbohatli o 53 miliard dolarů. Čínskou poptávku po luxusním zboží totiž nepoznamenala nejistota způsobená obchodním sporem země se Spojenými státy, poznamenává Bloomberg.

Akcie Arnaultova luxusního konglomerátu LVMH letos posílily o 45 procent a v indexu pařížské burzy CAC 40 se staly druhými nejziskovějšími. Arnaulta minulý měsíc zařadily do skupinky lidí s majetkem nad 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč) k Jeffu Bezosovi a Billu Gatesovi.

Úspěch Thajska souvisí do značné míry se zakladatelem a ředitelem pivovarnického a realitního konglomerátu TCC Group Čarenem Sirivatanapchakdim a s hlavním akcionářem a generálním ředitelem energetické firmy Gulf Energy Development Saratchem Ratanavadim.

Sirivatanapchakdiho bohatství se od ledna zvýšilo o čtyři miliardy na 16,5 miliardy dolarů, protože cena akcií jeho v Singapuru obchodované nápojové skupiny Thai Beverage vzrostla o 38 procent. Thajec plánuje, že se svým impériem ve druhé největší ekonomice jihovýchodní Asie expanduje i mimo výrobu piva a whiskey.

Ratanavadiho jmění se rozrostlo o 2,3 miliardy dolarů, protože se mu začíná vyplácet jeho sázka na Vietnam. Akcie Gulf Energy obchodované na burze v Bangkoku letos posílily o 51 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Související

Bernard Arnault

Nejbohatším člověkem na světě je letos Bernard Arnault, uvádí Forbes

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Na druhou příčku tak Arnault odsunul šéfa americké automobilky Tesla Elona Muska. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard z loňských 219 miliard dolarů.

Více souvisejících

nejbohatší lidé světa Francie Ekonomika Thajsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy