Česko si mírně polepšilo v žebříčku digitální konkurenceschopnosti

Česká republika si polepšila v žebříčku digitální konkurenceschopnosti o dvě místa, z loňské 37. pozice letos postoupila na 35. místo z více než šesti desítek hodnocených zemí. Smazala tak částečně nepříznivý vývoj z loňského roku, kdy klesla o čtyři místa.

Ukázaly to dnes zveřejněné údaje švýcarského institutu IMD, který žebříček sestavuje. Kvůli pandemii covidu-19 bude mít digitální konkurenenceschopnost čím dál větší roli v ekonomickém vývoji zemí, soudí autoři zprávy.

Mezi přednosti České republiky patří například rozšíření robotů či jejich zapojení do vzdělávání, vědy a výzkumu. Ve srovnání se sledovanými zeměmi si Česko naopak nevede příliš dobře v oblasti regulatorního prostředí pro podnikání.

"Například v obtížnosti založení podnikání či ve vymáhání smluvního práva se v žebříčku IMD dlouhodobě řadíme mezi nejhorší ze sledovaných zemí," poznamenal Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s institutem IMD spolupracuje.

Česká republika se z hlediska dalších dílčích kritérií oproti loňsku propadla v kybernetické bezpečnosti, kde se jí podle Spotřebitelského fóra dosud spíše dařilo. Z loňského 27. místa spadla na letošní 42. pozici. Naopak poprvé se Česku povedlo mírně vylepšit pozici v oblasti e-governmentu, kde z loňského 45. místa postoupilo na letošní 35. pozici.

Ze zemí visegrádské čtyřky, kam vedle Česka patří ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko, před ČR nadále zůstává Polsko - to si letos polepšilo o jednu příčku a obsadilo 32. místo. Naopak Maďarsko a Slovensko si o několik míst pohoršily a zůstávají v žebříčku digitální konkurenceschopnosti za Českou republikou. Ze sousedních zemí Česka si nejlépe vedly Rakousko a Německo, které jsou v první dvacítce žebříčku.

Pořadí na prvních dvou místech se od loňska nezměnilo. Vedou Spojené státy, druhý je Singapur. Třetí Dánsko vystřídalo Švédsko, které kleslo na čtvrtou příčku. Pátý je Hongkong.

V důsledku pandemie onemocnění covid-19 bude digitální konkurenceschopnost více než dosud ovlivňovat ekonomický vývoj jednotlivých zemí, domnívají se autoři zprávy. "Aktuální postavení v žebříčku tak může napovídat o schopnostech jednotlivých zemí nastoupit v následujících letech na trajektorii ekonomického růstu," uvedlo v tiskové zprávě Spotřebitelské fórum.

Žebříček porovnává konkurenceschopnost v digitální oblasti u 63 ekonomik světa. Srovnání vychází z 52 indikátorů, z nichž 32 je založeno na dostupných statistických údajích a zbývajících 20 vychází z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích.

Související

Ilustrační foto

Česko si pohoršilo v žebříčku konkurenceschopnosti. Co ho táhne ke dnu?

Česko spadlo v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti za období 2019/2020 Světového ekonomického fóra (WEF) o tři místa na 32. příčku. Jedním z důvodů poklesu je pracovní trh a jeho stav. K lepšímu umístění ČR nepomohly ani skvělá makroekonomická stabilita, slušná dynamika ekonomického růstu, dobrá kontrola a rovnováha státních a veřejných financí či bezpečnost.

Více souvisejících

Konkurenceschopnost Česká republika Ekonomika počítače

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Plzně trápila koncovka. Ženevě stačila k vítězství jedna akce

Jako první z českých klubů do nové sezóny evropských pohárů vstoupila v úterý na svém hřišti Viktoria Plzeň, jejímž prvním soupeřem v bojích o účast v Lize mistrů byla Servette Ženeva, která ji byla vylosována pro 2. předkolo této nejprestižnější evropské soutěže. Úvodní domácí zápas s tímto soupeřem však svěřencům kouče Miroslava Koubka nevyšel, neboť vyhořeli na špatné koncovce. Šancí ke skórování měli mnoho, ale jediný gól vsítil nakonec hostující Samuel Mráz z jediné akce švýcarského klubu ze 13. minuty.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Chceme-li chránit demokracii, musíme chránit i její jazyk. S označením „dezolát“ by se mělo šetřit

Označení „dezolát“ se z okrajového výrazu stalo běžnou nálepkou i ve vážně míněné publicistice. Když ho v titulku použije nejčtenější české médium, nejde už jen o slang nebo bezpředmětné urážky napříč běžnými občany, ale o dehonestaci. Případ filmu Velký vlastenecký výlet, který zachycuje cestu tří Čechů na Ukrajinu, ukazuje, jak se jazyk může stát nástrojem rozdělování. A jak největší médium v zemi, místo ochrany svobodné diskuse, podkopává její základy.

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Anonym vyhrožoval bombou v obchodních centrech v Praze

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Situace v Gaze po izraelských náletech

V Gaze umřeli hladem další lidé. Pomoc by mohla přijít ze vzduchu

Téměř třetina lidí v Pásmu Gazy se potýká s nedostatkem jídla, varovali pracovníci OSN. Izrael popírá, že by bránil dodávkám humanitární pomoci na palestinské území. Z problémů viní hnutí Hamás. Úřady jím vedené v pátek potvrdily úmrtí dalších několika podvyživených osob.

včera

včera

25. července 2025 21:31

25. července 2025 20:09

O víkendu se rozhodne. Von der Leyenová a Trump se setkají kvůli obchodní dohodě mezi EU a USA

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen potvrdila, že se v neděli osobně setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Skotsku, aby projednali budoucnost transatlantických obchodních vztahů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy