Slovenský cestovní ruch je na dně, hotely a penziony zejí prázdnotou

Počet hostů v ubytovacích zařízeních na Slovensku v dubnu, v době opatření proti šíření koronaviru, meziročně klesl o 98,5 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Cestovní ruch patří mezi nejvíce zasažená odvětví ekonomiky Slovenska v souvislosti s karanténními omezeními, z nichž většinu Bratislava mezitím zrušila. Hoteliéři tak už postupně obnovují provoz.

Bratislava, Slovensko
doporučujeme

V hotelech, penzionech a dalších podobných provozech na Slovensku se v dubnu ubytovalo jen 6702 hostů, zatímco před rokem jich bylo 442.000. Během letošního dubna šlo například o lázeňské hosty, studenty na výměnných pobytech či návštěvníky soukromých bytů a chat.

Propad počtu ubytovaných hostů statistici zdůvodnili téměř úplným uzavřením provozů cestovního ruchu a radikálním omezením cestování na národní i mezinárodní úrovni. Slovensko začalo otevírat své hranice pro zahraniční turisty až na konci května.

Cestovní ruch na Slovensku kvůli nemoci covid-19 klesl už v březnu. Po propuknutí koronaviru se v zemi pod Tatrami tehdy počet ubytovaných hostů meziročně snížil bezmála o dvě třetiny.

Za období od ledna do konce dubna se na Slovensku ubytovalo 1,09 milionu lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňska to představuje pokles o 35,8 procenta.

Slovenští podnikatelé v cestovních ruchu již dříve odhadli, že k výkonům před propuknutím covidu-19 se nevrátí dříve než v roce 2022.

Loni služeb slovenských hotelů, penzionů a dalších podobných zařízení využilo rekordních 6,43 milionu hostů. Proti předchozímu roku to představovalo nárůst o 14,9 procenta. Ze zahraničí nejčastěji jezdili na Slovensko turisté z Česka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská ekonomika se podle expertů ve třetím čtvrtletí silně oživí

08.07.2020 14:00 Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy