Světová obchodní organizace (WTO) kvůli válce na Ukrajině snížila odhad letošního růstu světového obchodu na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 4,7 procenta. Uvedla to šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová. Za zhoršením výhledu stojí rovněž problémy v dodavatelských řetězcích, které začaly v důsledku pandemie covidu-19. Informoval o tom server BBC.
Okonjová-Iwealová v rozhovoru s BBC upozornila, že podíl Ruska a Ukrajiny na globálním vývozu zboží sice činí jen zhruba 2,5 procenta, ale v některých sektorech mají tyto dvě země velmi významné postavení. Varovala rovněž, že výpadky v dodavatelských řetězcích nyní tlačí vzhůru ceny potravin, což by mohlo vést k potravinové krizi.
Ruský útok na Ukrajinu narušil dodávky řady potravinářských produktů, včetně pšenice a kukuřice. "Skutečně se obávám hrozby hladu, zejména v chudých zemích," uvedla šéfka WTO. Upozornila například, že pšenici a další obilí dováží z Ruska a Ukrajiny více než polovina afrických zemí.
Kvůli obavám z dopadů sankcí na dodávky z Ruska zdražují kromě potravin také další komodity. Rusko je například klíčovým producentem palladia, které je důležité pro automobilový průmysl, upozorňuje BBC.
Již před válkou na Ukrajině se v řadě odvětví objevily problémy v dodavatelských řetězcích v důsledku pandemie covidu-19, což vedlo po celém světě k růstu inflace. "Domnívám se, že v krátkém až středně dlouhém období budou tyto inflační tlaky pokračovat," uvedla šéfka WTO.
Jak se bude vyvíjet ekonomika Ruska? Ekonomové se neshodnou
Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, bankrot mu podle Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve stanovisku zaslaném redakci.
"Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dodneška nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu," dodal.
Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.
Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích.
"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," tvrdí Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.
Související

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
válka na Ukrajině , wto , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 1 hodinou

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 2 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 3 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 3 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 4 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 5 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 6 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 7 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 8 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 9 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 9 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 10 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 12 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera
Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
Lidé, kteří v tomto týdnu nakupovali zeleninu v Albertu, by měli být na pozoru. Řetězec stáhl z nabídky brokolici z Itálie. Zákazníci byli zároveň vyzváni k tomu, aby jí nejedli. V obchodech mohou až do příštího týdne požádat o vrácení peněz.
Zdroj: Jan Hrabě