V Praze se rozhoduje o osudu Sazky, dorazil i Hušák

Praha - Schůze věřitelů společnosti Sazka začala v pátek v 9 hodin v budově Národního domu na Vinohradech. Věřitelé se scházejí, dorazil i šéf Sazky Aleš Hušák.

Hušák ale při svém příchodu na místo sdílný nebyl, odpovědět na dotazy novinářů odmítal. Bezpečnostní opatření jsou podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové zhruba na stejné úrovni jako ve čtvrtek. Pokud se nesejde příliš velký počet věřitelů, mluvilo se ještě před jednáním o tom, že by se schůze mohla přesunout k Městskému soudu ve Slezské ulici. "Pokud se sejde jen tak kolem 80 věřitelů, počítáme s přesunem k nám," uvedla před jednáním pro agenturu Mediafax Lhotáková. Nakonec se ale rozhodlo, že se tak nestane, přestože počet přítomných věřitelů v sále není vyšší. Jednání se účastní zhruba padesátka věřitelů.

Na čtvrtečním přezkumu pohledávek se nakonec podle Lhotákové probraly všechny pohledávky. Jednání ale končilo před zcela prázdným sálem zhruba půl hodiny před půlnocí. "Přezkumné jednání bylo ukončeno včera ve 23:15 hodin tím, že se projednala i poslední pohledávka s číslem 2108. Konání schůze věřitelů tak nic nebrání," řekl na úvod jednání soudce Městského soudu v Praze Jaromír Harmach.

Pak ale začaly horlivé diskuse právního zástupce Sazky, soudce a řady věřitelů. Právní zástupce Sazky nejprve pozměnil některá stanoviska dlužníka k pohledávkám. Poté přišla už ve čtvrtek odpoledne avizovaná žádost Bestsportu o odložení schůze věřitelů do doby, než budou projednány ve zvláštním přezkumném řízení jeho pohledávky v hodnotě 6 032 500 000 Kč.

Bestsport se totiž cítí poškozen tím, že městský soud nepředal insolvenčnímu správci jeho údajnou pohledávku ve výši 6 032 500 000 Kč. "Jedná se o bezprecedentní porušení práv věřitele. Bestsport důrazně žádá insolvenční soud, aby byla řádně přezkoumána pohledávka ve výši 6 032 500 000 Kč, kterou má za Sazkou, a kterou řádně přihlásil již 27. 4. 2011, což dnes insolvenčnímu soudu dokázal," sdělil už ve čtvrtek mluvčí Bestsportu Jan Tuna.

To se ale nelíbilo některým věřitelům a začala tak slovní přestřelka, ve které se mezi sebou někteří věřitelé vzájemně napadali z obstrukcí.

Hušák na schůzi věřitelů zpochybnil nezávislost soudce Jaromíra Harmacha kvůli přístupu k pohledávce Bestsportu, činnosti soudu kolem odvolání insolvenčního správce a požadavku soudu o doložení pravosti podpisů Hušáka na některých dokumentech. "Ukazuje se, že je zde vážný důvod pochybovat o podjatosti vůči významnému věřiteli, společnosti Bestsport," uvedl právní zástupce Sazky.

Proti tomu se ohradili někteří věřitelé. Navíc naprostá většina z těch, kteří vystoupili se svým příspěvkem, požaduje, aby se schůze věřitelů neodkládala. Podle nich je Sazka v takové hospodářské situaci, že není možný další odklad řešení její situace.

Námitka podjatosti se ale podle Harmacha nevztahuje na úkony, které nesnesou odkladu, včetně konání schůze věřitelů s lhůtou stanovenou zákonem. Podle zástupce minoritního akcionáře Sazky - Českého olympijského výboru - už byla poškozena práva věřitelů i akcionářů jednáním managementu Sazky. Vyzval tak soud k okamžitému rozhodnutí. Přidal se k němu i zástupce The Bank of New York Mellon, který upozornil na to, že kvůli jednání Hušáka klesá uspokojení věřitelů každým dnem. Postup Sazky je podle něj jen účelový.

Zhruba deset minut před 11. hodinou soudce Harmach rozhodl, že schůzi věřitelů neodloží. "Dnes se jedná o tak neodkladný úkon, že program schůze pokračuje v nezměněném rozsahu," zdůraznil Harmach.

Zhruba před 11:30 insolvenční správce Josef Cupka přednesl svou zprávu o hospodaření a činnosti dlužníka, tedy Sazky, podle byla Sazka od 1. ledna do 28. března ve ztrátě 867 milionů korun. Sazka to ale odmítá s tím, že tato ztráta je o 144 milionů nižší.

"Pokud jde o spolupráci s dlužníkem, její průběh odpovídal standardnímu chování každého dlužníka, který měl po desetiletí vždy privilegované a dominantní postavení, nesmírnou celospolečenskou prestiž a neomezený vliv na dění nejen ve svém oboru, a najednou zjistil, že tento stav skončil," citoval Cupka ze své zprávy o stavu insolvenčního řízení.

Schůze věřitelů by měla rozhodnout o pohledávkách vůči Sazce a dalším osudu loterijní společnosti. Sazka je už téměř dva měsíce kvůli mnohamiliardovým dluhům v úpadku. Na schůzi se její věřitelé mají dohodnout, zda by Sazka měla být reorganizována, nebo definitivně padnout do konkurzu.

Podle čtvrtečního vyjádření předsedy prozatímního věřitelského výboru Josefa Novotného lze Sazku zachránit, ale jen tehdy, pokud nedojde k nevratným krokům a do vedení Sazky by přišli věřitelé, kteří by financovali opětovný rozjezd Sazky. "Pokud nedojde k dalším obstrukcím, tak lze předpokládat, že současní největší věřitelé zůstanou a věřitelský výbor se příliš nezmění," uvedl Novotný.

"Stále věřím tomu, že bychom mohli dosáhnout reorganizace. Jediný reálný plán je ten PPF a KKCG. Není ale pravda, že bych úzce spolupracoval s pány Petrem Kellnerem a Martinem Komárkem, jak je mi vyčítáno," uvedl ve čtvrtek bývalý místopředseda představenstva Sazky a akcionář Roman Ječmínek.

Insolvenční správce podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové nejdříve přednese svou zprávu o hospodářské situaci dlužníka. "Poté schůze věřitelů bude rozhodovat o tom, zda nechá ve funkci insolvenčního správce, či zda dosadí do funkce nového insolvenčního správce. Rozhodne rovněž o tom, zda se prozatímní věřitelský výbor stane věřitelským výborem klasickým," nastínila pro agenturu Mediafax páteční program schůze věřitelů Lhotáková.

"Dále bude rozhodováno o hlasovacích právech věřitelů s popřenou pohledávkou. Věřitelé mají možnost neumožnit hlasovat věřiteli s popřenou pohledávkou či se zdržet hlasování. V takovém případě rozhoduje o hlasovacím právu takového věřitele definitivně soud. Teprve poté přijde klíčový bod, tedy rozhodování a hlasování o řešení úpadku, jestli reorganizace, nebo konkurz," dodala Lhotáková.

Při rozhodování o dalším postupu bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. Soud má k dispozici celkem tři návrhy na povolení reorganizace, a to od Sazky, ostravské firmy BQ Investment a firem KKCG SF, Moranda, Sidereus Holdings a PPF Healthcare.

Sazka ve středu požádala Cupku o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost.

Cupka popřel pohledávky za Sazkou ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné naopak uznal pohledávky za přibližně 15 miliard Kč. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč. Soud odmítl také osmimiliardovou pohledávku od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO), dvě další totožné pohledávky dříve popřel Cupka.

Sazka má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Sidereus Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

Související

Více souvisejících

Sazka Aleš Hušák

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy