Češi a finanční gramotnost: Jen třetina z nás pozná výhodný úvěr

PR článek (Toto je reklamní sdělení. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Česká bankovní asociace (ČBA) zveřejnila výsledky nejnovějšího průzkumu o finanční gramotnosti Čechů. V celkovém hodnocení jsme si o pár bodů oproti loňsku pohoršili. Často tápeme nejen v oblasti investic, ale také úvěrů. Výhodnou půjčku pozná jen třetina dotázaných.

Výhodná půjčka: Třetina Čechů se stále neumí orientovat v úrokových sazbách ani RPSN

Jedním z nástrojů, jak si ověřit finanční gramotnost naší populace je tematicky zaměřený průzkum ČBA, jehož nedílnou součástí je každoročně i dotaz na výhodnou půjčku. Mimochodem, Češi si půjčují poměrně často. Zkušenost s půjčkou, úvěrem nebo nákupem na splátky má 59 % z nás. Přesto si celá třetina populace neumí správně ověřit, jestli se jim půjčka vyplatí. Největší problémy s určením výhodnosti půjčky mají pak lidé s nižším vzděláním a menšími příjmy.

Samotná úroková sazba k porovnání půjček totiž nestačí. Do ceny půjčky se započítávají i další položky – například poplatek za vedení účtu, poplatek za správu úvěru, pojištění schopnosti splácet a tak dále. Porovnávat půjčky mezi sebou je ale možné díky RPSN. Za touto zkratkou se skrývá roční procentní sazba nákladů a je povinnost každé banky nebo nebankovní instituce ji u své půjčky uvádět. RPSN tak zahrnuje skutečně všechny náklady spojené s úvěrem.

Pokud si nevíte rady, jak více půjček mezi sebou porovnat, využijte k tomu třeba úvěrovou kalkulačku na stránce banky, u které o sjednání půjčky uvažujete. Zadáte, kolik si chcete půjčit, na jak dlouho a banka vám obratem spočítá výši měsíční splátky a ukáže i další důležité parametry půjčky, včetně RPSN nebo toho, kolik zaplatíte navíc nad rámec toho, co jste si půjčili. Takovéto srovnání vás přitom nic víc než pár minut času nestojí a ani vás k ničemu u dané instituce nezavazuje.

Dopady pandemie na finance: Častěji myslíme na finanční rezervu

Průzkum dále odhalil, že pandemie koronaviru poměrně výrazně zamávala s našimi financemi a způsobila alespoň částečný propad příjmů u 39 % domácností. Mnoha lidem naštěstí na porytí takového výpadku stačila vlastní finanční rezerva. Se svými úsporami vyšlo během koronavirové krize 55 % Čechů. Hůře na tom ale byly rodiny s dvěma a více dětmi. Ty v dotazníku velmi často uváděly, že nemají vytvořenou žádnou finanční rezervu.

V důsledku dopadů pandemie na rodinné rozpočty se více než dvě třetiny Čechů rozhodly intenzivněji o financích přemýšlet a plánovat si lépe své náklady. Vůbec nejvíc pak toto téma a uvažování nad financemi rezonovalo (možná trochu překvapivě) mezi mladými lidmi do 26 let.

Naopak zástupci nejstarší generace mezi 66 až 79 lety mají pocit, že dopady pandemie zvládají dobře sami bez cizí pomoci. Často totiž mají vlastní dům nebo byt, který jim dodává pocit většího finančního bezpečí. Jedno procento dotázaných pak přiznalo, že v době krize spoléhá především na stát a jeho finanční pomoc – a sami aktivně finanční rezervu neřeší. Obecně jsou ale Češi po pandemii opatrnější a více zvažují každý nákup.

Kde čerpáme informace o financích a finančních produktech? Nejpopulárnějším zdrojem je poměrně logicky internet. Oblibě se těší i srovnávače bankovních produktů – od běžných účtů po úvěry. Na ty nezávislé, které shromažďují parametry finančních produktů všech významných bank na tuzemském trhu, míří 65 % Čechů. Kalkulačky na stránkách bank pak využívá celých 63 % dotázaných.

Mimochodem, meziročně narostl počet těch, kteří si často v oblasti financí neví rady. Nejčastěji takto tápeme v oblasti investování. Naopak nejsilnější se cítíme v hospodaření, rozpočtech a ve spoření. A před sjednáním konkrétní finanční služby také více než polovina Čechů důkladněji než dříve zvažuje, jestli finanční produkt nebo službu skutečně potřebuje – větší opatrnost je tedy patrná i tady.

Související

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Kromě toho, že jsou dioptrické brýle pro mnohé nutností, jsou také významným stylovým doplňkem. I v tomto roce se nabízí několik designů, s nimiž zazáříte. Brýle výrazně ovlivňují celkový vzhled, neváhejte si proto vybrat i více kousků pro různé příležitosti.
Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?

Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?

Každým rokem přibývá vyloupených bytů, domů, sklepů i garáží. Zloději se neštítí ničeho a nedělá jim problém překonat staré dveře, které nemají žádné bezpečnostní prvky. Jaké slabiny lupiči nejčastěji využívají a jak těmto nepříjemným situacím předcházet? Poradíme v článku.

Více souvisejících

pr článek finance

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Aktualizováno před 28 minutami

včera

včera

Petr Pavel

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel

 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

včera

Americký dolar

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.

včera

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní

Mexické úřady v uplynulých měsících nevpustily do země desítky českých turistů. Dnes to na dotaz ČTK sdělila česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podle ní se problém týká také návštěvníků z jiných evropských a latinskoamerických zemí. Úřady turisty po příletu do země na několik hodin či dní zadrží. Mexická policie tvrdí, že jen vymáhá platné zákony. České velvyslanectví proti postupu mexických úřadů protestovalo. O problémech českých cestovatelů v Mexiku informoval i server Česká justice.

včera

ústr

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je nejvyšším orgánem ústavu, se zastala ředitele Ladislava Kudrny ve sporu s částí zaměstnanců. Podle rady ředitel svými kroky naplňuje koncepci, s kterou byl do funkce zvolen. Usnesení rady poskytl ČTK mluvčí ústavu Martin Vacek. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl dnes serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.

včera

Kyjev

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem podepsal dohodu o obnovení cest izraelských studentů do bývalých nacistických koncentračních táborů na území Polska. Izraelský tisk minulý týden dohodu avizoval jako krok na cestě k úplnému obnovení izraelsko-polských vztahů, které v posledních letech kalily spory kvůli polským zákonům ohledně holokaustu a s tím souvisejícím omezením restitucí. Oba státy kvůli tomu načas odvolaly své velvyslance - v polském případě až dosud.

včera

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.

včera

Marija Lvovová-Bělovová

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová dnes uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud (ICC) obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. ICC na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC dnes odsoudil výhrůžky ze strany Ruska.

včera

Ilustrační foto

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy. Severu iDNES.cz to dnes potvrdila mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

včera

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil. ČTK to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

Aktualizováno včera

včera

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance

Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních kvůli kybernetické bezpečnosti. Ze soukromých přístrojů doporučila tuto aplikaci odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř Martin Plíšek obrátil dopisem na poslance a jejich asistenty, informoval dnes ČTK. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy