PR článek (Toto je reklamní sdělení. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).
Česká bankovní asociace (ČBA) zveřejnila výsledky nejnovějšího průzkumu o finanční gramotnosti Čechů. V celkovém hodnocení jsme si o pár bodů oproti loňsku pohoršili. Často tápeme nejen v oblasti investic, ale také úvěrů. Výhodnou půjčku pozná jen třetina dotázaných.
Výhodná půjčka: Třetina Čechů se stále neumí orientovat v úrokových sazbách ani RPSNJedním z nástrojů, jak si ověřit finanční gramotnost naší populace je tematicky zaměřený průzkum ČBA, jehož nedílnou součástí je každoročně i dotaz na výhodnou půjčku. Mimochodem, Češi si půjčují poměrně často. Zkušenost s půjčkou, úvěrem nebo nákupem na splátky má 59 % z nás. Přesto si celá třetina populace neumí správně ověřit, jestli se jim půjčka vyplatí. Největší problémy s určením výhodnosti půjčky mají pak lidé s nižším vzděláním a menšími příjmy.
Samotná úroková sazba k porovnání půjček totiž nestačí. Do ceny půjčky se započítávají i další položky – například poplatek za vedení účtu, poplatek za správu úvěru, pojištění schopnosti splácet a tak dále. Porovnávat půjčky mezi sebou je ale možné díky RPSN. Za touto zkratkou se skrývá roční procentní sazba nákladů a je povinnost každé banky nebo nebankovní instituce ji u své půjčky uvádět. RPSN tak zahrnuje skutečně všechny náklady spojené s úvěrem.
Pokud si nevíte rady, jak více půjček mezi sebou porovnat, využijte k tomu třeba úvěrovou kalkulačku na stránce banky, u které o sjednání půjčky uvažujete. Zadáte, kolik si chcete půjčit, na jak dlouho a banka vám obratem spočítá výši měsíční splátky a ukáže i další důležité parametry půjčky, včetně RPSN nebo toho, kolik zaplatíte navíc nad rámec toho, co jste si půjčili. Takovéto srovnání vás přitom nic víc než pár minut času nestojí a ani vás k ničemu u dané instituce nezavazuje.
Dopady pandemie na finance: Častěji myslíme na finanční rezervuPrůzkum dále odhalil, že pandemie koronaviru poměrně výrazně zamávala s našimi financemi a způsobila alespoň částečný propad příjmů u 39 % domácností. Mnoha lidem naštěstí na porytí takového výpadku stačila vlastní finanční rezerva. Se svými úsporami vyšlo během koronavirové krize 55 % Čechů. Hůře na tom ale byly rodiny s dvěma a více dětmi. Ty v dotazníku velmi často uváděly, že nemají vytvořenou žádnou finanční rezervu.
V důsledku dopadů pandemie na rodinné rozpočty se více než dvě třetiny Čechů rozhodly intenzivněji o financích přemýšlet a plánovat si lépe své náklady. Vůbec nejvíc pak toto téma a uvažování nad financemi rezonovalo (možná trochu překvapivě) mezi mladými lidmi do 26 let.
Naopak zástupci nejstarší generace mezi 66 až 79 lety mají pocit, že dopady pandemie zvládají dobře sami bez cizí pomoci. Často totiž mají vlastní dům nebo byt, který jim dodává pocit většího finančního bezpečí. Jedno procento dotázaných pak přiznalo, že v době krize spoléhá především na stát a jeho finanční pomoc – a sami aktivně finanční rezervu neřeší. Obecně jsou ale Češi po pandemii opatrnější a více zvažují každý nákup.
Kde čerpáme informace o financích a finančních produktech? Nejpopulárnějším zdrojem je poměrně logicky internet. Oblibě se těší i srovnávače bankovních produktů – od běžných účtů po úvěry. Na ty nezávislé, které shromažďují parametry finančních produktů všech významných bank na tuzemském trhu, míří 65 % Čechů. Kalkulačky na stránkách bank pak využívá celých 63 % dotázaných.
Mimochodem, meziročně narostl počet těch, kteří si často v oblasti financí neví rady. Nejčastěji takto tápeme v oblasti investování. Naopak nejsilnější se cítíme v hospodaření, rozpočtech a ve spoření. A před sjednáním konkrétní finanční služby také více než polovina Čechů důkladněji než dříve zvažuje, jestli finanční produkt nebo službu skutečně potřebuje – větší opatrnost je tedy patrná i tady.
Související

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka
Aktualizováno před 28 minutami

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů
včera

Německé státní zastupitelství neví kdo útočil na Nord Stream
včera

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel
včera

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu
včera

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní
včera

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců
včera

Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá podobu období od zvolení prezidenta po inauguraci
Aktualizováno včera

EU uvolnila Česku 22 miliard v rámci mimořádného fondu obnovy na zmírnění následků krize
včera

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů
včera

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců
včera

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese
včera

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily
včera

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce
včera

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje
včera

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu
včera

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy
včera

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků
Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna
včera
Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance
Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních kvůli kybernetické bezpečnosti. Ze soukromých přístrojů doporučila tuto aplikaci odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř Martin Plíšek obrátil dopisem na poslance a jejich asistenty, informoval dnes ČTK. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.
Zdroj: ČTK