MPSV: Většina firem hodnotí svou situaci jako dobrou, propouštět chce desetina

Zhruba čtyři pětiny firem s více než desítkou zaměstnanců v Česku hodnotí svou situaci i přes nynější krizi jako dobrou. Zhoršení hospodářského výsledku očekávají tři z deseti podniků. Případné propouštění plánuje 11 procent zaměstnavatelů. Nejvíc ohroženi jsou lidé s nízkou kvalifikací. Naopak 79 procent firem se chystá nabírat. Stále jim chybějí kvalifikovaní specialisté. 

Ukázal to rozsáhlý průzkum o situaci na trhu práce, do kterého se loni v listopadu a prosinci zapojilo téměř 40.200 zaměstnavatelů. Výsledky dnes na tiskové konferenci představili ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

"Zásadní krize, která by znamenala extrémní nárůst nezaměstnanosti a v které by firmy propouštěly a dělaly masivní úspory na lidských zdrojích, nehrozí," řekl ministr práce. Zjištění označil v nynější ekonomické situaci za "poměrně pozitivní". Věří tomu, že firmy dokážou krize využít k rozvoji a vyjdou z ní nakonec posílené.

Podle ministra se zaměstnavatelé sice snaží šetřit, ale ne na lidech. Úspory hledají spíš při využívání prostor, ve vozovém parku, na marketingu či díky digitalizaci. Stále jim chybějí kvalifikovaní specialisté. Dál nové pracovníky nabírají, ale opatrně a na nezbytné pozice. Propouštění hrozí hlavně lidem s nízkou kvalifikací. Dvě třetiny firem plánují navyšovat výdělky, a to nejčastěji plošně o šest až deset procent. Tempo přidávání zrychluje, shrnul poznatky z průzkumu Jurečka. Podle něj zaměstnavatelé uvítali strop na ceny energií, snížení spotřební daně u pohonných hmot, odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje či zajištění dodávek plynu, stojí ale i o další podporu.

Bezmála dvě pětiny firem s více než deseti zaměstnanci hodnotily svou situaci před koncem loňského roku jako velmi dobrou. Stejný podíl ji považoval za dobrou, ale s výhradami. Celkem 12 procent firem uvedlo, že mají špatnou ekonomickou situaci. Desetina pak zmínila, že už teď má potíže závazky splácet. Pro letošek tři z deseti dotázaných zaměstnavatelů očekávají zlepšení hospodářského výsledku. Zhruba stejný podíl naopak předpokládá zhoršení.

Zaměstnavatelé sdělili, že je nejvíc ohrožují ceny energií, zdražování surovin a služeb, nedostatek kvalifikovaných sil či nižší poptávka. Část zmiňovala i nejistotu a platební neschopnost odběratelů. Někteří si stěžovali také na přibývání administrativy.

Pro další období firmy plánují nejčastěji digitalizaci, lepší hospodaření se zásobami či posílení komunikace ve firmě. Snížení počtu zaměstnanců chystá 11 procent dotázaných. Osm procent chce posílit práci na dálku. Sedm procent zvažuje snížení rozsahu úvazků.

Podle Dombrovského se firmy poučily za covidové krize, proto se zaměstnanců nezbavují. "Je to covidová lekce. Ty firmy, které rychle šetřily, měly pak problém lidi nabrat," podotkl analytik.

V prosinci 79 procent zaměstnavatelů uvedlo, že chce nabírat nové pracovníky. Je to méně než loni v dubnu, ale víc než za covidu.

Hromadné propouštění oznámí týdně jedna až tři firmy

Hromadné propouštění nahlásí každý týden úřadům jedna až tři firmy. Týká se zhruba 200 až 250 zaměstnanců. Novinářům to dnes řekla vrchní ředitelka sekce zaměstnanosti ministerstva práce Kateřina Štěpánková. Podle ní je ve srovnání s předchozími lety situace zhruba stejná a nijak zvlášť se nevymyká.

Při hromadném propouštění dostane v jednom kalendářním měsicí výpověď větší počet zaměstnanců. U zaměstnavatelů s 20 až 100 pracovníky je to podle zákoníku práce deset lidí, v podnicích od 101 do 300 pracovníků je to desetina a u společností s víc než 300 zaměstnanci pak 30 lidí. Vedení firmy musí nejméně měsíc předem informovat odbory či radu zaměstnanců a sdělit důvody, počet a profese propouštěných či údaje o odstupném. Záměr musí také oznámit krajskému úřadu práce.

"Každý týden nahlásí hromadné propouštění jedna, dvě či tři firmy. V týdenním součtu je to 200 až 250 lidí. Celorepublikově je to rozložené velmi plošně. Firmy mají pobočky po celé republice, takže na pobočce odchází třeba jeden až dva lidé. V součtu to pak dá vyšší číslo. Zatím není zasažen žádný specifický sektor ani profese, je to různorodé," uvedla Štěpánková. Podle ní se propouštění týká lidí s nejvyšší odborností i pomocných profesí.

Lidé bez místa podle zjištění dlouho nezůstávají, novou práci si zatím hledají poměrně snadno. "Přirozený proces na trhu práce je zatím samoočistný," podotkla vrchní ředitelka sekce.

Ministerstvo práce sleduje od loňského července vývoj pravidelně každý týden. Předtím dostávalo statistiky jednou měsíčně. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že data nejdřív naznačovala obavy a k uklidnění situace nepřispívala ani vyjádření některých expertů či politiků o hrozbě masového propouštění. "Viděli jsme, že to nenastane. Stále je poptávka po pracovnících," uvedl Jurečka.

Podle Štěpánkové je nyní hromadné propouštění ve srovnání s předchozími roky "v podstatě stejné a v zásadě se nevymyká". Odlišný byl jen minulý pocovidový rok, kdy úřady práce skoro žádné případy neevidovaly, upřesnila šéfka sekce.

Analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský míní, že pohyby většího počtu pracovních sil na pracovním trhu budou pokračovat. Lidé ale přejdou na jiná místa. "Celkově nábor bude ale neutrální či lehce pozitivní. Jde o to podpořit prostupnost na trhu práce," řekl expert.

K větší prostupnosti mezi jednotlivými obory a k lepšímu uplatnění mají přispět chystané změny rekvalifikací. Ministerstvo práce chce podle Štěpánkové podpořit zvládání digitálních technologií. Kurzy by mohly být kratší. Vyškolení by mohlo trvat třeba dva dny, tedy celkem 16 hodin. U rozsáhlejšího přeškolení by lidé nemuseli absolvovat celou přípravu, ale jen tu část, která by jim chyběla. Dál by měla zůstat i možnost, aby si zájemci rekvalifikační kurz sami vybírali a připravili se na profesi, které se chtějí věnovat.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Peníze, ilustrační fotografie. Rozhovor

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera

Koronavirová pandemie a energetická krize měly sice jiný charakter, ale společně ukázaly slabiny tuzemského, na exportu založeného ekonomického modelu. Pro další ekonomický posun by Česko muselo být více technologicky adaptivní, inovativní, zaměřit se na budování nové infrastruktury a místo nízké ceny práce dbát na její kvalifikovanost, konstatuje Daniel Šitera v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů v něm dále vysvětlil například to, z jakého důvodu podle něj Česká republika spadla do takzvané pasti středních příjmů a proč si nedokáže představit, že by se svým současným hospodářským modelem dokázala dosáhnout úrovně vyspělých ekonomik Skandinávie, Beneluxu či německy mluvících zemí. 

Více souvisejících

práce firmy Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy