Peking zahájil odvetná opatření v eskalující obchodní přestřelce s Washingtonem. Čínské clo na téměř 14 miliard dolarů amerického dovozu, včetně ropy, zkapalněného zemního plynu a některých strojů a vozidel, vstoupilo v platnost v pondělí, jen několik dní poté, co prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní cla na stovky miliard dolarů čínského zboží, uvedl server CNN.
Naděje, že by telefonický rozhovor mezi Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem mohl zabránit dalším opatřením, se nenaplnily. Nyní se obě strany ocitají v klíčové fázi, kdy bude rozhodující, jak daleko jsou ochotny zajít v oslabování svých vzájemně provázaných ekonomických vztahů.
Navzdory prvním výstřelům si však obě země ponechávají prostor k vyjednávání. Podle analytiků je čínská reakce zatím relativně umírněná, protože dopad amerických cel na Čínu je zatím spíše symbolický. Peking se navíc snaží nevyloučit možnost dosažení dohody, přičemž Si Ťin-pching stále zvažuje, jakým způsobem nejlépe komunikovat s Trumpovou administrativou.
Čínská cla postihují zhruba 9 % celkového dovozu z USA, což znamená, že Peking zatím nepřistoupil k plošným opatřením. Kromě celních tarifů oznámila čínská vláda také omezení exportu některých surovin využívaných v obranném průmyslu a v oblasti ekologických technologií, čímž cílí na americké strategické sektory.
Na druhé straně Trump zatím neuplatnil dříve hrozící 60% clo na čínské zboží, což naznačuje, že se stále považuje za vyjednavače, který si nechává otevřená zadní vrátka. Na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu dokonce prohlásil, že má Si Ťin-pchinga rád a že chce udržet s Čínou dobré vztahy.
Přesto je v tomto křehkém vyjednávacím prostředí klíčovým datem 1. duben, kdy má Trumpova administrativa dokončit vyšetřování americko-čínských ekonomických vazeb. Toto šetření by mohlo vést k dalším opatřením, což by vyvolalo tvrdší odvetu Pekingu.
Čínská strategie se nyní zaměřuje na přesné zacílení protiopatření, nikoliv na plošnou obchodní válku jako v letech 2018–2019. Peking posiluje svůj vliv v oblasti exportních omezení klíčových surovin a minerálů, kde má výrazný podíl na světovém trhu. Odhaduje se, že Čína kontroluje 60 % celosvětové produkce a 85 % zpracovatelské kapacity kritických nerostů, což jí poskytuje významný vliv na americký průmysl a technologický sektor.
Současně se čínská vláda soustředí na zmírnění dopadů možných dalších cel na svou ekonomiku, která čelí zpomalujícímu růstu, nízké spotřebitelské poptávce a deflaci. Navíc se Peking snaží diverzifikovat své obchodní vztahy, posiluje vazby s Evropou a dalšími partnery a využívá Trumpovy konfrontační politiky k upevnění vztahů s americkými spojenci.
Otázkou však zůstává, co může Čína skutečně nabídnout v rámci možného obchodního vyrovnání. Peking nikdy plně neimplementoval první fázi obchodní dohody, kterou uzavřel s Trumpem na konci jeho prvního funkčního období. Americká kritika čínské ekonomické politiky se navíc netýká jen obchodu, ale i vládních dotací a průmyslové strategie, což představuje hlubší problém.
Analytici proto předpokládají, že Washington nebude mít zájem o rozsáhlou dohodu a namísto toho se zaměří na dílčí otázky, například na budoucnost aplikace TikTok v USA. Tento selektivní přístup by mohl omezit možnost nalezení širšího kompromisu a vést k dalším eskalacím.
Čína se však bude snažit situaci zvládnout s co nejmenšími dopady na svou ekonomiku. Pekingská diplomacie se soustředí na udržení osobních vztahů mezi Trumpem a Si Ťin-pchingem a zároveň využije každé příležitosti k oslabení americké pozice na globální scéně. Pokud Trump zhorší vztahy s dalšími partnery, Čína by mohla těžit z oslabené americké koalice a získat větší prostor pro vlastní hospodářskou expanzi.
Nejbližší týdny tak budou rozhodující – zda se podaří udržet konflikt pod kontrolou, nebo zda se obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa dostane do nebezpečné spirály odvetných opatření.
Související

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
USA (Spojené státy americké) , Čína , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
před 1 hodinou

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
před 1 hodinou

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
před 2 hodinami

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
před 3 hodinami

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
před 3 hodinami

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
před 4 hodinami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 6 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 7 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 7 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 8 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 8 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 9 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 10 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 10 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 11 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 11 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 12 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 12 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 12 hodinami
Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
Severní Korea vyslala dalších 3 000 vojáků na podporu ruské války proti Ukrajině, uvedla ve čtvrtek jihokorejská armáda podle CNN. Tento krok potvrzuje pokračující podporu Pchjongjangu Moskvě v konfliktu, který trvá již tři roky, zatímco světoví lídři se snaží dosáhnout jeho ukončení.
Zdroj: Libor Novák