I sebeobrana vás může dostat za mříže. Co je nutná obrana a jak poznat, kdy jste překročili zákon?

Je poměrně snadné se dostat do křížku se zákonem, pokud neznáte základní pravidla přiměřené obrany. Právo zná pojem nutná obrana, krajní nouze a oprávněné použití zbraně. Kdy a jak se tedy můžete účinně bránit a kdy už je to za hranou?

Právo na obranu sebe samého, své rodina a majetku je jedním ze základních morálních práv každého jedince. Myslí na to i české zákonodárství a právo na sebeobranu ukotvuje v trestním zákoníku. Pokud je situace tak vyhrocená, že při obraně musíte sáhnout k násilí, v oprávněných případech by vás měl zákon ochránit. Mluví o tom hlava III. trestního zákona, která stanoví "okolnosti vylučující protiprávnost činu". Málokdo asi zná všechny aspekty dovolené sebeobrany, ale neznalost zákona neomlouvá. Pojďme si tedy připomenout, kdy a jak se můžete bránit.

Základní poučkou v situaci, kdy se musíte vypořádat s rizikem, je fakt, že byste měli být schopni odhadnout své fyzické, psychické i taktické předpoklady k účinné obraně. Okolnosti vylučující protiprávnost určují, kdy chování člověka, které by za normálních podmínek bylo označeno za protiprávní, jedná tak, že se ve skutečnosti trestního činu nedopustí. 

Krajní nouze

Paragraf 28 mluví o krajní nouzi. Jde o situaci, kdy čin za normálních podmínek považován za trestný, trestným není. Jde o situaci, kdy "někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem." Zákon poměrně nejednoznačně mluví o tom, že o krajní nouzi nejde, pokud bylo možné toto nebezpečí odvrátit jinak, nebo pokud by byl způsobený následek stejně závažný nebo "závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet,". 

nebezpečí hrozí buď osobě nebo věci jde zejména o ohrožení života, zdraví či majetku nebezpečí nemá charakter útoku zdrojem nebezpečí mohou být i přírodní živly, jednání choromyslných jedinců, napadení zvířetem a podobně o krajní nouzi se nejedná, pokud nebezpečí nehrozí bezprostředně

Nutná obrana 

Paragraf 29 mluví přímo o útoku, který buď hrozí, nebo je dlouho trvajícím. Zákon pouze dodává, že o obranu nejde, pokud byla "zjevně nepřiměřená útoku". 

ten, kdo útok odvrací, v podstatě nahrazuje zásah veřejných orgánů útok musí přímo hrozit nebo trvat, dá se oprávněně předpokládat, že útok nastane není nutno čekat, až dojde k útoku - zde je nutné správně vyhodnotit situaci obrana totiž nesmí být předčasná - nestačí plané výhrůžky a gesta útočníka útok nesmí být jen domnělý při posouzení přímo hrozícího útoku je zásadní krácení vzdálenosti útočníkem k obránci o nutnou obranu se nejedná, pokud útok už skončil a jednání by tak mělo charakter odplaty cílem nutné obrany je útok odvrátit a ukončit 

Oprávněné použití zbraně

Paragraf 32 pouze stanoví, že trestný čin nespáchá, "kdo použije zbraně v mezích stanovených jiným právním předpisem." Toto ustanovení se netýká osobní sebeobrany.

Útok 

Za útok je možné považovat pouze úmyslné protiprávní jednání. Útoky dětí, choromyslných osob a obranu proti nim je třeba chápat jako jednání v krajní nouzi. 

Obrana

V této souvislosti vnímáme obranu jako odražení útoku. To je možné provést různými způsoby - nejčastěji blokováním, uvolněním z úchopu nebo krytím útočných technik. Útok odvracíme rukama, použitím předmětu, ale i zvířete. Nutnou obranou můžeme bránit nejen své zájmy, ale i zájmy jiného. Pokud tak uvidíte na ulici někoho, jak napadá nevinnou osobu, bude se jednat o "pomoc v nutné obraně". 

Vybočení z mezí 

Zákon zná i spojení "vybočení z mezí". Pokud obránce překročí meze nutné obrany, ale neprokáže se mu chladnokrevně vědomý úmysl, jeho jednání bude posuzováno jako trestný čin spáchaný buď "v silném rozrušení" nebo "odvraceje útok nebo jiné nebezpečí, aniž byly zcela splněny podmínky nutné obrany nebo krajní nouze".

Příklad z praxe

Jak je hranice mezi trestným činem a nutnou obranou tenká, dokazuje případ z Litoměřicka. Správce kostela tam postřelil zloděje, který se do objektu vloupal. Dva zloději se tam vloupali už několikrát, při jednom z vloupání správce vešel do kostela a lupiče vyplašil. Jeden ze zlodějů se snažil utéct oknem a v té chvíli ho správce postřelil. Jelikož však byl "útok" odvrácen, pachatel už byl na útěku, o nutnou obranu se nejednalo a správce byl odsouzen. 

Související

Více souvisejících

napadení Násilí zbraně

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Finská armáda

Lodě, letadla i umělá inteligence. Jak NATO chrání podmořské kabely v Baltském moři?

Na Štědrý den čelili estonští operátoři elektrické sítě nečekané situaci. Elektrické propojení mezi Estonskem a Finskem prostřednictvím kabelu Estlink 2 selhalo, což vedlo ke snížení dodávek elektřiny do Estonska o téměř dvě třetiny. Přestože záložní kapacity zabránily vážným dopadům, vznikly obavy z nárůstu cen energie a z toho, že oprava kabelu může trvat měsíce, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 4 hodinami

Jeffrey Alan Smith

EXKLUZIVNĚ: Trump a budoucnost Ameriky v sázce. Hlavní boj je teprve před námi, říká amerikanista Smith pro EZ

Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě v Brně v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz poskytl svůj pohled na přístup Donalda Trumpa k potenciálním úpravám americké Ústavy. Zároveň se zaměřil na Trumpovu ostře sledovanou protiimigrační politiku, zvláště v souvislosti s hraničním zátarasem mezi Spojenými státy a Mexikem, a na roli krajně pravicových hnutí, která se výrazně přibližují ideologii hnutí MAGA. Dotkl se i mediálně propíraného pozdravu Elona Muska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Experti: Trumpovy celní tarify mohou být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trh

Trumpovy celní tarify by mohly být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trhy. Kombinace daňových škrtů a zvýšených tarifů na dovozy hrozí nejen prohloubením státního dluhu, ale také zvýšením inflace. Připomíná to situaci během první Trumpovy vlády, kdy obdobné ekonomické strategie selhaly a přinesly opačné výsledky, než bylo zamýšleno, uvedl server National Interest.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Alexandr Lukašenko

Volby, nebo fraška? Lukašenko vyhrál s výraznou převahou, na Západ kašlu, prohlásil

Dlouholetý diktátor Alexander Lukašenko si opět zajistil vítězství ve volbách, které mnozí označují za „frašku“. Podle oficiálních výsledků získal Lukašenko 87,6 % hlasů, což mu zajistilo sedmé funkční období v čele Běloruska. Tento výsledek však vyvolává otázky o legitimnosti voleb, zejména s ohledem na to, že všichni čtyři „opoziční“ kandidáti byli ve skutečnosti věrní spojenci Lukašenka. Jeden z nich, lídr Komunistické strany Sergej Syrankov, dokonce před hlasováním prohlásil, že v zemi neexistuje alternativa k Lukašenkovi, uvedl server Politico.

včera

Donald Trump

Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce

Prezident USA Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy uvalí široce zaměřené sankce a cla na Kolumbii, poté, co tato země odmítla přijmout americká vojenská letadla, která měla přepravit migranty zpět. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy okamžitě uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA a že toto clo zvýší na 50 % během jednoho týdne.

včera

Kanada

Trump není ani zdaleka první. Americké touhy po Kanadě jsou starší než Spojené státy

Prezident Donald Trump opět rozvířil vody geopolitických debat svými kontroverzními komentáři o anexi Kanady, koupi Grónska nebo znovuzískání Panamského průplavu. Jeho příspěvek na sociální síti Truth Social, ve kterém ironicky označil kanadského premiéra Justina Trudeaua za „guvernéra“ Kanady, jasně naznačil jeho chuť k expanzivnímu smýšlení. Trudeau však odpověděl jednoznačně: „Není šance, že by se Kanada stala součástí Spojených států.“

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

BBC: Trump dokázal, že se poučil ze svých chyb. Trumpova éra 2.0 bude rychlá a radikální

Donald Trump se po návratu do Bílého domu pustil do intenzivní transformace Washingtonu a americké politiky, a to s větším sebevědomím a organizovaností, než jakou projevoval během svého prvního funkčního období. Jeho rychlý a rozhodný přístup podle BBC ukázal, že se ze svých minulých chyb poučil a jeho administrativa je nyní připravena na efektivnější výkon moci.

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Trump zvažuje návrat USA do WHO

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa znovu otevřely otázku svého členství ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Na sobotním shromáždění v Las Vegas Trump naznačil, že by mohlo dojít k přehodnocení dřívějšího rozhodnutí opustit tuto globální zdravotnickou agenturu.

včera

včera

Donald Trump

Grónsko bude naše. Jeho obyvatelé chtějí být Američani, prohlásil Trump

Donald Trump znovu rozvířil mezinárodní vody svými výroky o zájmu USA o ovládnutí Grónska. Při rozhovoru na palubě prezidentského letadla Air Force One prezident prohlásil, že věří, že USA "Grónsko získají" a tvrdil, že tamní obyvatelé "chtějí být s námi". Trump podle The Guardian uvedl, že převzetí ostrova má souvislost s "ochranou svobody ve světě" a ne přímo s geopolitickými zájmy USA.

včera

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Hrozí Evropě jaderná katastrofa? Ukrajina se ocitá pod palbou ostré kritiky

Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.

včera

Donald Trump

Trump chce přestěhovat Palestince z Pásma Gazy do Egypta

Rozhodnutí Donalda Trumpa navrhnout přesun palestinských obyvatel z Pásma Gazy do Egypta a Jordánska vyvolává vážné otázky o jeho dopadech na regionální stabilitu, identitu Palestinců a budoucnost konfliktu. Přesídlení, ať už dočasné či trvalé, by mohlo být vnímáno jako zásah do práva Palestinců na vlastní půdu a jejich historické nároky na území Gazy.

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Rusko se sesype jako dům z karet? Tamní ekonomice se "daří", podle expertů za tím ale stojí manipulace

Ruský prezident Vladimir Putin ve svých projevech často zdůrazňuje sílu ruské ekonomiky, která podle něj odolává jak tlaku války na Ukrajině, tak západním sankcím. Ruská ekonomika skutečně překonala některá očekávání – v roce 2024 údajně rostla rychleji než ekonomiky Spojených států i hlavních zemí Evropské unie. Nezaměstnanost v Rusku je na historickém minimu a obranný rozpočet země se výrazně zvýšil. Tato čísla mají vyslat dvě hlavní poselství: ruské veřejnosti, že země stále drží krok, a západním spojencům Ukrajiny, že Rusko má výdrž na dlouhou dobu.

včera

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

včera

Počasí bude příští týden bude nezvykly teplé

Počasí bude příští týden nezvykle teplé. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima budou pohybovat až k 11 stupňům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy