Situace evropských bank je stabilní, shodují se lídři EU

Situace evropských bank a návrat k pozastaveným fiskálním pravidlům Evropské unie byly zásadními tématy druhého dne jednání summitu EU v Bruselu. Lídři se v závěrečném prohlášení shodli na tom, že bankovní systém je odolný a má dostatek likvidity. To novinářům řekl také český premiér Petr Fiala, podle nějž nic nenasvědčuje tomu, že by v Evropě hrozily podobné problémy jako ve Švýcarsku či Spojených státech. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je však třeba vyjasnit například rozložení rizik. Německý kancléř Olaf Scholz ujistil, že situace Deutsche Bank, která čelí poklesu svých akcií, je stabilní.

Prezidenti a premiéři se k jednání o finančních otázkách sešli v době, kdy po nedávném kolapsu švýcarské banky Credit Suisse hlásí problémy například právě německá Deusche Bank. Scholz ale prohlásil, že "není důvod se znepokojovat" a že ústav zásadně modernizoval svůj ekonomický model.

"Mám velkou důvěru, co se týče likvidity a odolnosti, kterou si vybudoval náš bankovní systém," řekl Paschal Donohoe, šéf euroskupiny, v níž se schází ministři financí zemí používajících euro. Donohoe lídrům společně se šéfkou Evropské centrální banky Christine Lagardeovou prezentoval aktuální situaci.

Lídři včetně Fialy se po jednání shodovali, že situace na evropském bankovním trhu je stabilní. "Navzdory některým negativním událostem v bankovním sektoru ve Švýcarsku nebo ve Spojených státech naše občany můžeme ujistit, že evropský bankovní systém je velmi stabilní," uvedl český premiér. "Nic nenasvědčuje tomu, že by hrozil nějaký podobný scénář," dodal s tím, že kontrolní mechanismy v Evropě jsou silnější než v jiných zemích.

"Myslíme si, že současný dohled je silný, ale přesto je potřeba přijmout některé finální kroky. Například kdo v systému ponese jaká rizika, pokud vyvstanou problémy," řekl novinářům Rutte.

Někteří lídři hovořili také o obnově unijních fiskálních pravidel. Ta vyžadují, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočtové deficity zároveň nesmějí převýšit tři procenta HDP. Brusel ovšem jejich platnost v roce 2020 pozastavil kvůli hospodářským dopadům covidové pandemie a jeho mimořádné uvolnění prodloužil do konce roku, zejména kvůli energetické krizi částečně způsobené válkou na Ukrajině.

Podle řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise se státy shodují na potřebě dojednání jejich nové podoby do konce roku. Řecko však patří k zemím, které vzhledem ke svému vysokému dluhu požaduje individuálnější přístup než dosud. Naproti tomu Nizozemsko či severské státy chtějí, aby bylo dodržování stejných pravidel závazné pro všechny.

Související

Více souvisejících

banky Ekonomika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 31 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 2 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 2 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

včera

Aktualizováno včera

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

včera

Muchová pokračuje v pařížské krasojízdě. Proti Sabalenkové si zahraje o finále Roland Garros

Česká tenistka Karolína Muchová nadále udivuje svými výkony na pařížské antuce tenisovou veřejnost a pokračuje tak nadále ve svém životním grandslamovém turnaji. V úterním čtvrtfinále si totiž poradila s Ruskou Anastasiji Pavljučenkovovou 7:5 a 6:2 a díky tomu tak bude Muchová poprvé ve své kariéře bojovat s Běloruskou Arynou Sabalenkovou finálovou účast tohoto slavného pařížského turnaje. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy